Edydioram

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Pamatuful zacea acolo de ani de zile nefolosit si mi-a fost mai la indemana.Da,lucrarea e de nota zece plus.Dupa cate observ eu tot farmecul consta in acea ordine dezorganizata,ca sa zic asa.Defapt si in natura nimic nu e pus la linie,la poloboc :-?
 
:D Uite si nuantele de la WS. Un plic are cca 8 grame. Pret catalog 3,79$. Pret cu care am luat 2,95$. :D

Dupa ce se usuca adezivul, mai tunzi un pic cu un foarfece ce nu iti place. Si cele cazute pe alaturi au farmecul lor. Daca ai rabdare, iei firele maro si le inmoi un capat in vopsea mai groasa acrilica, tonuri de maro.La uscare o sa te trezesti cu papura.si plantezi fir cu fir. Suna a om nebun, da daca ai rabdare iese trasnet. O sa vezi la mine cand o sa apara pe marginea lacului. :p
 
mai...la firele de canepa sau de in v-ati uitat?cei de la Woodland si Noch sau oricare producator tot asa ceva folosesc.normal ca ambalate in punga costa bani :p

gamitzu,

papura la HO e ceva mai maricica :wink: exista un kit taiat cu laserul la Noch...insa nu ma convinge...
 
:p Eu ma joc la N, stii doar. De bani nu nu m-am plans niciodata. Firele de canepa nu stau drepte, mai degraba m-as infinge in pensule mari. Da la 3$ un pachet dinala de la WS ma scot mai bine. Si iese destul de mult, nu lan de grau, da pt niste balarii aruncate pe marginea drumurilor merge :D
Cat despre Noch, ma abtin sa mai cumpar ceva de la ei, m-am parlit odata si nu mai cred in mos craciun :evil: Am vazut la ei o mana care facea din hartie taiate cu laserul ceva ce imita o iarba de pe malul apei, era un filmulet cum se face, da ma abtin. Cine nu are de unde lua dinalea de-a gata poate vopsi o pensula in verde cu vopsea de oua sau pt textile, la cald adica. Apoi face ca mai sus si gata. Daca treci cu firele pe o foaie de abraziv se subtiaza la varf si nu arataca retezate. :D
 
M-am uitat un pic pe site.Am incercat sa cumpar un kit de copacei care costa 18 dolari iar cu totul ma duce undeva la 48 :( .In Romania nu exista dealer?Costa prea mult drumul.
 
'seara
Am revopsit cabinele telescaunului si stalpii sa nu mai arate ca un parc de distractii.Mai multa vegetatie si au aparut si primele foioase.




Am ruinat si cetatea


Cam atat deocamdata.Am de gand sa ma apuc de releu de pa Costila

O seara buna tuturor!
 
Salut!
Telescaunul a fost dat in folosinta si imediat au navalit si doritorii de plimbari cu instalatia


Imediat au aparut si rulotistii




In paralel am demarat lucrarea la releul de pe Costila.Deocamdata arata asa:


Materiale folosite:carton,carioca,marker si un led intermitent in varf.
Astept pareri,indrumari,critici.
Spor la trenulit!
 
Salut!
Daca n-am primit nicio indrumare din partea voastra,am continuat de unul singur releu de pe Costila.
Si a iesit cam asa:


Dupa mici retusuri l-am amplasat la locului:


Mai urmeaza 2 gherete pentru paznici si bineinteles vegetatie.
Spor la trenulit!
 
:D Misto copacii domnu. :evil: Dupa ce termini cu toate tehnicele, tera formare la greu
 
:D Ce sa-ti fac daca ai renuntat la ei? :D Vezi ce bine le sta pe diorama mea?Multumesc inca odata :aplauze: Ma apuca groaza cand ma gandesc la teraformare,dar o scot eu la capat.Pana la urma in tot chinul asta sta frumusetea trenulitului,nu?
 
Salutare,

Imi place foarte mult releul, chiar ai imaginatie si talent. Felicitarile mele.

Si ca sa nu ti se urce la cap, si o mica pietricica :D

Releul ar trebui amplasat in cel mai inalt punct al muntelui pentru a nu aparea interferente ... Parerea mea!

Avand in vedere ca pe cel mai inalt punct ai pus instalatia de telescaun, ai putea sa construiesti un stalp cilindric (sau putin conic), pe care sa montezi releul deja existent astfel incat sa fie mai inalt decat instalatia de teleferic.

Toate bune!
 
Salut!
Multumesc de aprecieri.Cred ca ai dreptate.Merge pus pe niste piloni pusi in X,cumva.O sa caut informatii,poze,ceva,pe net.
O zi cat mai buna!
 
Salut!
Va prezint ultimile lucrari,inainte de sarbatori.
Ca un rulotist convins,n-avea cum sa-mi lipseasca de pe diorama un camping.




Bineinteles ca am mers mai departe si am bagat in rulota lumina.


In focul de tabara am bagat 2 led-uri intermitente care dau senzatia de flacara.
In rest,brazi,tufisuri,vegetatie.



Lucrarile se sisteaza pe perioada sarbatorilor
Va urez tuturor un Craciun fericit si deasemenea un An Nou cel putin la fel de plin de expozitii si de evenimente ca cel care a trecut!
 
Stancile au margini prea regulate, e dintr-un LEGO pentru americani. Pietrele rotunjite de rau de sub versant nu au avut din ce se desprinde pentru a ajunge cu trenul. Si segmentul foarte bine definit dintre cele doua tuneluri . Acolo e un pic fortat. Dar daca esti la prima incercare, cromatica e aproape ok, depinde de gust.
 
Salut!
Da,intr-adevar sunt la prima incercare si cred ca se observa asta.Am admirat multe diorame superb realizate de pe acest forum si cred ca am furat cate un pic din fiecare.Lipsa experientei cred ca si-a spus cuvantul si n-am reusit sa combin cum trebuie aceste mici furtisaguri.De aici aceste inadvertente.Dar nu-i nimic pt ca sunt deschis la critici si pe cat se poate le dau curs.
In privinta pietrelor cred ca ai dreptate.Singura remediere ,cred eu,e sa lipesc alte pietricele mai colturoase peste cele rotunjite,de rau.
Acum segmentul dintre cele 2 tuneluri.Aici chiar nu prea am idei cum as putea imbunatatii ceva.Eventual sa pun in spate un zid care sa uneasca cele 2 tuneluri.Altceva......nu prea-mi trece prin cap,deocamdata.Mai studiem,mai vizionam diorame,mai asteptam si alte critici,pareri si poate imi vine vreo idee.
Craciun fericit tuturor!
 
Stai linistit, totul se poate repara si imbunatati, totul e sa nu renunti.
"Stancile" se pot acoperi cu vegetatie, aici iti recomand un aplicator electrostatic, costa cel mult 30 ron sa faci unul din paleta pt insecte. Pietrele rotunde de la baza pot fi schimbate, iarba poate fi amestecata in aplicator rezultand o multitudine ne nuante pe diorama.... incearca sa folosesti nuante , nu doar culori de baza.
referitor la cele 2 portale si segmentul dintre ele, incearca sa il acoperi cu ceva de genul : http://media.tripimage.com/42/mari/image_13042.jpg (nu stiu cum se cheama) si acopera totul cu multa vegetatie ( turf mult) e o zona alpina, uita/te in natura nu la altii pe diorame... pana la urma incercam sa copiem natura, nu sa copiem alte diorame.
Spor la munca.
 
In niciun caz n-am de gand sa renunt.Foarte buna ideea cu acoperirea segmentului cu pasajul ala.I-am promis sotiei ca de sarbatori sistez lucrarile la diorama.Dar cred ca n-o sa ma tin de cuvant :evil: Deja imi fierbe mintea.
Poti sa-mi dai un post unde a fost realizat aplicatorul din paleta de insecte?
E prima oara cand aud de asa ceva.Chiar sunt curios.
Multumesc de idei!
 
edy a spus:
.I-am promis sotiei ca de sarbatori sistez lucrarile la diorama.Dar cred ca n-o sa ma tin de cuvant :evil:

:) Se pare ca nu esti singurul in somaj tehnic...

Referitor la aplicator, s/a prezentat partial aici: http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3175&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=aplicator+electrostatic

am mai facut ceva modificari, am postat modificarile pe linkul de mai sus.

Daca ai nevoie de ajutor da/mi de stire.