Expozitia internationala de modelism feroviar Balatonfured

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
De aici intram in gara Sarszentmihaly, la al carei pupitru de comanda au trecut multi participanti la expozitie, inclusiv colegii din Clubul Feroviar Crisana 8):

Urmeaza o curba de 90grade spre stanga si un segment de linie dreapta mai... desertic...

... dupa care intram pe modulele realizate de Clubul Feroviar Crisana, adica gara de la Cefa si segmentele adiacente (munte, bisericutza maramureseana, benzinarie, drum in lucru etc) 8):
 
In continuare trecem pe un viaduct spectaculos, o curba de 90grade spre dreapta, un segment de linie dreapta cu o linie de inalta tensiune si un simpatic loc de picnic, urmat de un tunel curb tot de 90grade si tot spre dreapta...

... dupa care trecem rapid prin statia Amoshegy...

... si intram pe o curba de 90grade spre stanga, unde ne intampina un simpatic semnal mecanic care ne anunta ca ne apropiem de o gara...
 
Sambata 20 August am avut prilejul de a vizita expozitia de mai sus. O zi calduroasa de vara, statiune de nota 10 pe malul Balatonului. Au participat cluburi din Austria, Ungaria si Romania (Oradea si Arad). De cum am intrat, am fost reperat si primit cu mare caldura de trenulistii cluburilor de la noi, multumesc pentru atentia acordata!

Voi posta o serie de poze cu aspecte de la expozitie, urmand ca la intoarcerea la Cluj sa mai urc pe server altele.

Balaton, relaxant si ospitalier:



Impreuna cu ghidul meu, Mr.Vasi Coste (Boss la Oradea Club):



Fieful baietilor din Oradea:



Aspecte de-a lungul salii:

 
Aburoasa CFR in mainile proprietarului 060 EA (Paul bacsi):



Alta lucrare de dat palaria jos, gara Livada, jud. Cluj, lucrata pe doua module noi de mesterii oradeni:





Cladire de-a lui nenea Coste, arta si placere:



Modelistul nostru din Arad , Radu (prea inalt pentru a-i surprinde chipul :D ), la comanda unei garnituri HOe si un modul dedicat acestui ecartament redus:

 
Salutare
Iata ca a trecut si a VIII-a editie a expozitie internationale de modelism feroviar de la Balatonfured, pentru noi, Clubul Feroviar Crisana fiind a patra participare la traditionalul eveniment de pe malul lacului Balaton.
Asa si cum a remarcat si Vali, la expozitie au luat parte cluburi din Ungaria, Austria si Romania, anul acesta fiind prezentate si module "made in Bucuresti".
Despre editia a doua a concursului de modelism feroviar desfasurat cu ocazia expozitiei am sa povestesc putin mai incolo. Deocamdata ramanem la module si trenuri.

Diorama modulara cu o lungime de peste 150m a fost formata din module standard cu linie simpla si module cu linie dubla Eurotrack.
Prezentarea intregului circuit o lasa in seama lui mpursu. Am sa va prezinte cele doua module noi standard Eurotrack reprezentand halta Livada Somes din jud. Cluj (linia Cluj Napoca - Dej) ale CFC:



Tot dupa standardul Eurotrack clubul gazda din Veszprem a prezentat un nou depou, inca in lucru:


Un tren de marfa CFR epoca II pe viaductul de la Crasna:


Acelasi tren ajuns in Zadareni hcv:


Tren InterCity CFR epoca VI:


CFR Marfa :


Convoi special cu vagon port-transformator la Zadareni:


Tren de marfa cu noul Herkules de la CargoTransVagon la tractiune:


Automotor Malaxa seria 77:


De pe la Cefa:
utilaje de la CFR Infrastructura:

automotor Malaxa de la regionala:

rama etajata TE si LDH:


Altele:




va urma