Intalniri intre pasionati la Timisoara

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Sa traiti !
La datorie cu onor !
Sa va esplic: am avut ceva problematiune cu spatiul temporal, de aici si intarzierea cu pozele 8).

Acum, Duminica trecuta a fost mare intalnire mare.
Prietenul Vlad a venit cu artileria grea ( a se citi 2 cutii maaari cu trenulete & masinute , scara 1:87 ).
Prima cutie am ratat-o ( retineti de mai sus "spatiul temporal...probleme...etc :D ) .

Ce sa mai ....un deliciu pentru onorata audienta....eram toti ca la pomul de Craciun:
" Oare ce mai gasim prin cutii ? "

Onor audienta:

WP_20150621_007 by sesamcave, on Flickr
WP_20150621_010 by sesamcave, on Flickr

Si sa incepem si prezentarile :

----cutia buclucasa
WP_20150621_011 by sesamcave, on Flickr

....si bunatatile din ea ......

Nu stiu daca v-am spus, dar de azi incep si o campanie de DEDICATII....

-------Asa ca ....fara numar, fara numar, de 2 x Piko BR 50 din anii '60 pentru PDI ! Se stieeee ! :D
( dar nush daca mai recunoaste personajul ca e in straie noi )

Ambele locomotive au motorul in tender.

WP_20150621_046 by sesamcave, on Flickr
WP_20150621_047 by sesamcave, on Flickr
WP_20150621_062 by sesamcave, on Flickr
WP_20150621_049 by sesamcave, on Flickr
WP_20150621_061 by sesamcave, on Flickr
WP_20150621_043 by sesamcave, on Flickr
WP_20150621_064 by sesamcave, on Flickr

Nah, din poza asta nici nu spui ca locomotiva asta cara 55 de ani in tender :

WP_20150621_028 by sesamcave, on Flickr

....ca sa NU mai spun ca se misca impecabil si la viteza mica ( in ciuda transmisiei pe pinioane !!!! ).
Ca sa NU mai spun ca rotile ei nu "bat " deloc in elementele de prindere ale sinei mele Tillig Elite code 83 !!!!!!!!!!!!! :aplauze: :lautar:
Deh, tehnologie veche din anii '60......

In mod cert, vopsirea la aerograf a plasticului colorat in masa, schimba radical in bine aspectul unei locomotive ori a unui vagon !!!


....si a doua locomotiva seria 150xxx, dar fara tender :

WP_20150621_018 by sesamcave, on Flickr
WP_20150621_019 by sesamcave, on Flickr
WP_20150621_020 by sesamcave, on Flickr
WP_20150621_022 by sesamcave, on Flickr
WP_20150621_025 by sesamcave, on Flickr
WP_20150621_027 by sesamcave, on Flickr

Vopsitoria , decalurile si tenderul sunt facute de catre Fam. Savin !
Ambele locomotive seria 150 xxx arata foarte bine acum, cu vopsea noua, iar tenderul este foarte bine realizat...de la O ( zero ) !

------Acuma, mai am o DEDICATIE, din partea mea pentru MPU...se stieee ! :D
O pereche de becuri ce stau la "fotat" fara ca locomotiva sa se miste ....si chiar arata intr-un mare fel !

WP_20150621_030 by sesamcave, on Flickr
WP_20150621_029 by sesamcave, on Flickr

Cum banii, berea si muzica s-au terminat, trecem la lucruri mai serioase: o mica autobaza de Roman Diesel !

WP_20150621_013 by sesamcave, on Flickr
WP_20150621_015 by sesamcave, on Flickr
WP_20150621_016 by sesamcave, on Flickr
WP_20150621_014 by sesamcave, on Flickr

Intre timp, pentru ca vorba americanului "time is money ", defrisarile merg inainte...padure sa fie :fluierat:
Dovada ?
Iacat-o :

WP_20150621_065 by sesamcave, on Flickr
WP_20150621_068 by sesamcave, on Flickr

Cele doua vagoane cu busteni sunt realizate de catre mine din vagoane cisterna de la Mehano, iar bustenii sunt lipiti unul cate unul ( incarcaturile se pot scoate, nu sunt lipite de vagon )
Dar mai multe despre aceste vagoane, intr-un viitor articol.....
Celelalte doua vagoane cu incarcaturi lemnoase sunt de la Roco .

Au mai fost : voie buna cat cuprinde, glume, destindere.... " o cafeluta, un biscuite " 8)
Marius.
 
pffff.... numa limonezi si apa cu detergent pe masa aia (aka bere fara alcool).... bine macar ca ati avut cu ce va clati ochii... :D :D :D
 
apai ca decat buna sara drajii mei.... si iaca o mai trecut peste noi inca o fructuoasa intalnire feroviara in inima Banatului....

incepem lejer cu o ultima achizitie de-a lui Claudiu.... care se pare ca renunta la CFR H0 si trece la Auto H0... :evil: :evil: de data asta un Roman



nea' Puiu Iliescu si-a deschis garajul si triajul de marfuri.... si ne-a umplut de respect...






de data asta.... am venit si eu cu ceva..... un OeBB Rh 1216 aka. Taurus 3 (poze de vedeta la final) si 2 marfa....



Flavius ne-a incantat cu ceva literatura feroviara.... sincer spun, am cele 3 volume ITF... da' alea-s pistol cu apa pe langa aceasta monumentala lucrare....



si la pre-final.... incepe prezentarea lui Marius.... ca sa imi faca in ciuda.... transport auto OeBB



tot Marius (da, ala care ne taie noua padurile si le vinde la industriasii capitalisti.... stiti povestea)





si ceva mai special, tot Marius...



Silviu a adus si el 2 produse (proiecte), dar la solicitarea lui expresa, nu le-am pozat, dupa cum spunea el este work in progress si prefera deocamdata sa ramana doar la stadiul de "grup restrans"...

la final, dupa cum spuneam mai sus, niste poze de "studio" cu proaspata mea achizitie (stiu, fac abuz de faptul ca pun poze, iar acuma va voi abuza olfactiv cu biju-ul meu)




si o sesiune foto la "inaltime"....



si evident trupa vesela din seara asta....




sa fiti iubiti!!!
 
Smotocel multumim frumos pentru poze. Inca n-am renuntat la marfa .... CFR Marfa ... ca e boala grea. Am luat doar o mica pauza de achizitii ...

Urmatoarea intalnire va fi pe 20 septembrie 2015. Sa ne vedem cu bine
 
Din departare ..... Catalin m-a rugat sa va reamintesc ca urmatoarea intalnire va fi pe 20 Septembrie 2015 la 17:30 in Complexul Studentesc la Pizzeria Napoleon.
Sa ne vedem cu bine. :lol:
 
din motive independente de vointa mea, de data asta nu voi putea fi fotograful oficial al intalnirii...

pentru ca... gresie. :-x :-x :-x
 
mey... n-am zis ca nu vin... am zis ca n-am cu ce sa fac poze pentru ca aparatul foto a facut cunostinta cu gresia... si e la reparat... daca se poate.
 
mey... n-am zis ca nu vin... am zis ca n-am cu ce sa fac poze pentru ca aparatul foto a facut cunostinta cu gresia...
Cu gresia inteleg ce ai avut....dar cu aparatul ????? :(
Ma bucur daca vi ca sa vezi si lucrarile.... :p
Poate vine Marius (Sesamcave) si face el pe "pozar???ul"... :lol:
 
Ieri a avut loc intalnirea lunara (in august a fost luna de concedii si nu s-a tinut) a modelistilor banateni la care datorita faptului ca fotograful oficial Smotocela avut un deranjament la aparatul foto...a fost inlocuit cu succes de catre Silviu care si-a facut pe deplin treaba de fotograf , drept pentru care prin grija acestuia o sa incerc sa prezint cateva ipostaze de la aceasta intalnire :
Prezenta :




Prezentarea unor modele ale participantilor....
O locomotiva a lui Flavius care urmeaza sa fie CFR-izata...







A continuat prezentarea lui piti cu incarcaturi si materiale lemnoase ...toate cu bonuri fiscale si factura...:D















Magazia completare la cladirea statiei Conop ...




Un vagon care a intrat in posesia lui Claudiu



Cateva poze ale realizarilor mele personale...macaze...a nu se interpreta ca si reclama... :fluierat:





...si la final dar nu neaparat cel din urma....Sesamcave cu un set de vagoane ...tot cu cherestea...


..si cireasa de pe tort...un motor cu abur...la scara...si functional...proprietarul facandu-ne cu succes o demonstratie in acest sens...



Pana la urmatoarea intalnire , va doresc "toate cele bune"....!!!