Intalniri intre pasionati la Timisoara

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Hoo .... Hooo... upsss... Ha?zeroHa?zeroHa?zero....

Si din modestie cu siguranta smotocel voit s-a omis pe el insasi dar noi , restul colectivului ii acordam PREMIUL SPECIAL de REPORTER TRENULIST pe anul 2015 .



La multi ani tuturor trenulistilor atat cei din Timisoara cat si celor din intreaga tara ( si nu numai ) , Sarbatori Fericite si tolba Mosului sa fie plina cu cat mai multe repere trenulistice asa cum va doriti !
Sa ne revedem cu bine in anul 2016 !
 
Multumim smotocel pentru aceasta frumoasa prezentare. Va doresc cu aceasta ocazie un Craciun Fericit si linistit, un An Nou infinit mai bun si sa ne vedem cu bine pe 24 ianuarie 2016. La Multe Trenulete !!!
 
darkshadowro m-a rugat sa postez si ne aminteste ca maine 24.01.2016 va avea loc intalnirea de modelism feroviar la ora si locul stabilit....!
Personal confirm participarea ! :lol:
 
la cate s-au anuntat ca se aduc.... n-am cum sa nu vin... deja bateria de foto e la incarcat.
si ca un reporter fotograf... de data asta la mine achizitia e in domeniul foto.

sa ne vedem cu bine.
 
Buna seara dragii Mosului,
iaca de ziua Marii Uniri... ne-am unit si noi in cuget si simtiri si fiecare a adus de pe acasa tot felul de unele si altele. Cum eu mi-am propus sa ajung pe jos la intalnire (aka vreo 5 km de mers) si gogule maps mi-a zis ca fac cam o ora.... am purces la drum si am ajuns chiar mai repede, fapt pentru care primele poz(n)e sunt de la pregatire... in asteptarea invitatilor.




primul de pe lista, indiferent de numarul de pe tricou... e Voicu aka Big_boy cu un DA060 (work in progress)



tot de la Voicu o rama DR posibil TE CFR in viitor



ca de obicei... da?... ca de obicei... Marius aka sesamcave... ne-a umplut de respect... si de poze...

o fosta cisterna care va deveni, dupa spusele lui, transport lemne...



un CFR calatori, amintiri feroviare, tot de la Marius



evident ca sa imi faca in ciuda, doar ca de data asta mai putin datorita "normei de culoare", 2 vagoane de calatori OeBB (erau 3 de fapt)



de la Marius capete de linie



o cisterna...



<b>pauza publicitara.... teaser... interzis celor slabi cu inima</b>



<b>gata pauza de publicitate</b>

plecam de departe.... tot Marius e de vina....



si ajungem aproape...





sub rezerva erorii asumate cred ca si acest vagon e tot a lui Marius (a fost o mica neintelegere in procesul de pozare a modelelor) sau a lui nea' Puiu Iliescu....



sa revenim la pauza de publicitate de mai sus.... DA-ul il stiti deja... dar ce e nou in peisaj este podul laser-cut si manual asamblat de Claudiu aka darkshadow



tot de la Claudiu un rezervor de pacura pentru... evident... o aburoasa



Flavius aka flvca ne-a adus un work in progress Malaxa



tot Flavius... cu un model... pfff.... ramai fara cuvinte....



next on line... la fotograf... nu va ganditi la altceva, nea' Puiu Iliescu evident cu epoca mica...





in ultimul rand la foto dar nu cel din urma este Andrei aka piti care ne aduce o cafea buna



dar si un motostivuitor si ceva cauciucuri...



un transport lemne.... autorizat ISU



Marius a vrut o comparatie intre cele 2 vagoane platforma




dar revenim la Andrei care are.... si are.... si mai are...



si evident... la final... nu putea lipsi cireasa de pe tort... tren militar... metalic...



tot de la Andrei un vagon imbatranit superb



dar nu a terminat de scos din cutie... nu...nu e vorba de cutiile de vagoane.... nuuuuuuu... a venit efectiv cu o cutie de... sa zicem cuptor cu microunde....



Marina, premiantul serii a fost premiat cu un semnal luminos de la Anghel (prin bunavointa lui Flavius)



si trupa din seara asta care va ureaza toate cele bune la inceput de an!



pana data viitoare...

Sa fiti iubiti!!!

p.s. achizitia mea nu este feroviara de data asta... este ceea ce vedeti prin poze... un obiectiv foto Nikkor AF 50mm f/1.8
 
Vreau sa aduc lamuriri pe aceasta cale.
Semnalul luminos a fost donat de domnul Anghel, celui mai tanar trenulist din Timisoara. Eu am fost doar cel care a asigurat transportul.
Multumiri inca o data domnului Anghel pentru frumosul gest.
 
Multumim OBB-istului de servici (Online "Bostare" cu Blitz) pentru aceste poze superbe. Sa nu ti se termine filmul ca lui Sesamcave :))))). Multumim si domnului Anghel pentru semnal. A fost o surpriza foarte frumoasa.

Urmatoarea intalnire la Timisoara va avea loc pe 28 februarie (daca se face cvorum o facem pe 29 ca deh .. an bisect :p) indiferent daca vom face excuria in Ungaria sau nu. Sa ne vedem cu bine.
 
Buna seara dragii mei...

Chiar daca nu face obiectul unei intalniri propriu zise, postez aici pentru a mai scuti din timpul aferent sesiunii foto de duminica, cand este programata urmatoarea intalnire trenulistica in Timisoara. (bine, recunosc, postez si ca sa ma laud!!) :D :D

Dupa cum unii bine stiu, pasiunea mea este ÖBB, fapt pentru care, rasfoind la inceput de an revistele cu noutati am desoperit ceva interesant si pe placul meu.

Container double carrier wagon „RCA Mobiler“ of the Austrian Federal Railways, with swap bodies, epoch VI. Type Sggmrrss-y ROCO

Fiind noutate 2016, la modellbahnshop-lippe.com era disponibil doar cu pre-comanda. Bun... pe la sfarsitul lui ianuarie fac pre-comanda, fiind anuntat de ei ca in momentul in care va fi disponibil voi fi anuntat prin email cu un link pentru comanda efectiva (livrarea era programata pentru februarie 2016). Surprinzator in data de 12 februarie am primit un email prin care eram informat ca a sosit comada si ca este rezervata timp de 5 zile si link-ul aferent pentru confirmare/finalizare comanda. Haida... confirm, platesc.
Oameni de treaba, imi multumesc pentru achizitie si imi trimit si un link de DHL pentru urmarirea comenzii.

17.02 - pus la DHL Germania - serviciul Premium
18.02 - ajuns la centrul din Oradea
19.02 - ajuns la centrul din Timisoara
22.02 - primit coletul prin curier

Aici nu stiu ce sa zic, dar la modul cum a fost ambalat, vorba unui coleg... "la cum e ambalat puteau sa ti-l aduca in suturi si rostogolit pe scari si tot n-avea nici pe dracu!" Asa se ambaleaza in mod normal sau au facut-o cei din Germania pentru ca la observatii comanda, chiar daca mi-a fost rusine, am scris "Rog sa fie foarte bine impachetat coletul pentru a nu se deteriora datorita serviciului local de Posta" :-x :-x Iarasi trebuie sa recunosc ca nu am stiut ca nu vine cu Posta Romana ci cu curier (Urgent Curier). Bine, am avut eu experiente neplacute si cu curierii din Romania.

Dar gata cu povestile ca e tarziu... pozele sa povesteasca

coletul



continutul



sa fie si pe sine



pe bucati




ceva detalii... amanunte... etape...




gol...



pe dedesupt...



containerele



in "pungutzele cu 2 bani" mai sunt accesorii de montat (bari, scarite) si o cupla apropiata.

ahhh... ca era sa uit... in colet era pusa si... o punga mica de HARIBO... :confused: :confused: :confused: io inteleg ca "Haribo macht Kinder froh..." dar astea "jucarii" nu-s pentru copii... :D :D :D

acuma ca am terminat cu prezentarea... sa bag si ceva de vina... ca doara romanul e carcotas de felul lui...

1. cutiile in care vin vagoanele parca "nu-s ce trebuie" in sensul ca vagoanele+plasticul de protectie intra prea fortat, iar cand se pune capacul pe cutie... e putin bombat pe partile superioare/inferioare.
2. in pozele de prezentare tampoanele erau negre... in realitate sunt rosii.
3. ambele vagoane au aceeasi serie (nu scria nicaieri ca ar fi serii diferite, dar nah... e set 'tu-i mama lui) aici sa zicem ca fiind serie noua n-au scos decat o serie... treaca de la mine, le pun invers pe sine, ca seria e doar pe o parte.
4. unul sau doua tampoane sunt putin... ne-drepte (nu am incercat sa le indrept, evident de frica sa nu le...).

cam atat de la mini-intalnirea mea cu noile vagoane.
pe 28 februarie le aduc la "pipait".

Sa fiti iubiti!!!
 
Frumos smotocel....sa le "trenulesti" sanatos !
Iarasi trebuie sa recunosc ca nu am stiut ca nu vine cu Posta Romana ci cu curier (Urgent Curier). Bine, am avut eu experiente neplacute si cu curierii din Romania.
In ceea ce priveste serviciile de curierat din Romania mie sila sa vorbesc ...s din pacate nu cunosc cuvinte mai josnice sa le spun fata de modul lor de tratare a clientilor si a respectarii "rapiditatii" de servicre a clientului....
Colet predat "ramburs" in 15.02.2016 ora 12.00 din Timisoara pentru Constanta adica din municipiu in municipiu ... la fancurier ( in opinia mea nu merita sa fie scris cu litera mare...) , pleaca abia in 16.02.2016 - ajunge si se livreaza in 17.02.216...pana aici ar fi acceptabil....dar banii retur nu mi-au fost predati nici astazi 23.02.2016 desi am sunat Vineri 20.02.2016 la ei si au spus ca poate mii aduce sambata 21.02.2016 ( dupa 8 zile de la predare ...:oops: )
Luni 22.02.2016 dimineata am sunat la ei si m-au asigurat ca o sa ajunga in cursul zilei dar NIMIC.... :-x )
Poate daca o vrea "cel de sus" .... astazi 23.02.2016 o sa reusesc cumva sa ajung in posesia lor..... :roll:
Asa ca fara suparare in opinia mea nu isi merita banii transportul cu aceste firme de curierat asa-zis "rapid" din Romania....
Daca suni la ei trebuie sa asculti un robot minute in sir si nu iti raspunde nimeni...revii si revii de parca tu le-ai face lor o favoare iar de transportul "din poarta in poarta" ce sa mai spun....poate "de la coltul strazii" sau unde poate parca agentul.....
M-am bagat si eu in seama doar din dorinta de a-mi spune off-ul fata de mizerabila prestatie a operatorului de curierat care numai "rapid" nu se poate numi..... :fluierat:
Cu respect va salut ...si sa ne vedem cu bine Dumineca :kiss:
 
dragi camarazi va reamintesc ca duminica 28.02 va avea loc urmatoarea intalnire de modelism feroviar la Timisoara. Sunt sanse ca eu sa nu ajung la intalnire deoarece duminica ma voi intoarce de la Ramnicu Valcea. daca nu ne vedem duminica va doresc de pe acuma intalnire placuta :)
 
Modelistii ar putea primi la intrunirile lor si extrema stinga mai modesta, a celor calatori care nu le au cu machetele ci cu expeditiile pe liniile tarii?
In raion nu sint foarte multi, cam 5-6 activeaza pe forumul celalalt, la scandaluri.
 
dantm a spus:
Modelistii ar putea primi la intrunirile lor si extrema stinga mai modesta, a celor calatori care nu le au cu machetele ci cu expeditiile pe liniile tarii?
In raion nu sint foarte multi, cam 5-6 activeaza pe forumul celalalt, la scandaluri.


as veni si eu, dar din pacate plec intr o expeditie cu trenul prin Ucraina...
eu fac parte din ambele extreme.
 
Buna seara dragii mei,

iaca o mai trecut o intalnire trenulistica peste noi... marii absenti ai zilei sunt, intr-o ordine aleatoare a numerelor de pe tricou:

dantm - calator pe drumurile patriei
Claudiu - calator si CFR-ist (absent motivat)
Marius - da... (absent nemotivat)

sa incepem cu inceputul... Voicu (aka Big_boy) a adus "o"... rame




Tot de la Voicu, o lucrare personala, la care fiecare a avut de bagat ceva de vina... ca doara suntem carcotasi... dar unanim am apreciat faptul ca cineva dintre noi mai si "modeleste" ceva... asadar un VIT... pentru detalii... amanunte... etape... il las pe Voicu sa vina cu completari.



Flavius (aka flvca)... ca de obicei... o aburoasa...




din arhiva foto personala (mentiune pentru Nea Puiu Iliescu), va ofer si varianta 1:1 a aceleiasi locomotive a lui Flavius





De la Andrei (aka piti) am avut in vizita niste... 3 cisterne ep.III






de la subsemnatu' (aka smotocel) setul de ÖBB RCA (descriere mai amanuntita intr-un post de mai sus)



De la Silviu am avut "documentatie"...



si in incheiere.... trupa vesela din Timisoara...



care pe aceasta cale ii ureaza un calduros LA MULTI ANI cu sanatate, fericire si bucurii lui Silviu!!!

p.s. la votul unanim, care trebuie confirmat si de "tartorele" Claudiu (aka Darkshadow) s-a stabilit ca urmatoarea intalnire va fi pe 27 martie 2016.

Sa fiti iubiti!!!
 
Imi cer scuze ca n-am mai ajuns la intalnire. "Tartorele" a avut un mic delay ... si-a incasat si "o amenda" in judetul Valcea ... din nou ... f*t*i. Se pare ca nu ma plac ca am numere de TM. Asta e. Sa ne vedem cu bine la data viitoare.