Intalniri intre pasionati la Timisoara

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Frumos, frumos, din pacate datorita curierilor care cica in 24 ore ai coletul acasa, dar va ajunge abia azi, trimis de joi, colectia CFR pt prezentare era mai mare, dar nici o problema, ramane sa vedeti luna viitoare :D . Spor.
 
Buna seara dragii mei (sau dimineata)... inca o intalnire trenulistica s-a petrecut in ne-clubul din Timisoara... am fost putini... dar am avut ce prezenta. :D :D

Incepem cu Voicu aka Big_boy, work in progress... un vagon de masurat calea... da, ala cu 3 boghiuri




tot de la Voicu o prelata CFR marfa




tot Voicu... tot work in progress... si urmatoarele 2 loco




Flavius a venit cu niste conversii in vagoane romanesti CFR (eu am zis epoca 2b/3a)

BC-AFLD 79108





C-AFLD 75237







ABC-AFLD 90005







tot de la Flavius... un MTC...



...si un transport rutier... TIR?



Dan a venit cu oarisce vagoane.... o cisterna...



...si un marfa...



daca a lipsit Andrei aka piti (motivat, concediu) tot am avut si o aburoasa de la Dan...



Silviu a adus un transport rutier... era langa linie... astepta la incarcat/descarcat



ultima prezentare imi apartine... un set de 6 vagoane de transport pietris (am adus doar 3)... sunt DB (nu-i pasiunea mea) ... sunt ep.III (nu-i pasiunea mea)... dar mi-au placut!!!... au si optiunea de a pune balast real, sub vagon se monteaza o placa metalica si daca pe linie exista un electromagnet, se face descarcare automata prin benele laterale inferioare...




si trupa vesela de la intalnirea asta... (o poza destul de rara... in care apar si eu... subsemnatul... smotocel... fotograful...)



p.s. cu acordul tacit a lui Claudiu aka darkshadowro, urmatoarea intalnire trenulistica in Timisoara va fi pe data de 28 august 2016

p.s.s o rugaminte la participantii la intalnirile lunare... pentru a evita pe viitor situatia de a nu avea "destula" linie pentru poze... cine aduce material rulant sa aduca macar un segment de linie ... eu promit ca voi avea de acum inainte 2 segmente in kit-ul foto.


pana la urmatoarea intalnire...
sa fiti iubiti!!!
 
Dragi camarazi de hobby. Nu am prea apucat sa verific forumul in ultima vreme. Va reamintesc ca maine este urmatoarea intalnire de modelism feroviar de la Timisoara la ora si locul bine cunoscute. Sa ne vedem cu bine :)
 
Cu respect va salut...
Ieri a avut loc intalnirea lunara "trenulistica" la Timisoara unde ne-am bucurat de cea mai mare prezenta de-alungul timpului prin participarea unui grup de pasionati din Bucuresti sub indrumarea lui TGV , grup care datorita faptului ca acestia au plecat inainte de poza finala , nu se regasesc in continutul acesteia...
Deoarece smotocel fotograful "titular" a absentat motivat , rezerva sa Silviu a facut eforturi deosebite sa isi castige postul si in urma sedintei foto , va prezentam modelele ce au fost analizate in cuprinsul acestei sedinte .

Flavius ne-a prezentat urmatoarele modele :
- locomotiva cu abur, in curs de ceferizare viitoare CFR 150.000
DSC08465_1_zpsp3wbt2ih.jpg

DSC08466_1_zpsnzl9rrzl.jpg

DSC08470_1_zpswps1hhvb.jpg


- doua vagoane , un vagon de posta si un vagon de calatori, tren care circula intre Ostende - Viena - Constanta
DSC08483_1_zps5dtushx0.jpg

DSC08486_1_zpsggflenkq.jpg

DSC08496_1_zps4tqkaxjm.jpg

DSC08513_1_zpscruqdnd0.jpg


- camion Tatra T815 8x8, kit produs de S.D.V.
DSC08501_1_zpszgazdskn.jpg

DSC08503_1_zpsxeyt8r7d.jpg

DSC08511_1_zps2zqy1bec.jpg


Noul membru gita2 - ne-a prezentat modelele :
- vagon de calatori CFR, conversie din Roco;
DSC08518_1_zpsosswwntg.jpg


- locomotiva DA 060 digitala, cu sunet,
DSC08524_1_zpsakjlh1vk.jpg

- locomotiva EC 040 - CFR Calatori
DSC08530_1_zpsewz3pias.jpg

DSC08534_1_zpsmpj7bzhf.jpg


-Subsemnatul am adus si eu o locomotiva EC CFR-izata
DSC08538_1_zps7guqnb2o.jpg

DSC08540_1_zpslclyikzq.jpg


si un vagon din seria noua Amintiri Feroviare

DSC08547_1_zpsqugpsh0z.jpg

DSC08552_1_zpshtxn6o4j.jpg


Cristian pit- ne-a prezentat un model de automotor francez al SNCF, similar cu cel folosit de RegioTrans produs de LS Models,

DSC08554_1_zpsfayt6knv.jpg

DSC08562_1_zpszsvs6igc.jpg



Andrei Piti ne-a prezentat
- vagonul bar CFR, Amintiri Feroviare,
DSC08564_1_zpspdbqztfr.jpg

DSC08570_1_zpshncibwjy.jpg

DSC08573_1_zpsvwu0n1ms.jpg

DSC08576_1_zpszi1hngt3.jpg


camion Volvo F12 ITIA,
DSC08579_1_zpsebqihmbe.jpg

DSC08587_1_zpshik6zvaf.jpg


Marius sesamecave ne-a prezentat o macheta pentru masurarea gabaritului pentru tren, kit asamblat;
DSC08596_1_zps4fcud5bi.jpg

DSC08600_1_zpsowuat84n.jpg


- locomotiva americana care se pare ca a circulat si in Europa, alaturi de cele doua vagoane de asemenea americane;
DSC08608_1_zpsvgbjcysk.jpg

DSC08614_1_zpsbcwbdbyv.jpg


- machete auto produse de Brekina, Norev si kit TV (Wespe Models?),
DSC08621_1_zpssnyilbr6.jpg

DSC08625_1_zpskxbvego3.jpg

DSC08627_1_zpssdpzam4g.jpg

DSC08629_1_zpstwdf1pn0.jpg

DSC08637_1_zpsnvemagsi.jpg


In incheiere - poza de grup cu mentiunea ca urmatoarea sedinta s-a stabilit pentru data de 30 Octombrie 2016 la aceiasi ora si locatie.
DSC08639_1_zpsvm1qmmno.jpg


Pana atunci ..."toate cele bune"
 
din motive personale ce tin de un eveniment medical in familie, nu am putut onora ultima intalnire si nici sa postez pozele de la intalnirea din august. imi cer scuze pe aceasta cale si promit ca in momentul in care voi "prinde" ceva timp ma voi revansa.