Intrebari venite de la incepatori.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Imi trebuie pentru preperatul vopselelor, cand am luat aerograful am primit un asingura dar s-a uscat vopseaua in ea si nu prea mai e buna.
 
Buna, la magazinele hobby se gaseste asa ceva, eu am luat exact pentru acelasi lucru cateva astfel de pipete de la un magazin Art&Hobby. Poate se gasesc si la magazinele care vand vopsele pentru pictori.Daca retin bine, cred ca au costat 3 lei/bc.
 
Am vazut la Diverta Unirea, la "raionul" cu produse Revell. Despre pret nu stiu, ca nu m-a interesat.
 
Alta intrebare:
Aceasta locomotiva, desi rosie, de ce este EPOCA V????
http://www.ebay.de/itm/Dampflok-BR-18-201-DB-AG-Ep-V-Roco-rot-/160825691705?_trksid=p4340.m1374&_trkparms=algo%3DPI.WATCH%26its%3DC%252BS%26itu%3DUCC%26otn%3D15%26ps%3D63%26clkid%3D178353163462703971

PS: Nu are nicio legatura culoarea ;-)
 
Dragos, la farmacii gasesti pipete :|

bogdanra,

pentru ca este varianta de museu verde, care a primit temporar "haina" rosie. a circulat in varianta rosie acum vreo 4-5 ani, daca nu ma insel.
 
Ideea mea de pipeta era o chestie mica...dar am gasit la revell niste PIPETOAIE !!!
Poza de comparatie :



Ce sa fac ma multumesc cu ce am gasit :D
 
Salut. Am o nelamurile in legatura cu paleta de culori oficiala (reala) a locomotivei K4S. La scara este colorata viu pe acoperis, si pe tender, dar am vazut multe poze cu ea neagra, chiar si intr-o carte recent tiparita pe care o detin, tot neagra era. Ma puteti lamuri?? Multumesc anticipat. :D
 
Nu am stiut pe unde sa pun intrebarea asa ca fiind nou in domeniu o pun aici. Doresc foarte mult un vagon CFR Marfa de tip FALS sau FALNS. Am cautat pe net vagoane asemanatoare dar momentan nu am gasit nimic care sa se apropie de ale noastre. Daca aveti vreo idee sunt deschis la sugestii.

o poza cu vagonul de la noi

http://transport-in-comun.ro/trenuri/vag-m/33%20RIV%2053%20RO-RSCO%206655%20455-8%20Fals-Predeal-001.jpg
 
Banuiesc ca panta o vei folosi si ca rampa,iar tinand cont ca inaltimea permisa este de maxim 5cm la 1 m rezulta ca in 30 de cm vei putea cobora s-au urca in jur de 3,3 cm
 
In general nu se utilizeaza panta mai mare de 3 %. Daca panta e mai mare vei avea probleme cu locomotivele care stau mai slab la capitolul tractiune. De asemenea, o panta mai mare de 3% arata nu tocmai bine. Pe scurt, 10 cm la 100 cm lungime inseamna 10%. Exagerat de mult.