Masini de Legenda DeAgostini

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Skoda vad ca nu apare pe nicaieri, iar modelele de la dealeri sunt extrem de scumpe.
Personal sunt un fel de fan skoda, mi-as dori si pe diorama... am gasit pe un singur site cehesc skode vechi..
 
eu am luat de pe okazii modele skoda scara 1:72, fabricate de abrex.merg foarte bine pe o diorama h0. sunt si foarte detaliate.
 
O sa apara un Aro 243. Aflam asta din brosura referitoare la vitrina, vitrina pe care o putem cumpara cu 60 lei ... e un pret bun? Nu prea cunosc preturile pietei la vitrine.

aro243.jpg
 
Serios? :D
Pe un alt forum era un "destept" care zicea ca la nr 30 va fi VAZ 2107 si la nr 31 ARO 243. Cand a vazut ca nu e asa, a modificat repede mesajele ca sa nu se faca de ras. Asa ca sterge si tu sau modifica-ti mesajul... :p
Ai rabdare sa apara. Nu-ti da nimeni premiu daca anunti ce o sa apara, ba mai mult, te faci de ras daca zici ca apare ceva si de fapt, apare altceva.
 
Se poate cumpara si de la chioscuri, dar din luna decembrie. Asa mi-a spus un "chioscar" care este si el "strangator de machete".
 
Parca era 60 de ron pentru 25(?) de machete (teoretic, ca parca vad ca modelele lungi ocupa un loc mai mare astfel incat numarul de modele se reduce. Cine-si cumpara prin abonament (posta) poate baga si niscaiva feedback, ca initial ma gandeam sa fac o vitrina mare si pentru trenuri si pentru deagostini, dar tare mi-e ca daca incep sa bag masinute o sa se umple vitrina destinata trenurilor :p (ca totusi deja sunt 30 & counting ... )
 
Dupa parerea mea, macheta ZIL 114 e din seria destinata rusilor si a fost introdusa in colectia pentru Romania cu un scop, mai ales ca a fost lansata pe 7 noiembrie, ziua fostei URSS!
 
cacaia balshoi zil ... cred ca e cea mai lunga masina din colectie (cel putin pana acuma), mai erau vreo 2 rusoaice, dar parca niciuna asa de 'limuzina'
trecand peste revolutia din octombrie, sarbatorita pe 7 noiembrie (asta e buna de intrebare la vrei sa fii milionar), in romania au fost sau nu inmatriculate astfel de masini ? ca la numarul de inmatriculare de la deagostini ziceai ca e a lui tatalor de-al rusiei, fara numar, fara numar ca pentru ai nostri conationali mai putin cultivati in ale muzicii
 
Salut,

Aro 243 pe un drum de munte:



Pe micro-diorama asta am incercat aparatul de pus iarba, confectionat dintr-o paleta electrica de tantari si o strecuratoare, dupa o metoda prezentata pe acest forum. E chiar OK, isi face treaba bine.
 
Frumoasa dioarama, dar trage masina mai in stanga, deoarece risti sa rupi oglinda daca masina este prea aproape de zidul de piatra. :p
 
Da, cam imprudent soferul, ar fi pacat sa o lovesca caci imi plac foarte mult ARO-urile din colectie, parerea mea e ca sunt reusite, sper sa scoata si modelul 244 in viitor.
 
o sa fie cat o sa tina piata ... si se pare ca piata tine destul de bine (mai ales la modelele romanesti)
prin alte tari am vazut numere pana la 100 sau chiar 150, si nu stiu sigur daca respectiva colectie era terminata, ori pur si simplu acolo se ajunsese cu numerotarea ... oricum e clar, atata timp cat va fi cerere, o sa fie si oferta