Masini de Legenda DeAgostini

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Ieri, 12.09, ca de obicei a?teptam s?? ajung la un chio?c ?i s??-mi iau "pastilu?a" de la "De Agostini"....dup?? asta, având drum pe la so?ie pe la locul ei de munc??, ea m?? intreb?? (curioas?? ?i ea) dac?? mi-am luat modelul ?i ce este în "meniu" ! îi ar??t revista ?i iat?? ce-mi poveste?te ea.......Cu ceva timp în urm??, la ea la ?coala de ?oferi (unde lucreaz??), a ap??rut într-un început de s??pt??mân?? o "ga?c??" de vreo 5-6 oameni, cu o trus?? de "laptop-uri" ?i dispozitive de m??surat geometria ?i volumul unei carosreii auto, caroserie ce apar?inea unei Dacii 1410 Sport, proprietate a unui coleg de-al ei, instructor auto-omul......Toat?? "tevatura" cu m??sur??torile ?i pozatul a durat cam o s??pt??mân?? ?i pân?? la urm??, proprietarul ma?inii ?i-a vândut ma?ina celor de la "De Agostini", ob?inând ?i un pre? pe care nu l-ar fi ob?inut la "rabla"....inten?ia declarat?? a cump??r??torilor fiind aceea de-a recondi?iona ma?ina (b??nuiesc c?? ma?ina din "posterul revistei / cea verde, cu num??rul alb/ ar fi ma?ina cu pricina); vreau s?? m?? întâlnesc ?i eu cu colegul so?iei, s??-l mai întreb am??nunte.....S?? fi?i s??n??tosi !!! :bye:
 
http://fiat.3xforum.ro/post/471/1/Din_cutia_cu_amintiri_partea_1-a/ Pe acest forum am gasit o serie de fotografii cu masini ce au circulat in Romania inainte de 1990. Sper sa fie o sursa de inspiratie pentru cei de la DeAgostini. :D
 
Facem un topic -"DeAgostini - Trenuri de legenda" ?
In Franta a aparut o astfel de colectie (Sursa: http://www.editionsatlas.fr/collection/michelines-et-autorails/x-3800.html) Poate pe viitor, daca vom fi mai multi doritori, vor publica si in Romania ceva asemanator.
 
La bulgari am vazut asa ceva, scara pe undeva pe la N, dar nu am reusit sa identific firma producatoare. Era din cate imi aduc aminte un tren japonez la numarul 3, daca prindeam tgv-uri sigur cumparam. Momentan nici seria de taxi vad ca nu apare (doar tatonari prin zone ale tarii, sa vada cum merge piata), asa ca la trenuri nici nu indraznesc sa sper ...
 
Oare, nici daca trimitem mai multi e-mailuri celor de la DeAgostini, cu o lista cu pasionatii de modelism feroviar de pe toate forumurile ? :-|
Problema cea mai mare la aceaste reviste, se rezuma la costuri din pacate. :( De asta au si vanzari reduse.
 
am vazut-o si pe asta la bulgari, se pare ca la ei a prins totusi, ca era parca numarul 5, daca nu si mai bine ...
adevarul e ca la pret vs. calitate o serie de masini cam ajunge, mai ales ca au reusit sa ma corupa :p
insa o serie de trenuri ar fi bine-venita, dar sa fie si calitativa cat de cat, ca vorba aia, plasticul chinezului e ieftin, matrita e cu probleme de cost
 
Un nou studiu de piata - Colectia DeAgostini - Automobile de vis
http://autosworld.eu/2012/09/24/colectia-deagostini-automobile-de-vis-studiu-de-piata/
 
Urmeaz?? Luaz 969M
Am trecut zilele astea prin Bra?ov ?i am g??sit cu 12 ron o machet?? superb??,Lamborghini Countach LP500. E superb??, nu are niciun defect(de?i am luat-o pe ultima).
Trebuie s?? recunosc c?? arat?? mult mai bine decât comunistele..
 
Da,primul num??r este 11,9 ron.
??Ë?i e foarte reu?it. Urmeaz?? Aston Martin DB 4 .
Apare în Bra?ov ?i parc?? în Slatina,C??l??ra?i,Re?i?a.
 
Pe 19.09.2012 cei de la DeAGOSTINI au ie?it pe pia??? cu un nou motiv de cheltuial??, cu o serie a ma?inilor de vis........

.......a?a zic ei, de vis, dar cert e c?? acum e un motiv în plus de-a m??ri vidul din buzunare....s??pt??mânal (pân?? acum era din dou?? în dou??)...... Pe lâng?? revistele de prezentare, mai ai ?i-un formular cu întreb??ri/sondaj pentru studiul de....caz!
Mai departe, pentru cine n-a apucat s?? vad?? modelul (am în?eles c?? nu a ap??rut decât în câteva ora?e, în ?ar??), las imaginile s?? "vorbeasc??"......








De model, ce s?? zic.....carcas?? complet metalic??. Grupul optic spate e vopsit cu un ro?u mai nuan?at decât restul caroseriei. Proiectoarele din bara de pe fa???, de asemenea sunt vopsite......Interiorul, la o prim?? vedere, pare ok. Rulajul pe blatul mesei nu-i chiar de nota 10, se pare c?? axele nu sunt chiar drepte, fapt ce induce u?oare oscila?ii la câte o roat?? ( oricum nu are rulajul unul model Cararama, de exemplu....) Una peste alta......asta e.....
.....Cam asta ar fi de v??zut la noua "ar??tare"....e motivul în plus de-a bântui (totu?i) s??pt??mânal pe la chio?curi..........pentru cel ce vrea s?? aib?? ceva în vitrin??....f??r?? preten?ii prea mari!
S?? fi?i s??n??to?i ?i s?? mai ave?i un b??nu? prin buzunare......