Masini de Legenda DeAgostini

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
dac?? vre?i machete la care nu trebuiesc f??cute niciun fel de modific??ri,de ce nu v?? cump??ra?i machete de la NEO,AUTOART,MINICHAMPS,SCHUCO?Aud?
fiindc?? sunt scumpe
adic?? ?i zgârci?i,?i cu preten?ii.
unii ziceau pe alt forum c?? li se pare scump?? revista la25ron..sincer,cât a?i vrea s?? fie?
 
Baiete, nu-i vorba de zgarcenie. In plus, se pare ca ai o problema cu buna crestere. Imi pare rau ca am ajuns sa fac o astfel de remarca si imi cer scuze. Insa iti permiti sa faci aprecieri necuviincioase.

Sincer, unele numere nu merita niciun sfant la cate erori apar in text si la cat de proaste sunt machetele.
 
---Ce v-a facut "DeAgostini"?????....Fiecare este stapinul lui propriu si fiecare are de ales....cumpar/nu cumpar... Cit priveste calitatea, la cit face pe piata produsul, asta este...si aici din nou : cumperi/nu cumperi, alegerea fiecaruia!
Te uiti atent la chiosc cind iei revista si...atit! Tot ce am pina acum este in regula.
M-am lovit si eu, de multe ori, de achizitiile "de firma".....chiar ca am luat numai "firma", ca obiectul in sine era :p Cred ca mai benefica ar fi "o lista de neconformitati" trimisa de mai multi la DeAgostini, cu punctele de remediat si la care ei sa raspunda da sau ba.... Ce ati fi zis daca ati fi apucat momentul cind au aprut pe piata autohtona AUTOBASCULANTA SR 117 si MICROLITORETA TV...ambele turnate din zamac, la o scara nedefinita ; microbuzul TV era la fel de mare ca si bascula SR.....nici nu mai stiu cine le-a facut (Tehnometalica? sau Metaloglobus?.....nu erau "Lugoj") ; totul se intimpla prin 1970 ( ce ne mai jucam cu ele la scoala, in timpul orelor.....), dar la atit aveam acces (abia aparusera si trenuletele TT), fiindca nu aveam rude.....in Germania....
 
Ne-a dezamagit. Cel putin atat.
Iar sistemul de sondare a pietii prin care ti se vinde doar partial ceva, usor poate fi considerat inselaciune.
Te obosesti de pomana sa incerci sa comunici cu cei de la "DeAgostini". Nu dau nici un semn de viata.
Este adevarat ca sunt liber sa aleg daca cumpar sau nu. Dar de ce sa nu fiu liber sa si critic ceea ce cumpar?
 
OT, @ Dimitrov: era si un Renault 16 din aceeasi gama, cred ca erau "Metaloglobus". Ma fascina faptul ca aveau roti din cauciuc adevarate, iar la Renault se deschideau usile, capota si portbagajul!
 
Domnilor, cumparati sau nu cumparati!
Nu este vorba despre nicio inselaciune, infractiunea de inselciune nu presupune alinierea la standardele si asteptarile fiecaruia. E o revista cu jucarie... vrei o iei, nu nu o iei. Punct!
Partea cu critica este de inteles, atata timp cat este o parere exprimata decent si intr-o perioada de timp definita sau postari limitate. In momentul in care tot subiectul se transforma in tigania tipica forumurilor romanesti de orice natura, in care contrele ajung pana la limita jignirii si atacurilor la persoana, nu mai este nici estetic si nici util. Daca vizitezi forumul mai rar si te intereseaza un subiect de acest fel, pana ajungi la informatia dorita te doare capul de atatea rautati. Daca nu vreau eu sa cumpar nu inseamna ca trebuie sa nu ia nimeni si nici invers.
Spuneti simplu... nu-mi place sau imi place sau am gasit cutare defect. Cei ce vor citi vor trage concluziile singuri, caci nu sunt retardati. Si fiecare va lua decizia. Cumpar sau nu cumpar... incerc cateva sa vad cum sunt etc...
Inca o data va rog frumos, ca si coleg de forum, sa nu cadem in greseala altor forumuri. La un moment dat am observat ca nici nu mai conteaza subiectul dezbatut... ci doar prilejul de a se lua iar la cearta intre ei. (forumuri de alta natura, sa nu creada colegii ca bat apropouri)
Asta face dintr-un forum sa fie calitativ informational si sa fie placut la frunzarit.

Scuzati-mi paranteza, treceti peste greselile de abordare si opriti ceea ce e bun din ce am scris! ;-)
La multi ani pentru azi tuturor romanilor (cetateni romani si cei care convietuiesc cu noi in spatiul mioritic)
 
Ohhhh...daaa...asa este "victorian"...am uitat de "Renault"!! Si asa este, acele modele aveau rotile din cauciuc, la care se vedea si profilul...Dar ce "faine" ni se pareau la acea vreme ; ca cine avea pe cineva "pe dincolo" era tare si "salivam" cind ne uitam prin "Neckerman" sau "Qwelle" sau (mai putin) "Otto"....
De acord cu tine si absolut corect, "Endo-ro" in ceea ce ai spus...
Sper sa aveti motive sa va simtiti bine in aceasta zi, a tuturor celor ce vietuiti pe aceste vechi plaiuri....eu cel putin incerc sa inchin un pahar in cinstea fiecaruia dintre voi :D :D :D
Cu sanatate si multa prietenie!!
 
Nu doresc sfada, Doamne fereste.
Am reactionat cand am observat ca observatia, nici macar comentariul, este judecata.
@Endo_ro - ma refeream experimentul practicat acum cativa ani, cu aparitia a numai catorva numere din Mari Corabii, atunci cand am pomenit de inselaciune.
Altfel, cu siguranta nu avem de ce sa ne enervam si aici.
O zi frumoasa si aducatoare de noroc tuturor romanilor.
 
Eu cred ca idiotii de la DeAgostini au un fetish cu verdele :-x
oltcit.jpg

Poza : sergebu din 11/25/11, 11:10
Am luat Aro 240, am luat Dacia 1100, deja imi pare rau de cei 50 lei :-x dar daca mai apar multe verzi o sa vomit pe ele(cele 2 mentionate ca altele in jegul de culoare verde nu mai cumpar) si le dau foc :-x . Destul au defectiuni, cum aleg astia asa culoare? Si Ceausescu sau Stalin daca le placea verdele, nu faceau tot verde :-x
Unde e lista cu ce apare sau de unde stie toata lumea ca apare aia si aia si eu nu?
 
Asa, asa! Imi place atmosfera de iubire. :D Vorba aceea: "Make love, not... green cars!" :D
Chestia cu paharele este o idee buna! Cel putin astazi am rezolvat cu motivatia... Hai, hac... la multi ani! Daca mai beau doua pah... hac... arele, iau toate masinile verzi :mrgreen: si le fac albastre... Nici asa nu au existat in realitate, da' numa' sa ii fac in ciuda lu' italianu' ala... Cum il cheama? Augustin sau cam asa ceva... :wink:
 
Asta nu e tot :D
663471961741803042555034-6221268-700_700.jpg

foto okazii.ro
Probabil chinezii sau aia de la DeA sunt idioti. cand au auzit ca se poarta masinile verzi au zis ca pot face si ei masini verzi si inca multe :lol: , nu le-a desteptat nimic neuronul ca o masina verde e o masina eco.
Asta e, am auzit ca puterea a trecut de la portocaliu la verde, sa fie pentru ei, sa ne spuna sa asteptam campania sa le primim gratis, desi si atunci le-as refuza :evil:
 
Si eu care credeam ca sunt pe un forum de modelism...

Pina acum marea majoritate se pling ca e proasta macheta, insa nimeni nu a venit cu nici o macheta adaugita care sa fie aproape de original. Si mai negativ este faptul ca nu se incurajeaza nicidecum modelismul ("machete la care nu trebuie sa se faca nici un fel de modificari..."), ci luatul de-a gata pe bani multi, tipic zonei Dorobanti si pe care eu personal nu dau doi bani.

Diferenta intre noi si cei din strainatate de pe forumuri este ca acolo lumea prefera modificarile si constructiile de la zero in detrimentul celor luate de-a gata.

P.S. Poate era mult mai util un topic in care cineva sa faca o analiza a defectelor sau lipsurilor pentru fiecare model in parte, urmind ca oamenii care vor sa mai faca ceva modificari sa gaseasca informatiile necesare.
 
Sincer, un kit la 20 lei era mai bun decat "machete gata" in culoarea pe care o alege producatorul :-| . Daca tot o iau gata, vreau sa o am intr-o culoare realista, nu sa o dezmebrez, sa o vopsesc si sa o reasamblez, e mai mult de munca decat la un kit de asamblat :-x
 
din câte am v??zut eu pe forumuri din str??in??tate, foarte pu?ini ???i modific?? machetele,iar când o fac,o fac bine.. românii în schimb le taie cu fier??str??ul,le vopsesc cu vopsea auto,eventual cu oj??,le lipesc cu prelandez..am v??zut pe cele2 forumuri de machete auto române?ti cum ies machetele modificate..nu prea bine..ies urât.. ?i ??ia care modific?? machete ieftine,bburago,maisto,nu m?? deranjeaz??.. dar fac unii modific??ri de prost gust ?i la machete de 100 euro/bucata..autoart,minichamps.. î?i bat joc de ele,le stric??
 
@Mihai90 a zis:
românii în schimb le taie cu fier??str??ul,le vopsesc cu vopsea auto,eventual cu oj??,le lipesc cu prelandez.

No offense, dar esti total DEPLASAT !!...si cu un ton rauvoitor !

Ia uite aici, un link dupa "unul din cele 2 forumuri de machete auto romanesti" si vezi ce bine le vopseste cu oja si le lipsete cu prenandez userul Michi 8) :idea: :

http://miniauto.ro/forum/index.php?topic=13176.195

Omul acesta a modificat cateva zeci de asemenea machete, si asta fara oja sau ..prenandez. :p
Este absolut genial !!!!

....iar oameni ca el mai sunt si pe www.miniauto.ro, si pe http://www.cartula.ro/ ....si pe alte site-uri de gen din RO....

Hai sa fim mai buni ....si sa gandim cand scriem ceva !
Marius.

PS:
Ia uite-te mai bine si la Dacia 1300 crem de la DeAgostini ( e in josul paginii prezentate de mine mai sus )...parca are alta fata acum, asa modificata "cu ruj si prenandez", nu ??? :wink:
 
Baieti nu va mai ciondaniti , mai bine uitati-va in magazinele LIDL,(a nu se considera reclama ) sunt doua seturi de masinute la scare 1:43 primul costa 34,99 si are 5(cinci) masini
-Porsche GT3
-Lamborghini Murcielago LP640
-BMW 335i
-Audi R8
-BMWX5

Al doilea de cate 2(doua) masini pret 19,99 tot scara 1:43 la alegere
-Maserati Grand Tourismo
-BMW X5
-Audi R8
-Porsche Cayenne
-Lamborghini Reventon
-Chevrolet Corvette .
Oare ce calitate sunt ,daca a vazut cineva sa ne spuna daca sunt peste sau la nivel DeAgostini ?
 
eu nu am foarte mul?i bani,ca s??-mi permit s?? stric machetele..Eu ,când cump??r o machet??, sunt foarte încântat de ea,dar evident,înainte s?? cump??r,m?? uit s?? v??d dac?? arat?? bine...
pentru mine,o machet??,dac?? a fost atins??(adic?? modificat ceva la ea) nu mai are nicio valoare,?i m?? refer la machete auto..la trenuri,mai po?i schimba cuplele,pantografele etc
 
Sincer stiu seturile din lidl (acuma cel de 5 ori era greseala de tipar ori nu l-am prins saptamana trecuta ca au trecut rromanii ca termitele). La 7 lei macheta la o calitate cel putin la fel de buna decat cele de la deA chiar se merita, dar dupa cum ziceam nu am mai gasit. Hai inteleg ca fiind modele foarte cautate costul trebuie sa fie mic, dar de la 7 lei la 25 de lei, in conditiile in care calitatea deA lasa si de dorit, mi se pare o mare diferenta (ca fituica de 2 bani putea sa nici nu fie, pentru mine are la fel de multa valoare cat un ziar can-can ... adica mai citesti, te mai informezi, dar le gasesti bine mersi pe net si poate si mai corecte - vezi copy-paste-ul de la numarul tz).
O sa mai fac inca un abonament pentru 6-7, ca sa fie la juma de pret, dupa aia cred ca renunt definitiv.
 
Pina acum am stat pe margine si am urmarit tot ce sa scris pe acest topic.
Dar cu riscul de a crea polemici si de a supara anumite persoane o sa incerc sa le raspund anumitor colegi.
@macleod
Sincer stiu seturile din lidl (acuma cel de 5 ori era greseala de tipar ori nu l-am prins saptamana trecuta ca au trecut rromanii ca termitele). La 7 lei macheta la o calitate cel putin la fel de buna decat cele de la deA chiar se merita, dar dupa cum ziceam nu am mai gasit. Hai inteleg ca fiind modele foarte cautate costul trebuie sa fie mic, dar de la 7 lei la 25 de lei, in conditiile in care calitatea deA lasa si de dorit, mi se pare o mare diferenta (ca fituica de 2 bani putea sa nici nu fie, pentru mine are la fel de multa valoare cat un ziar can-can ... adica mai citesti, te mai informezi, dar le gasesti bine mersi pe net si poate si mai corecte - vezi copy-paste-ul de la numarul tz.
Banuiesc ca nu ai vazut setul respectiv de esti asa de incintat de el.Calitate similara!La Burago?Ma faci sa rid.
Daca vrei calitate similara la preturi similare,iti spun eu unde sa cauti,adica la: Mondo motors,Motormax,Cararama.Dar atentie, nu la toate modelele(pozele postate pe diferite siteuri ale magazinelor nu reprezinta corect realitatea).Si in al doilea rind firmele respective nu fabrica modele romanesti(nici macar din fostul bloc comunist).
Deci daca vrei modele romanesti sau est europene vechi ai trei solutii:
1. Cumperi in continuare revista de la De Agostinii la fabulosul pret de 25 de lei.
2. Astepti sa apara aceleasi modele la IST models.La un pret extrem de mic (minim 110 lei+taxe de livrare)Si mai ai si placerea sa navighezi pe internet dupa informatii.
3.Pt. unele modele sovietice mai ai solutia Nash Avtoprom(50-75 lei ).Finisate mult mai bine ,dar cu multe din erorile de la DeA (culori aiurea, greseli de montaj)
 
Mihai90 a spus:
eu nu am foarte mul?i bani,ca s??-mi permit s?? stric machetele..Eu ,când cump??r o machet??, sunt foarte încântat de ea,dar evident,înainte s?? cump??r,m?? uit s?? v??d dac?? arat?? bine...
pentru mine,o machet??,dac?? a fost atins??(adic?? modificat ceva la ea) nu mai are nicio valoare,?i m?? refer la machete auto..la trenuri,mai po?i schimba cuplele,pantografele etc
Tu ce zici, aici s-a stricat o macheta?
http://www.cartula.ro/forum/topic/4559-dacia-1300-pick-up/page__hl__dacia+papuc

http://www.cartula.ro/forum/topic/4560-dacia-1300-pick-up/

Nu tine de bani, ci de pricepere, rabdare, ceva talent.
Machetistul, modelistul (spune-i cum iti place), creeaza, nu doar cumpara machete. Ce valoare are o macheta pe care o mai detin alte zeci de mii de persoane, iar o alta unicat unicat care sa reprezinte un exemplar ce a exist in realitate nu are, sincer nu inteleg.
Daca doar privitul la productia de serie (indiferent daca respecta sau nu realitatea) poate sa faca pe cineva fericit, atunci trebuie lasat sa-si savureze momentele de fericire.
Daca nu poti decat sa vopsesti cu "oje", atunci lasa-le asa. Ai dreptate.
Nu doresc sa intru in discutii contradictorii cu tine Mihai, dar incearca sa intelegi ca exista oameni care fac mult mai mult decat sa intre intr-o benzinarie si sa-si aleaga o masinuta de pe un raft.
Uite si aici cum a "stricat" cineva o locomotiva:
http://transylvania-model-army.blogspot.com/p/locomotiva-diesel-060-da.html