Module expozitie

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
misha a spus:
Poate pui un (?i) train-spotter care a venit pe biciclet?? :) De ??sta sau ??sta. Nu de altceva, dar modulul arat?? prea bine s?? nu fie pozat.

Multumesc de linkuri si de idee, sigur o voi aplica. Chiar vroiam sa pun niste drumeti, probabil si un utilaj agricol pe drumul de tara.
 
Ocupat fiind in weekend cu alte treburi, doar mic update.
Am pus un post de observatie si fanar de la Auhagen la care am aplicat wheateringul de rigoare pentru a ascunde plasticul chinezesc :)
In teorie locul nu este potrivit pentru ele pentru ca nu cred ca in realitate se pune asa ceva aproape de calea ferata, dar fiind module de expozitie conteaza "spectacolul" nu reprodurea fidela a realitatii.

 
Pentru ca astept doua comenzi mai speciale care numai nu mai vin, slaba activitate la diorama. Pentru a da un pic de viata si culoare, am adaugat animale si un grup de turisti:


 
Super. Asa trebuie sa arate un modul. Prea incarcat nu ar fi natural si nici nu ar lasa sa se vada materialul rulant. Copacii cred ca te-au omoarat, e mult de munca sa-i faci sa arate real. Raman la ideea ca un colt de natura bine realizat face muuuult mai muuult decat o diorama axata pe automatizari. desigur, au si ele rostul lor, nu contest. Spor la munca. :D
 
Multumesc de aprecieri, da, copacii m-au omorat, dar noroc ca modulul e mic am avut timp de o detaliere cu imi doresc. Aici revin cu un sfat ignorat foarte mult mai ales de catre incepatori: nu incepeti o diorama mare, avand in cap diorame de Miba, e nevoie de sute de ore de munca, si mii de ore de experienta, pentru a avea asa ceva, incepeti cu ceva cat mai mic.
 
:D Mie mi-a mancat pentru cele doua module cateva saptamani. Relieful merge repede, dar restul este piguleala pe milimetrul patrat. Am folosit copaci de la Woodland, armaturi de plastic si din cositor, la care vopsitul si aplicarea foliajului m-au omorat. De diorama din dulap de 1800x1000 nu mai vorbesc. Varianta aleasa, pe module e cea mai practica, eu o am in calcul de ceva vreme. Pui modulul pe masuta, muncesti la el pana e gata (daca ai toate adunate din timp, merge repede).
Modulul pentru poze mi-a luat o saptamana maxim si e 60cmx30cm. Varianta cu module pe langa pereti este ideala. Lucrul cu suprafata relativ mica, acces usor pentru mentenanta, etc. Nu mai zic daca vrei sa te muti, sa faci curat sau sa scapi de cateva module ca sa creezi nou front de lucru. Eu am in plan cu o camera de 11mp. :D
Ca si tine, recomand celor care sant la inceput si nu au mai facut o diorama sa faca intai un modul de poze sau de test, sa se obisnuiasca cu materialele, culorile si modul de organizare. Apropo, materialul tau de foliaj e foarte realistic. e foliajul acela cu Frunze de la Noch, pentru scara HO? Spor la lucru si sa vedem ceva locomotive pe acolo cat mai curand. Desi sant fan al SD70ACe american si la scara N, 060DA-ul ala cu patina timpului pe el ma baga in boale si ma umple de invidie. ;-)
 
gamitzu a spus:
Apropo, materialul tau de foliaj e foarte realistic. e foliajul acela cu Frunze de la Noch, pentru scara HO?

Da, sunt frunzele Noch aplicate pe o baza de Polyfiber de la WoodenScenic dar distribuita acum si de cei de la Noch.

Cat despre DA, e modelul meu de suflet cu o istorie zbuciumata :) Din pacate ca si un veteran al expozitiilor a cam ramas din el doar gardul vopsit :(
 
E doar o impresie a mea sau este mana magica a domnului Marhaba? ;-) :|
 
gamitzu a spus:
E doar o impresie a mea sau este mana magica a domnului Marhaba? ;-) :|

Nope :) e mana magica a domnului Alin de pe forum (cel cu malaxa). Din pacate nu a mai activat pe forum de multa vreme.
 
Salutare,

putine noutati, dar poate interesante. Pentru ca mi-am dorit mult un utilaj agricol am achizitionat , vorba colegului MPU, un simpatic tractoras:



Dar pentru ca vroiam sa ii aplic un wheatering si pentru ca doream o culoare mai apropiata de ceea ce vedem pe la noi, l-am revopsit:



Si pentru a da si mai multa animatie, am creat o mica scena in care un cal sta in mijlocul drumului blocand tractorul:

 
IonutTrif a spus:
Salutare,

putine noutati, dar poate interesante. Pentru ca mi-am dorit mult un utilaj agricol am achizitionat , vorba colegului MPU, un simpatic tractoras:


Felicitari! Arata atat de natural.
 
Salutare,

dupa o pauza destul de lunga (mi-am dat seama ca, stand la casa, practic acest hobby devine sezonier :) ) am reinceput sa mai bibilesc la modul. Pauza s-a datorat si datorita faptului ca am asteptat pe baietii de la Trains-Addicted sa vina cu noutati, si in sfarsit acestea au aparut.
Am achizitionat de la ei noile semnale si catenara, ambele executate in mod exceptional in linia cu care ne-am obisnuit.
Pentru moment am montat doar semnalele, la catenara astept si sarmele care trebuie sa fie potrivite standardului de module romanesc. Poze:

 
Pai de ce ? O cale ferata moderna are tot tacamul. Din contra, mie mi se pare gol acolo la "inaltime" abia astept si catenara. Mi-e ciuda ca nu pot sa fac poze si cu EA-uri momentan :)
 
Salutare si La Multi Ani la toti si cat mai multe trenulete si mai ales cat mai mult timp pentru ele.
Personal, Mosul mi-a adus in aceasta vacanta mult timp liber si fara copiii, asa ca am avut timp cateva zile de dedicat trenuletelor.
Pentru ca la primul modul mai astept doar catenara de la Trains-Addicted, m-am apucat de un al doilea modul, pe care mi-am dorit de multa vreme sa fac o parte dintr-o statie de betoane.
Modul este unul dintre modulele incropite in graba pentru ultima expozitie si a venit la mine in acest stadiu:



Pentru ca aveam nevoie de o suprafata solida si dreapta pe o parte, am desfintat acel "pamant" si am montat o placa de osb, urmata deja de clasica operatiune de imbatranire a sinelor care dupa mine it's a must:



Statia de module o aveam deja montata de ceva vreme asadar am lipit-o pe diorama si din ghips am inceput sa fac suprafata "betonata":



Pe urma am alipit cele doua module, fiind obligat sa desfintez si acel carton folosit pe post de decor, dar pe care l-am redistribuit:



Pe urma, cu un creion am marcat caroiajul pentru placile de beton si cu un varf ascutit am zgariat ghipsul:



In paralel am muncit si la gardul de beton care va inconjura statia cat si la separatoarele de beton pentru sorturi. Toate facute din forex si abs:



Am vopsit si am aplicat un wheatering la placa de beton si la gard si am lipit gardul pe pozitie:



Am "umplut" cu ajutorul servetelelor si diverselor sortimente de nisip/pamant zona rosturilor, si o serie de poze cu ce am facut pana acum:




In final am realizat si un sistem de protectie impotriva prafului:



Ca atat deocamdata urmeaza noutati in continuare.