Oravita - Anina

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Linia Oravita - Anina cistigatoarea in sondaje !!!

<t>Multumim tuturor celor care au votat prin SMS sau telefonic linia Oravita - Anina prezentata in cursul emisiunii ââ???žRestaurareââ?? din data de 27.09.2009 difuzata pe postul public de televiziune TVR1<br/>
<br/>
Reportajul s-a calificat pentru etapa finala care va avea loc in cursul lunii Demebrie unde din cele 10 "finaliste" se va mai face o selectie , ocazie cu care vom avea din nou nevoie de sprijinul tuturor iubitorilor de cai ferate din Romania si nu numai....pentru a reusi sa sprijinim prin votul SMS , obtinerea fondurilor oferite ca premiu reportajului cistigator al acestui concurs ...<br/>
Prin acest ajutor fiecare din noi punem umarul la promovarea acestei minunate si unice linii de cale ferata din tara noastra.....</t>
 
Salve! Stati linistiti ca oricum se califica. V-o spun din surse sigure. Nu am urmarit restauratia aia, asa ca nu stiu cum si ce s-a filmat pe acolo. Oricum, ideea ca linia sa fie vinduta cuiva o resping total! Trebuie sa ramana de stat, pentru ca este de patrimoniu cu adevarat si nu sa ajunga pe mina unor mafioti. CFR-ul trebuia sa ingrijeasca de ea si sa scoata profit din turism. Sa speram ca in viitor asa va fi.
Cu bine!
 
Si, daca aveti rabdare: http://www.youtube.com/watch?v=FwFc9jHJqoA&feature=PlayList&p=5F6764FE45AF5910&index=0&playnext=1
Cu bine!
 
Nici o linie nu a fost vanduta, ele au fost inchiriate pe o perioada de 5 ani in urma licitatiei
 
Regiotransul ar cam fi solu?ia optim?? ?i pentru Oravi?a-Anina...
Dar e infrastructur?? interoperabil??, la fel ca Oravi?a-IAM ?i Bucure?ti-Urziceni-F??urei, Bucure?ti-Olteni?a ?i alte linii propuese pentru desfiin?are (m?? rog, conservare ?i furare) de la noul mers.
 
Daca tin bine minte, cei din Resita si Oravita au luptat acum vreo 2 ani ca liniile Oravita-Anina si Oravita-Iam sa intre in patrimoniu cultural si sa nu poata fi inchiriate sau dezafectate. Bucuria celor de la depoul Oravita ca au cisterne la autoservire acum :(
 
Se poate ajunge in Oravita sau in Anina, din Bucuresti, calatorind exclusiv cu trenul? sau, pe distante scurte, eventual si cu microbuz?
Tot caut rute de tren catre acea zona, si nu am gasit tren decat pana la Resita. N-as vrea sa merg cu masina acolo, caci e prea lung si prost drumul.
 
@dave...cum sa nu fie legaturi...vezi ca poti merge din Buc. la Timisoara si de acolo ai legatura catre Oravita. Daca cauti pe forum pe la reportaje de calatorie...poti afla.
 
Probabil sunt legaturi, dar cu siguranta NU le poti afla folosind infofer.ro. Ce site de cacao...
Am cautat un tren la orice ora din Timisoara catre Oravita (eventual si cu transferuri) si nu gaseste nimic.
 
Am gasit la Regio, Timisoara-Berzovia si apoi Berzovia-Oravita. Timpii cumulati sunt de cca 3 ore, nepunand la socoteala cat astepti intre trenuri.
 
In Berzovia am stat 4 ore, asta ca a venit masina dupa noi ca altfel stateam 9 :D . Revenind la subiect, linia Oravita-Anina a fost ieri inchisa din cauza copacilor cazut si a zapezii, nu stiu daca s-a curatat pana acum.
 
inia Oravita-Anina a fost ieri inchisa din cauza copacilor cazut si a zapezii
Eronat domnilor....
CFR-ul a luat masuri ca fiecae tren sa fie insotit de echipe de la linii cu drujbe pentru degajarea copaciloc cazuti datorita zapezii abundent din ultima vreme....
Linia nu a fost inchisa insa trenurile au circulat cu intirzieri de peste o ora....
Linia cu specific aparte situata intr-un peisaj mirific si salbatic , traverseaza zone greu accesibile cu paduri dense care iarna datorita cantitatilor mari de zapada , cad in gabaritul caii fapt ce conduce la intirzieri relativ mari pina la degajarea acestor pomi si eliberarea liniei....
 
Pentru ce-i ce n-au vazut iata reportajul cu linia Oravita-Anina pusa de Dragos din Oradea pe youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=RIP4j8NlnlE
@George: De atunci nu mai merg cu Regiotrans, probabil daca as fi nevoit as merge, dar cum am de ales, prefer sa evit, mai ales ca uit sa mai vad schimbarile mersului inainte de a pleca undeva
 
Pentru cei ce doresc sa incerce salvarea liniei Oravita - Anina ....Votati ACUM ...AZI 01.12.2009 pina la ora 24,00
la Nr de telefon 1388 scriind cifra 2...imediat veti primi un mesaj de confirmare a votului dumneavoastra....

Hai "Linia Oravita - Anina....!" mult Succes...!!!!!