Oravita - Anina

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salutare Mick, cred ca asa este, cu "00" inainte de 40 pentru international! Oricum, am votat atat de pe numarul meu, cat si de pe cel al sotiei. Speram sa castige!
 
+ inseamna 00
Eu am incercat toate variantele posibile, si pe numarul cu 0900 si nu am reusit, se pare ca nu poti sa suni de pe roaming la numar cu suprataxa.

Si nu a castigat, a iesit pe locul 4, a castigat Vila Elisabeta din Baile Herculane.
 
Eu mi-am pus in Status-ul de la Yahoo Messenger urmatoarele:

Votati Restaurarea liniei Oravita - Anina IN MOMENTUL DE FATA SE AFLA PE LOCUL 4 !!! Trimiteti SMS la 1388 , mesajul trebuie sa contina cifra 2

Cunoscutii prind ideea si voteaza si ei...
 
Gasit link pe www.drehscheibe-foren.de - Oravita - Anina anno 1993:

http://www.youtube.com/watch?v=2XVlthcME9A&feature=related
 
intr-un final am reusit sa "editez" o fotografie de epoca din Oravita...

sper sa va placa...

Oravita.jpg



poza originala o puteti vedea pe www.oravita.ro
 
http://www.caon.ro/stiri/im:caon:news-caras/articol/drumul-dintre-doua-lumi/cn/news-20100627-08382526
 
@ Claudiu:

Interesanta poza colorizata, felicitari!

In privinta site-ului oravita, la mine pagina respectiva este raportata ca fiind:

"Reported Attack Page!"

"This web page at www.oravita.ro has been reported as an attack page and has been blocked based on your security preferences. Attack pages try to install programs that steal private information, use your computer to attack others, or damage your system. Some attack pages intentionally distribute harmful software, but many are compromised without the knowledge or permission of their owners."
 
@Victorian am vazut si eu ca pagina primariei oravita este blocata.

Oricum link-ul catre poza directa este asta http://www.oravita.ro/CFR/doc04.jpg

si poza arata asa
doc04.jpg
 
Ce ma innebuneste pe mine la poza asta este peretele acela de stucatura: este absolut intact, fara julituri si fara rupturi pe la colturi! Si nici macar nu este absolut perfect, daca va uitati la ancadramentul usii din dreapta vedeti ca e un pic stramb, dar cu toate astea muchiile sunt toate profilate cu imposibil de multa ingrijire, dupa standardele noastre.

Unde mai vedeti voi asa ceva in ziua de azi?

Daca i-as cere lui nea' Caisa sa-mi faca un perete in felul asta mi-ar zice ca-s nebun, cum sa-l pun sa isi piarda vremea cu fleacuri din astea, floricele pe la colturi?

Oare oamenii astia din secolul al XIX-lea cum de aveau rabdare sa le faca? :roll:
 
Pentru ca pe vremea respectiva se lucra asa cum trebuie, nu ca in ziua de azi cu nea gheorghe care nu e in stare sa faca un perete cat de cat drept.
Sincer incep sa ma indoiesc ca egiptenii nu ar fi fost in stare singuri sa-si faca piramidele si restul (vezi ipotezele cu amestecul din afara ... pamantului) :D.
Pe vremea aia nu aveau decat funia cu 12 noduri (stiau aia teorema lui pitagora desi pitagora nu era nici macar in plan pe vremea aia). Dar aveau mult cap si multa vointa. In rromania de azi nu mai avem nici una nici alta.
Dar mai nou toate sunt consumabile (in curand si casele vor intra la capitolul asta). Asta e, societate de consum, carevasazica nu le are.
 
Macleod,

Sunt de acord cu tine in tot ce spui! O singura observatie, apropo de tehnologia "ozenista" folosita de contemporanii lui Keops: egiptenii si-au facut in mod cert singuri piramidele... Tehnologia lor era uimitor de sofisticata si totodata uimitor de simpla! Ceea ce credem noi ca sunt pietre carate cu multa truda si fasonate cu imposibil de multa migala... de fapt este beton! ;-)