pregatiri pentru diorama

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
la cum arata cred ca o sa construiesti mai intai diorama, dupaia peretii casei si acoperisul... cu diorama inauntru...
ce mai, felicitari, arata super pana acu...poate te pomenesti cu ceva graffiti pe zidul ala, nu de alta da e prea ... tentant
 
Mamaaa, vad ca ai planuri mari cu intrarea in tunel , arata excelent zidul, sa nu uiti sa ii faci si canal de scurgere intre sina si zid , eventual si un canton :lol: . Dupa zid cat mai ridici si ce ? Stanca ?
 
Asa cum zici, Doru_ b. Da, sogard, m-am gandit si la o rigola, trebuie sa strapung zidul pentru tuburi de drenaj. In stanga va fi un portal de tunel prin care incepe urcarea spre planul principal al dioramei, acum execut partea de jos, acolo unde voi aseza garniturile pentru rulaj sau eventual pozat.Peste ziduri vor fi ceva stanci si vegetatie.

Toate bune!
 
Urmatoarea etapa, stancile si solul de deasupra. Roca, glet, aracet, acrilic, oxizi, foliaj:

 
Sal!

Scara ce rol are?

Daca e scara de acces pentru muncitorii de la infra e cam lata.
Daca este o halta in zona si accesul la nie se face pe acolo e mai OK!

Eusebiu
 
Scara duce spre nivelul superior, acolo unde va fi intzepenita gara.
este destinata si muncitorilor, si liberului acces. Nu-s bani de lift... :D
 
Shefu, daca-i scara de liber acces, e prea inclinata! Scara, adica inaltimea si adancimea treptei nu se pun la ochi, de obicei se calculeaza cu formula Blondel, adica 2h + l = 62...64. Asta inseamna o treapta de 17.5 cm inaltime cu 28 cm latime sau o treapta de 15 cm inaltime cu 33 cm latime sau, la limita, o treapta de 21 inaltime cu 21 latime, dar asta e valabila doar pentru accesul in pod!
 
@victorian : acu i/ai dat apa la moara, iara se enerveaza si o da de pamant si o ia de la zero... :) . Adevaru e ca am vazut chestii mult mai abrupte prin blocurile noi de le baga astia la programul "prima (si ultima) casa".
 
Salutari,

Super realizarile la diorama, am salvat poze cu metoda de lucru si rezultat final al lucrarilor prezentate (sa am de unde sa ma inspir cand imi voi face si eu diorama) in fisier personal cu lucrari preferate, imi place aceasta imagine cu scara, eu o sa-i fac si balustrade, cate una pe fiecare margine, lipite de zid si o balustrada dubla pe mijloc, din teava de alama. Referitor la inclinatie, am vazut astfel de constructii, chiar una la mare pe o faleza abrupta dar nu mai tin minte statiunea din pacate.

numai bine,
Bogdan
 
Da, asemenea inclinatie serioasa am vazut si eu in Ungaria, cand am trecut peste un deal in provincie.
Chode, erau in plan si balustrazile, dar numai pe lateral. Consider ca nu e destul de lata pentru balustrada de mijloc. Si cu cat e mai abrupta, cu atat glezna e mai subtire si buca mai ferma, nu? :D