Info Probleme

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Eu nu folosesc niciodata acea defilare a ultimelor 20 de mesaje ci urmatoarea metoda:

Banuiesc ca toti utilizatorii acestui forum stiu cum sa se autentifice.

Imediat dupa autentificare, in partea dreapta a ecranului ar trebui sa apara link-ul "Vizualizarea mesajelor scrise de la ultima ta vizita":



In cazul in care acest link nu apare, dupa autentificare, procedati astfel:

1) Click pe link-ul "Forum" in partea stanga-sus a ecranului:



2) Click pe link-ul "Pagina de start a forumurilor forum.lokomotiv.ro" situat in partea stanga, imediat deasupra capului de tabel (bara albastra) cu topicurile forumului:



3) Acum ar trebui ca link-ul "Vizualizarea mesajelor scrise de la ultima ta vizita" despre care aminteam mai sus, sa fie vizibil; click pe el!



4) Imediat ce ecranul cu lista mesajelor necitite este afisat faceti un Bookmark in Bookmark bar; cea mai simpla metoda: "drag and drop" iconita din fata URL-ului din bara de adrese:

4.1) Lista mesajelor necitite de la ultima vizita


4.2) Crearea bookmark-ului


Acum, de fiecare data cand vreti sa vedeti toate mesajele necitite de la ultima vizita este suficient un click pe bookmark-ul din "Bookmark bar":



Cine mai are nevoie sa fie instiintat prin email de ultimele mesaje scrise pe forum? Ce nevoie mai este de lista derulanta a ultimelor 20 de mesaje?

Eu folosesc aceasta metoda de cand m-am inscris pe forum, in 2006 si de atunci o folosesc cu succes de fiecare data (ma rog, aproape de fiecare data).

Sper sa nu mai fie nimeni care sa se planga de aceste probleme de acum incolo...

Metoda este similara si pentru Internet Explorer si pentru Mozile, Firefox, Safari, etc etc
 
"felippe", mul?umesc pentru explica?ie, dar metoda, mi se pare cam lung??....Eu când intru pe forum nu prea am timp sau chiar ?i chef s?? m?? "autentific" de fiecare dat??, plus toat?? procedura, pentru c?? vreau s?? v??d "scurt" de e ceva nou fa??? de ceea ce am v??zut la ultima vizit??.
A?a c??, dup?? ce am deschis pagina, fuga direct în stânga la "banda rulant??", dar cum ea e cam defect?? acum, a?a cum am mai spus, dau clic ?i stau o tur??, clic ?i-a?tept la cotitur??.....
Iar întrebarea cu "cine mai are nevoie de anun? prin mail, ce rost mai are banda rulant??"......atunci scoate?i de tot banda rulant??...scoate?i op?iunea de anun? via mail ?i s-a terminat cu "preten?iile"...iar cine vrea c??utare, n-are decât s?? caute ! ???ži nu vor mai fi motive de plângere.
 
dimitrov a spus:
"felippe", mul?umesc pentru explica?ie, dar metoda, mi se pare cam lung??....Eu când intru pe forum nu prea am timp sau chiar ?i chef s?? m?? "autentific" de fiecare dat??, plus toat?? procedura, pentru c?? vreau s?? v??d "scurt" de e ceva nou fa??? de ceea ce am v??zut la ultima vizit??. [...]

Cred ca nu ai inteles in totalitate ideea mea sau poate nu am fost eu destul de clar, caz in care sa-mi fie cu iertare.

Ceea ce am prezentat eu mai sus, este o operatie care se efectueaza O SINGURA DATA si atat (presupunand ca nu stergi cookies in browser la fiecare vizita).

Dupa ce pui bookmark-ul in "Bookmark bar sau" sau in "Favorites bar" si presupunand ca nu accesezei forumul de la un calculator public / comun, nu mai este nevoie sa parcurgi aceasta procedura niciodata decat, asa cum am spus mai sus, dupa ce stergi cookies in browser.

Un singur click, doar atat, nu mai mult, pe bookmark-ul respectiv este suficient pentru a vedea o lista stabila (nu derulanta) cu TOATE mesajele scrise pe forum de la ultima ta vizita.

Incearca sa urmezi pasii prezentati si vei vedea cat de usor este.

Succes,
 
In ultimele trei zile, constant am primit mesajul de eroare arhicunoscut la fiecare accesare a forumului:

 
Am mai mult de 3 zile in care am primit acest mesaj. Daca primeam dimineata, sa zicem, toata ziua nu mergea pana noaptea pe la 11-12.
Am crezut ca este prea solocitat forumul in timpul zilei dar nu cred sa fie asta.
 
Si la mine acelasi mesaj....l-am pus pe seama faptului ca o fi forumul prea accesat.

Faze e ca mi-a aparut si dimineata, si pe la pranz si seara si ...noaptea. :D ...mai multe zile la rand.

Marius.
 
Totu?i... cam pe când se estimeaz?? c?? vor (re)deveni func?ionale notific??rile automate prin e-mail cu privire la apari?ia r??spunsurilor ?i a mesajelor private?
Nu zic nu, prin autentificarea la fiecare vizit?? a forumului devine posibil?? c??utarea mesajelor noi ?i private. îns??... poate c?? nu st??m totdeauna lâng?? computer, poate c?? nu l??s??m forumul deschis & autentificat non-stop sau poate c?? mai avem ?i altceva de lucru, a?a c?? aceste notific??ri e-mail automate sunt foarte utile fiindc?? ne avertizeaz?? c?? pe forum au ap??rut nout???i care ne intereseaz?? ?i, deci, ar fi bine s??-l acces??m ?i s?? facem manevrele de autentificare dac?? este cazul.
 
dimitrov a spus:
[...]
Poate o fi mai ieftin?? între?inerea platformei f??r??.....anun? "via e-mail" sau prezen?a "benzii rulante". Sunt zile în care mai bine faci orice altceva, decât s?? pierzi timpul cu accesarea forumului.[...]

Prin ceea ce am prezentat mai sus am oferit o alta solutie inclusiv la problemele tale. Si nimeni nu m-a platit pentru timpul consumat cu descrierea pasilor si editarea capturilor de ecran. In fapt nimeni nu este platit pentru depanarea, intretinerea sau dezvoltarea forumului asa nimeni nu poate fi obligat sa rezolve problema instiintarilor prin email / lista derulanta sau orice altceva.

Daca tu ai luat-o personal si raspunzi cu ironii fine este problema ta. La urma urmei, nu te tine nimeni cu forta aici. La fel cum au facut si altii, iti poti crea singur propria comunitate virtuala si apoi poate vei intelege ce inseamna sa administrezi o platforma software fara sa ai resurse...
 
Salut,

situatia este din pacate cam cum zice Felippe, insa nu din cauza ca nu se vrea remedierea problemelor ci din cauza ca nu se pot rezolva peste noapte. Caut de cateva luni solutii "ieftine" pentru rezolvarea problemelor la forum. Avem un forum vechi din punct de vedere tehnic din aceasta cauza up-date-ul este foarte costisitor (adica ore de munca necesare pentru un programator)

S-a incercat repunerea in functiune a serviciului de mail pentru a functiona instintarile, insa serviciul de mail deschide portite pentru probleme mai grave, de aici si mersul greoi al forumului, blocaj zilnic, etc.

Momentan avem de ales intre a functiona prost dar cu serviciu de mail, sau a functiona cat de cat ok dar fara serviciu de mail (adica fara instintari, fara useri noi, etc.. tot ce tine legat de mail).

Cam atat deocamdata.
 
Florinn a spus:
Caut de cateva luni solutii "ieftine"
Eu sunt dispus sa contribui la cumpararea unei licente pentru o platforma actuala si mai buna. Facem o lista, vedem cati utilizatori sunt dispusi la asta, vedem cat costa o licenta, vedem cat revine pentru fiecare si daca ideea e fezabila.
E cineva dispus sa se ocupe efectiv de demersuri?
 
Suntem multi pe forum, bani nu ar trebui sa constitue o problema. Problema asa cum a spus si LiviuM este cine este capabil si dispune de timp pentru a gestiona demersurile.
 
Pagina de start a forumului:



Exista vreo explicatie pentru spatiul foarte mare ocupat acum de lista derulanta? Este simplu de modificat pentru a reveni la dimensiunile initiale?
 
Salut,

era o problema de la un anunt de vanzari pus cu multe articole cu / intre ele si fara spatiu, rezultand un cuvant intreg lung. Am corectat eu punand spatii.