Info Probleme

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
De?i s-a trecut la o nou?? gazd??, mai sunt probleme..... De exemplu, pe "banda rulant??" la "Poze de la 1900" are C??tlin o postare "proasp??t??" de azi 02.04.2014....?i când dai clid pe titlu, apare c?? nu este nici un mesaj pe aceast?? tem?? (de?i el "se zice c?? a pus ceva")......
 
Buna Dimitrov,

pana se rezolva problema (sunt convins ca cineva din administratia forumului se va ocupa de necaz) poti vedea postarea mergand in forum pe calea specifica (istorie, poze de la...) nu prin banda derulanta din stanga.
 
C??t??line, nu a mers nici "pe partea ailalt??" (....istorie...poze de la 1900....), dar va merge ea......nu-i nici un bai.
 
Click pe penultima pagina a subiectului respectiv apoi derulare in jos pana la ultimul mesaj; acesta este mesajul care ar fi trebuit sa fie primul de sus pe ultima pagina.
 
Salut,
Este un topic stufos, în care s-au înf???i?at probleme cu care ne-am confruntat to?i userii. S-au mai rezolvat din ele, exist?? str??duin??? ?i dorin???, este OK. Ins?? nu pot s?? nu remarc o curiozitate în zona membrilor noi. Inscrierile de membri noi sunt consistente, se bat recorduri dup?? recorduri (9 membri/zi), dar ultima "auto-prezentare" de la rubrica dedicat?? este din februarie.
 
Am o întrebare....legat?? de func?ionarea forumului "Lokomotiv.ro", pe perioada, joi, 05.06 - dup?? ora 12:05 - când apare ultima postare a lui "Victorian" în "Istorie ?i Literatur?? feroviar??" la pagina "Poze de la 1900" ?i luni, 09.06, ora 14:59, când apare prima postare, a lui "rrzxxx"în "Alte categorii de Modele" la pagina "Colec?ia mea auto la 1/87"......
De ce întreb ? Pentru c?? de joi seara, de când am ajuns acas?? ?i am încercat s?? accesez forumul, nu am avut succes cu nici un motor de c??utare, pân?? luni diminea?a, când la prima accesare totul a mers normal.
Fiind la mijloc ?i-un sfâr?it de s??pt??mân?? (7 ?i 8 iunie) în care printre altele era ?i tema transportului de locomotive de la Oradea-Dej via Ciceu-Miercurea Ciuc-Bra?ov-Ploie?ti Vest-Bucure?ti, pentru manifestarea de la Muzeul CFR....nu v??d nicio interven?ie a cuiva în perioada mai sus men?ionat??....
Ceea ce m?? pusese pe gânduri, era faptul c?? tot ce altceva am accesat, mi s-a deschis f??r?? probleme......numai "Lokomotiv"....nu....
 
Am o întrebare....legat?? de func?ionarea forumului "Lokomotiv.ro", pe perioada, joi, 05.06 - dup?? ora 12:05 - când apare ultima postare a lui "Victorian" în "Istorie ?i Literatur?? feroviar??" la pagina "Poze de la 1900" ?i luni, 09.06, ora 14:59, când apare prima postare, a lui "rrzxxx"în "Alte categorii de Modele" la pagina "Colec?ia mea auto la 1/87"......
De ce întreb ? Pentru c?? de joi seara, de când am ajuns acas?? ?i am încercat s?? accesez forumul, nu am avut succes cu nici un motor de c??utare, pân?? luni diminea?a, când la prima accesare totul a mers normal.
Fiind la mijloc ?i-un sfâr?it de s??pt??mân?? (7 ?i 8 iunie) în care printre altele era ?i tema transportului de locomotive de la Oradea-Dej via Ciceu-Miercurea Ciuc-Bra?ov-Ploie?ti Vest-Bucure?ti, pentru manifestarea de la Muzeul CFR....nu v??d nicio interven?ie a cuiva în perioada mai sus men?ionat??....
Ceea ce m?? pusese pe gânduri, era faptul c?? tot ce altceva am accesat, mi s-a deschis f??r?? probleme......numai "Lokomotiv"....nu....


Could not insert new word matches

DEBUG MODE

SQL Error : 145 Table './lokomoto_forum/nuke_bbsearch_wordmatch' is marked as crashed and should be repaired

INSERT INTO nuke_bbsearch_wordmatch (post_id, word_id, title_match) SELECT 150838, word_id, 0 FROM nuke_bbsearch_wordlist WHERE word_text IN ('o', 'întrebare', 'legat??', 'func?ionarea', 'forumului', 'lokomotiv', 'perioada', 'joi', '06', 'dup??', 'ora', '05', 'când', 'apare', 'ultima', 'postare', 'victorian', 'în', 'istorie', '?i', 'literatur??', 'feroviar??', 'poze', '1900', 'luni', '59', 'prima', 'rrzxxx', 'alte', 'categorii', 'modele', 'colec?ia', 'mea', 'auto', '1', 'întreb', 'c??', 'seara', 'ajuns', 'acas??', 'încercat', 's??', 'accesez', 'forumul', 'am', 'avut', 'succes', 'nici', 'motor', 'c??utare', 'pân??', 'diminea?a', 'accesare', 'totul', 'normal', 'mijloc', '?iun', 'sfâr?it', 's??pt??mân??', 'iunie', 'printre', 'altele', 'era', 'tema', 'transportului', 'locomotive', 'oradeadej', 'ciceumiercurea', 'ciucbra?ovploie?ti', 'vestbucure?ti', 'manifestarea', 'muzeul', 'cfr', 'v??d', 'nicio', 'interven?ie', 'cuiva', 'mai', 'men?ionat??', 'ceea', 'm??', 'pusese', 'gânduri', 'faptul', 'altceva', 'accesat', 'sa', 'deschis', 'f??r??', 'probleme', 'numai')

Line : 252
File : functions_search.php

Am dat clic pe butonul TRIMITE ?i mi-a ap??rut acest text......?i când am revenit la textul meu pentru a retrimite inserarea pe forum, constat c?? textul ini?ial a fost inserat în forum.........
 
Au ap??rut ambele mesaje.....au butonul quote ?i edit dar nu ?iX pentru ?tergerea unuia din ele; ar trebui s?? editez pe cea de deasupra ?i s?? las numai ni?te puncte (......).
 
Eroare la "Cautare"

<t>Eroarea apare la folosirea functiei de cautare:<br/>
<br/>
<br/>
Could not obtain matched posts list<br/>
<br/>
DEBUG MODE<br/>
<br/>
SQL Error : 145 Table './lokomoto_forum/nuke_bbsearch_wordmatch' is marked as crashed and should be repaired<br/>
<br/>
SELECT m.post_id FROM nuke_bbsearch_wordlist w, nuke_bbsearch_wordmatch m WHERE w.word_text LIKE 'dbsr' AND m.word_id = w.word_id AND w.word_common <> '1' <br/>
<br/>
Line : 330<br/>
File : search.php</t>
 
Dupa cum observ, Lokomotiv inca foloseste o versiune veche a phpBB (Powered by phpBB ??Š 2001-2003 phpBB Group); nu stiu ce versiune este aceasta dar nu ar fi timpul sa migram la cea mai noua: 3.0.12 din Septembire, 2013?

phpBB este o platforma pentru forumuri (Bulletin Boards) gratuita si, ma gandesc, migrarea ar trebui sa se faca relativ usor avand in vedere ca este un upgrade si nu o migrare catre alta platforma.

Este greu sa nu observi ca in ultima vreme forumul a fost mai mult "down" (in ultima saptamana nu mai putin de 4 zile).

Poate este timpul pentru ceva actiune?

Care ar fi problemele ridicate de un eventual upgrade? Poate pot ajuta in vreun fel...
 
Este timpul de actiune, deacord cu felippe. Trebuie masurat impactul avut in perioada in care site-ul a fost down, analizate pierderile, si luat d.p.d.v. bussines decizia cea mai buna, adica upgrade la site (sau la DB) functie si de costuri :)


Eroarea de mai jos este de la o tabela si nu de la site, probabil tabela de MySQL. Si acesta este free si deci mai slabut. Daca nu o puteti repara careva atunci nici nu se va posta mai nimic.

SQL Error : 145 Table './lokomoto_forum/nuke_bbsearch_wordmatch' is marked as crashed and should be repaired
 
Ma indoiesc ca vanzarea spatiului publicitar pe paginile forumului se poate numi "business". Putinele reclame probabil ca nu acopera nici macar costurile de gazduire a website-ului.

Parerea mea este ca forumul trebuie construit cu munca de volunatriat, singurul cost major, periodic, fiind cel cu gazduirea pe un server pe care sa ne putem baza; dar poate gasim si aici o solutie ieftina.

Sa ascultam mai intai care sunt probleme cu care se confrunta administratorii forumului.
 
Ceva, ceva s-a intamplat si nu mai sunt erori nici la cautare si nici la postarea de noi mesaje; de fapt, nu am mai avut probleme, dimpotriva, pare ca paginile se incarca mult mai rapid ca pana acum.

Ar fi interesant de aflat ce se intampla in "culise" :lol:
 
felippe a spus:
Ceva, ceva s-a intamplat si nu mai sunt erori nici la cautare si nici la postarea de noi mesaje; de fapt, nu am mai avut probleme, dimpotriva, pare ca paginile se incarca mult mai rapid ca pana acum.

Ar fi interesant de aflat ce se intampla in "culise" :lol:

Nu cred ca vom afla ce s-a intampla de merge brusc si dintr-o data... :)
Oricum, e interesanta si observatia lui cfr_cj in care remarca afluenta mare de useri noi/zi, cu zecile. Lasand partea cu lipsa auto-prezentarii deaoparte: ori site-ul a fost puternic promovat, ori este "tinta unui atac cibernetic" - cum le place la TV sa zica :) Cred ca 95% die cei noi sunt useri straini, cu date minimale: user si locatie.
in fine... speculatii...
 
Din ce stiu pentru acest tip de forum exista niste scripturi care detecteaza locatia, providerul de internet, etc pentru fiecare utilizator in parte. In fine, ca si functionalitate, ridica ceva probleme. De exemplu, pe platformele mobile, optimizarea este foarte slaba spre inexistenta. Eu pot intra pe forum mai mult din deplasare, adica de pe tableta sau telefon si este foarte greoi de navigat. Forumul este foarte stufos si ofera accest la informatii multe si complete. Nu stiu ce implicatii financiare sunt in spate, dar sunt convins ca putem gasi o solutie ca sa imbunatatim functionalitatea si performantele, fie prin donatii, fie prin implicare ( pentru cine se pricepe) in dezvoltare.
 
Am mai incercat de cateva ori sa aducem in atentie aceasta idee de upgrade, cu implicarea membrilor dar, din nu prea inteleg ce motive, administratia forumului este foarte zgarcita cu informatiile asupra acestui subiect.
 
La toste problemele de mai sus o sa va raspunda Florinn. El stie cel mai bine forumul si toate problemele cu care se confrunta.
Acei useri noi sunt de fapt robotei, la intoarcearea din concediu am sters 300 conturi false.

Acum vad ca persista problema cu "Nu exista mesaje pe aceasta pagina, va rugam selectati pagina anterioara acesteia, momentan lucram pentru a rezolva aceasta problema (echipa lokomotiv)"
 
Cred ca se poate rezolva orice problema daca exista doi factori convergenti, si anume persoane care cunosc programare IT si care chiar doresc sa faca ceva si factorul financiar. Sunt curios daca cineva din cei multi care scriu aici ar fi dispusi sa doneze ceva pentru optimizarea forumului. Spre exemplu, o donatie individuala de 250 lei inmultita cu 30 sau 40 de obisnuiti ai acestor pagini ar rezolva cam tot ce tine de avatarul banesc. Notez ca as fi perfect de acord sa donez o suma mai mult decat rezonabila, doar sa mearga lucrurile mai bine dpdv tehnic.
 
CAT ?!! Ce mi se ofera ca utilizator al forumului de banii astia ? Un forum care merge si atat ?! Astept argumente puternice si va promit ca va dau acesti bani fara nici un regret !