Info Probleme

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cu o "falsa modestie".....hai la "Romtelecom" baieti......mie din 2005...noiembrie...si mai ales dupa ce in 2006 (prin luna mai, m-au trecut pe "optica")...nu mai am"greturi"..... Asta ca SA NU FAC RECLAMAAAAAA :p ....................Oare mai"traiti bine ?"....daca da......vedeti voi cit !!!! :fluierat:
 
Cred ca este mai degraba o problema de DNS. Practic cand forumul nu merge nu se rezolva de fapt numele de domeniu pentru ca nameserverul nu raspunde; si cum nameserverul apare setat pe acelasi IP cu forumul rezulta ca este o problema a conexiunii la internet a serverului nu a calculatoarelor noastre...parerea mea ;) In mod normal orice site trebuie sa aibe cel putin doua nameservere diferite, situate in clase de adrese diferite, dar deja intram in amanunte...
 
problema e din serverele DNS ale RDS-ului.... Ce s-ar putea remedia: daca IP serverului este fix, sa ne dati o cale gen http://IP/forum pe care sa o accesam cand DNS de erdeesh este in concediu.
 
AlexCFRmures a spus:
Poti afla acel IP!
Start -> Run -> cmd -> ping forum.lokomotiv.ro (ATENTIE fara "www" in fata) si IP-ul bun este cel incadrat in paranteze patrate. Apoi scrii in IE, Safari sau ce o fi, http://(si IP-ul dat)
tu ai incercat sa accesezi forumul asa? :roll: eu sunt sigur ca nu :wink:
 
si eu sunt abonat la RDS; uneori am probleme in accesarea forumului; pur si simplu nu vrea sa se incarce.

voi incerca atunci cand vad ca nu merge sa dau un trace route sa vad unde se "agata"; nu stiu cat e de relevant, insa o sa incerc.
 
DE 3 zile sunt pe fibra optica la RDS si merge mult mai rapid decat lentul UPC.
Depinde de zona. Sper sa ma tina tot asa ;-)
 
manlif2_0 a spus:
AlexCFRmures a spus:
Poti afla acel IP!
Start -> Run -> cmd -> ping forum.lokomotiv.ro (ATENTIE fara "www" in fata) si IP-ul bun este cel incadrat in paranteze patrate. Apoi scrii in IE, Safari sau ce o fi, http://(si IP-ul dat)
tu ai incercat sa accesezi forumul asa? :roll: eu sunt sigur ca nu :wink:

Ciudat, in teorie trebuia sa mearga, practica in schimb :)
 
AlexCFRmures a spus:
Ciudat, in teorie trebuia sa mearga, practica in schimb :)
... in teoria aceea se face abstractie de o situatie des intalnita in ziua de azi, cand pe un singur server sunt setate mai multe hosturi virtuale si toate au alocat acelasi ip! La accesarea direct prin adresa raspunde hostul setat ca implicit, acesta fiind de obicei cel al organizatiei care detine serverul si care ofera serviciile de hosting...
 
Fix acum 10' mi-a dat "To many conexions" iar dupa 5' nu l-a mai gasit deloc.
 
"Too many conections" mi-a dat si mie dar dupa a mers. de regula dimineata pana la pranz imi face probleme de dns pe rds. posibil sa fie locala, de 2 zile nu prea a mai dat rateu.
 
Bag picioarele ca nu mai merge din astral (adica upc, care sunt la fel de varza ca si logo-ul lor). Am intrat prin servici care desi cam tot prin zona sunt, totusi merge (desi cred ca intern al alte peering-uri).
Ce e ciudat e ca nici macar nu rezolva dns-ul.
 
Asa "e toate" cei ce furnizeaza NET-ul.
Saptamana trecuta am discutat cu unul dintre admini aceasta problema. L-am suspicionat pe cel care se ocupa cu IT-ul la mine la birou ca mi-a pus ceva frana.
Dar dupa ce problema a evoluat, am sunat la RDS, ei n-au recunoscut nimic, dar dupa acea convorbire n-am mai avut probleme.

E.
 
Sigur sunt providerii de vina? Nu pot fi probleme si de la prviderul host? Ieri am incercat toata ziua sa intru si nu am putut. Nici de pe RDS nici extern. De la munca mai ies prin prin diferite zone din Europa dar am avut aceleasi probleme.

Bine macar ca nu am probleme de acasa :).
 
Tocmai am vazut o diferenta maaaaaaare. In mod ridicol nu-mi merge in continuare de la servici DACA folosesc Firefox. Am asa, o vaga impresie ca FoxyProxy il da peste cap. Din IE merge brici. Asadar, nu stiu atltii cum sunt dar eu am reusit sa-l accesez.