Remiza Jiblea (Calimanesti)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
dupa pauza,un pic de migaleala.am adaugat "caramizile" pe una din laterale...precum in realitate


http://2.bp.blogspot.com/_XmjJQjDq95Y/R-LfvNVFLoI/AAAAAAAAAd0/oaMrCU1aCuU/s1600/Modelism_Feroviar_Statia_Jilea_Detaliu+remiza+4.jpg




material folosit...styrene de 0,5 mm.urmeaza vopsirea...
 
am vopsit si caramizile...



am dat 2 maini de vopsea acrilica,sienna burnt.mai trebuiesc mici retusuri pe ici-colo...
 
pana imi vine materialul (iar intrai in pana de caramizi), trag matza de coada :p
din resturi de contraforturi...piese pentru contraforturi :)

 
comanda de caramizi a venit, a plecat inapoi,nu era ce trebuia (material casant).pana la urma a venit materialul dorit si am mai lucrat cate ceva

taiat, indoit, incalzit,curbat ....ancadramente




completat detalii la zidarie,aplicat cele facute mai sus pe piesele laterale



golurile de la ancadramente vor fi deghizate, arcele ferestrelor idem...la finisaj :p
 
piesele de mai sus,indoite la 7,5 grade si intarite cu un fir de adeziv (lasate la uscat zile bune,ca sa aiba timp sa se "traga") le-am aplicat pe panourile de caramida

 
la capatul contraforturilor am aplicat diferitele ornamente,unele realizate prin suprapunere fasii material iar altele prin aceeasi metoda ca la contraforturi.

 
ieri si azi m-am pus pe taiat,lipit,pilit si iarasi lipit, reusind sa termin detaliile contraforturilor de pe fatadele intermediare.




si o poza de ansamblu

 
fasii de caramizi



3 fasii de styrene de 0,25 mm suprapuse si apoi taiate



si braul in varianta simplificata

 
e loc.o sa trebuiasca oarece lucrari de nivelari ca sa incapa.

viaductul face parte din alta "reteta" :p
restul incap toate.