Remiza Jiblea (Calimanesti)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
in ultimulele luni, am lucrat foarte putin la remiza.insa...
cu minifreza am tesit marginile ancadramentelor pe interior...

 
continuare



fasiile au fost fixate pe o lupa de birou si incalzite cu uscatorul de par (in lipsa unui pistol de aer cald) pentru a putea reproduce arcul de cerc din partea superioara ancadramentului.
 
prin bunavoinata lui sogard, multam fromos!, am ferestre si cercuri de caramida.


pozele ii apartin.

si cum nu era de ajuns, mi le-a trimis gata vopsite, mura??´n??´gura :p

 
Cosmin, o parere, daca permiti.

eu as murdari partea de sub geam pentru ca este partea cea mai "supusa" acestui proces: bate ploaia, sare noroi in cazul ploilor puternice, se depoziteaza diverse scule. etc.. Partea de deasupra geamurilor este de obicei cea care scapa cea mai curata. Este protejata de streasina si nu este la indemana niciunui muritor (poate doar Pasarila sa ajunga acolo). E putin invers fata de ce vad in poza de mai sus.
 
da, ai dreptate, insa nu e timpul pierdut, aplic o nuanta mai inchisa jos si sus culoarea caramizii.
 
facut "creneluri" in partea superioara pentru grinzile acoperisului



aplicat distantiere in vederea dublarii peretelui

 
Iese JiBelea ! :D Ai multa rabdare sa faci pana si interioarele si peretii la grosimea care trebuie. Cu regret sau nu , iti spun ca in cazul unei detalieri asa de avansate ar fi pacat sa pui numa geamurile alea fara tocaraie :D adica vezi , cum m-a invatat LDH-ul Cercevea - Toc , ca sa fim siguri ca iese pana la ultimul detaliu.. mai poti pune pe interior si manerele de deschidere a gemurilor :lol:
 
Dragos,

cat m-am holbat eu la poze si nu am vazut tocaria :roll: doar cercevele.

Cornel,

multam! mai degraba vrei sa spui ca mai sunt cladiri de facut :p
 
da cred ca stiu ce fel de geamuri sunt. Cercevele metalice din profil T cu ochiuri mici si pe ici colo se mai deschide cate unul. Asa e la remiza din Grivita.
 
Din styrene de 1 mm am taiat o fasie (de fapt sunt 2) pentru peretele interior.la scara ar fi fost nevoie de vreo 4 mm grosime, insa implica un volum mai mare de munca precum si ceva costuri extra.





am inceput sa lipesc panourile


 
Cosmin, acum am vazut intrebarea ta. Da, erau cercevele metalice, un fel de T. Remiza, prin 2004 cand am vazut-o ultima data intreaga (fara acoperisul cazut) inca avea aceste giurgiuvele de care vorbesc.
 
Nu Catalin, nu am intrebat, ci i-am raspuns lui Dragos.De altfel, acest tip de fereastra este comun cladirilor industriale, unde nu este necesara deschiderea repetata.Pentru aerisire se folosesc agregate speciale care scot aerul poluat sau introduc aer curat.
Si ca tot vorbim de aerisire, remiza Jiblea a avut acele cosuri de evacuare al fumului locomotivelor?Cum erau la interior?Se asemanau hotelor de bucatarie? :roll:
 
Da, a avut. Nu stiu cand au fost inlaturate, cel mai probabil prin anii '80 cand au fost pensionate si ultimele masini cu abur.
La interior erau ca hotele de bucatariesi erau asezate in dreptul primului geam lateral, cum te uiti de la usa de acces spre "fundul" remizei. Nu stiu cat de clar am putut sa fiu...
Era un cilindru de metal care avea la partea inferioara o palnie. O sa revin mai tarziu si cu o poza care evident, va face cat 1000 de cuvinte.
 
Mai precis cred ca vorbesti de o palnie intoarsa, iar cand masina intra in remiza oprea cu cosul sub palnie. Vorbesti de o hota automata sau pur si simplu un sistem palnie - teava - cos ? Presupun ca nu au avut vreun sistem de extractie motorizat nu ?

Cercevelele confirm si eu, sunt metalice asa cum zice si cosmin, in industrie nu prea am vazut lemn . Ori vorbim despre industria recenta si probabil de o "modernizare" a ferestrelor pe profile metalice care sunt mai usor de intretinut, ori vorbim despre adoptarea la posibile conditii de incendiu. Mai precis vreau sa zic ca e posibil sa fi ales profile metalice pentru a nu arde in caz de incendiu. E doar o parere.