Sa construim impreuna H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
primele ture au fost date de trenurile lui Andrei F.







putem spune ca a fost un mic concurs /si evident acestea au fost alte trenuri decat cele prezentate cu cateva pagini mai in urma
 
am reorganizat putin treaba la trasul firului de telefonie fixa




de aceea a aparut si o cabina telefonica iluminata pe peronul garii
 
in rest toate la locul lor ...


..am aranjat putin si pietishul linga peron sa nu se mai vada crapatura
..am asezat shoseaua peste ambelel linii (in stilul clasic romanesc)
 
cei cu intretinerea liniilor lucreaza nonstop 8)







mashina politziei a fost trecuta pe partea cealalta cu fire cu tot , deoarece se pregateste terenul pt un Falercarsystem
 
si cateva poze cu gateru ce nu are gater :D









ma i trebuie oxidat pietrishul sub ultimul macaz
mai trebuie instalat un servomecanism la macazul de mocanitza
facuta /refacuta apa
aranjata iarba
facute carari si drumuri de acces l agara
soseaua la trecerea dintre placi
eventual 2 miniparcari in interiorul garii
falercarsystem + tunel ....
9 semnale clasice
facuti pitici si lista continua la infinit


am uitat sa zic ca am macaze pt a ramifica linia din depoul cfr da raman pt o alta lucrare ..cum stiti astept sugestiisi critici consructive 8)
 
multumesc

mai trebuie un motostivuitor in loc de excavatorul ala /poate chiar doua
si evident gaterul care taie toate lemnele alea
 
Sal
Bravo pt lucare. Zona gater-ului arata foarte realist in poze.
Am observat ceva si nu numai la diora,a lui Mixu ci la mai multe: stalpi de lumina uni sunt prea inalti alti (cei stradali de obicei) parca sunt prea butucanosi. S-au mi se pare mie?
 
cei inalti sunt dinainte de 90 si folosesc doar la iluminat pt fotografie (au un rol foarte important zic eu )
cei de pe shoseaua sunt mai butucanosi fiind de 4 euro
cei de pe peron sunt ff fini si cei mai reali dar si costa 10 -20 de euro dar si cum ii atingi se indoaie


deci stalpii inalti lumineaza peste toata zona ex; si pomul si acoperishul casei
pe cand daca ar fi doar stalpii mici ar tine streasina umbra ...si pozele nu ar fi asa de reushite...daca observi am redistribuit stalpii inalti si am lucrat o zi la recablarea tuturor astfel incat cei inalti sa-mi lumineze fiecare cate o zona de interes (am doar 5 buc) ; unu e la fabrica ,unu la gater , unu la capatul de linie ....
 
ieri am mai invartit ceva trenulete pe mini diorama H0
se da un titlu la pozele ce urmeaza ceva de genu ;"DOUA DUBLE"
 
si pt ca trebuiau trase si ceva vagoane si am auzit ca se poarta garnitura asta austriaca iata cateva poze pt cei din iasi :D




 
am mai mutat si un decodor in noua aburoasa
pt ca cel nou la ascuns cineva ..nu spunem cine

 
nu, era la jucari da pe bune ca am cautat cu reflectoru dpa ele
aveam unu nou proaspat primit si unu luat pt a schimbafirele ca erau scurtate si de proasta calitate...ambele disparute fara urma

dar pana la urma erau in casutza cu jucarii :p