Sa construim impreuna H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
da functie de cat e de diluata vopseaua ce acopera rugina ne grunduita :oops:
 
Acuma lasand gluma la o parte, acele 26-26 de la piko cam imi fac de ceva vreme cu ochiul, din pacate nu prea se gasesc prin romania si mai pe nicaieri.
Mai exista si 2 modele de la FLM (binenteles scoase din fabricatie, ca noi romanii cam suntem paria), dar parca nu sunt chiar asa de bine realizate ca cele de la piko (desi sincer la renumele de firme m-as astepta exact invers).
Ce-i drept insa, vorbesc numai din poze vazute. Nu am vazut modelele pe viu, asa ca mai bine termin paharul de vin (ca si asa sunt cam praf la ora asta) si inchei si subiectul.
Si sa nu uitati: beau un pahar in sanatatea voastra :D.
 
Hai Noroc si multumim :)

da sa sti ca am cateva produse piko vechi si noi de care cu greu ma despart si
la cele noi nu am ce sa comentez merg perfect si arata super

preferata mea BR89 Beton
dar si vagoanele piko alea vechi Modens
si mai sunt da astea -s varf de lance la Piko

am de la tillig setu ala cu 4 vagoane arata bine de la distantza s dupa un pahar de vin ...sunt fragile ruleaza greu si rau chiar daca ar trebui sa se incadreze si pe r1

 
Mdea, mea culpa, erau Tillig, sa ma scuze FLM-ul ca zic prostii de ei.
Acuma sincer la tine pe diorama parca arata chiar bine, nu mai sunt asa de mari diferentele pe care le vedeam data trecuta (o fi de la vin oare ? sau de la diorama ? :p).
Din pacate este din cate stiu scoasa din fabricatie seria, cam ca, cu mici exceptii, tot ceea ce inseamna 'pentru romania'. Asta e, daca nu prea e cerere, nici baietii cu trenulete nu se prea zbat sa ne faca pe plac.
 
eu asteptam opinii legate de gater si de mocanitza nici decum de vagoanele cfr care au fost puse doar ca sa completeze colectia expusa

mai multe poze pe pag 24
 
lemn de brad cele debitate si lemn de salcam verde cele ce reprezinta butucii.
butucii sunt incarcaturi de vagoane 4 legaturi roco si restu productie proprie
 
O colectie impresionanta, frumoasa si bine organizata, pusa in vedere de imagini de calitate, bine realizate.
De altfel toata macheta scoate in evidenta frumusetea modelismului feroviar.
Asa ca este suficient un singur cuvant, care nu exprima neaparat o lauda, ci o realitate
felicitari.
 
LED-uri PLCC in farurile mocanitei 8)
Pentru cine nu se incumeta sa monteze LED-uri SMD microscopice direct in centrul oglinzilor din dotarea farurilor :D, aceasta este o optiune excelenta. Felicitari! :aplauze::aplauze::aplauze:
Eu unul voi cauta LED-uri PLCC cu doua chip-uri, unul galben si unul rosu - prietenii stiu de ce :D
 
@mpursu au sosit ledurile
in curiand bagam locomotiva la depou pt imbunatatziri
 
Am declanshat operatiunea impadurirea
Mai mult verde pentru diorama mea :D



 
am umplut lacul cu apa si am pus muuult peste ..pescarii nu au intarziat sa apara ...mashini care au circulat pe la noi acum in parcarea garii si pe spatziu verde





 
in poza 2 se vede piesa de rezistentza cumparata din ausstria de la memoba ..cat costa nu va spun

am mai lucrat putzin si la detalii deshi mai avem kituri ne-ncepute
dar ne bazam pe ajutoare 8)





 
Nu pot decat sa :confused: :D :confused:
Imi place ce vad , imi plac detaliile , imi plac ideile deci :aplauze:
 
fundalu am incercat sa-l fac la Anina dar in entuziasmu meu nu am vazut un stalp imens in cadru ...si am invatzat sa feresc firele daca vreau sa lipesc mai multe poze ..mai studiez fenomenul ...daca pana la toamna cand trec frunzele reale din pom nu-l fac cumpar unul e

poza de fundal e cea de la excursia Anina Oravitza de anul acesta

frunzele au fost eliminate partial pt ca au o culoare floreshcenta si am folosit doar burete Noch verde inchis si ff deschis maruntit aproape ca prafu
....pomii colorati sunt Jordan si fac toti banii