Sa construim impreuna H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
o schitza o bucata de metal o pungulitza de plastic si 10 min de lucru ..toate pt un cubuletz de 2 mm





si zilele trecute am gasit insfarsit 1 din cele doua macazae curbe de care am nevoie pe diorama si perechea inversorului de H0e , dar inlocuirea lor din lipsa de timp se amana pe altadata
 
De foarta multa vreme cautam acest produs pe net, in afara de faptul ca il vedea in poze pe diverse diorame nu am gasit nimic.
Imi poti spune cine il produce (eventual cod) la ce pret este si sursa ? :)
 
http://www.blaetterkatalog.weinert-modellbau.de/

pagina 131 articol nr 7219, 7220, 7221, 7222, 7223, 7224 e o linie de astfel de accesorii

eu am luat din wiena produsul

am vazut aici pe net undeva un link cu magazine din Wiena asa ca am luat GPS si impreuna cu alti 2 prieteni am luat magazinele la rand...nu am ajuns la Tina's
in rest am fost in mai multe locuri si am oprit si -n Budapesta


ps am mai invatzat cate ceva si despre firma aceasta dar datorita adausului dublu nu am luat decat carutzu de bagaje care e defapt remorca fatza nu seamana deloc cu ce a fost la noi

http://www.depsite.eu
 
"cubuletul" ala pus la un macaz HOe cred ca da super , un pic de rugina pe el si gata :D
Mixu imi dai idei ..... cand vad ce-ti cumperi :D
 
nu-i pus pe HOe ca e pea-n spate am pus in fatza cubul la un macaz normal
incerc sa vad ce iese si cum arata ...urmatoarele vor fi si acolo :|

eu cred ca le fac cu led in ele nu cu fibra optica
iar fibra optica o folosesc pt pitici :wink:
 
Salut!Chiar daca vin cu reactie putin intarziata toate aprecierile cred ca sunt binevenite...arata asa cum ne-am dori foarte multi sa avem o diorama.Am vazut imagini care m-au incantat foarte mult prin detalii si realism.BRAVO!!! :aplauze: :aplauze: :aplauze:
 
mai am facut cateva poze reushite zic eu cu piticu instalt in asteptarea serii sa vad cum lumineaza ...am tras concluzia ca trebuie vopsita fibra de sticla
am mai ramas cu piese de la set asa ca am mai facut unul
pun poza cu tabla de cupru in caz ca vrea cineva sa o copieze sa faca asa ceva

 
dupa cum observati perimetrul tablei este exact cat cel al ledului
astfel ca pe led diin un plastic transparent am facut un cub si-l voi imbraca in tabla ramsa ..da pna la finalizare mai facem poze la piticul aproape finalizat








ori din ce unghi privesc sunt mandru de achizitzie ..pana maine se usuca si cel facut de mine si revenim cu poze ...probabil acela va fi amplasat pe macazul de mocanitza
 
mai facem cateva poze cu zana zanelor cfr si cu noii pescari ..ca doar s-a deschis sezonul la pescuit si mai admir putzin cutiile noi si evident pomii care tot nu-s suficienti pe diorama ..dar am mai comandat catziva ..ce numa in moldova au loc impaduriri :D



 
avand in vedere ca am macaze tillig elit cu polarizare pe inima ...adica in ce parte da macazu cu partea aceea de linie e alimentata inima acestuia ...e cam greu sa dau curent in catenara ...dar daca pun curent in ea se transmite peste tot ..am inclusiv stalpi de alimentare ,,, pe scurt se poate alimenta dar ma complic tare

presupunem ca deasupra macazului as izola segmente de catenara sar vedea urat alimentarile acesteia
 
Nu neaparat....in sine poti sa-i bagi doar minusul, de exemplu....si prin pantograf sa colecteze plusul :p
Sper sa nu vorbesc prostii pe aici :fluierat:
 
pai da dar eu nu am doar electrice am si diesel si aburoase alea cum merg doar cu o faza ( ca de plus si minus nu poate fi vorba ...e digital, adica pe curent alternativ totul)
 
Acum am avut timp sa vad toate pozele. Frumos ai lucrat la detalii.
Poate pana vin incolo scoti gaterul si inpaduresti locul.
 
si iata ca din nou am ajuns la o situatzie ciudata ...ledurile care le folosesc pt a face pitici nu -s prietene nici cu vopseaua nici cu lipiciul ..cu nimika nu se-ntzeleg
am turnat atata lipici pe ele pina so deslipit lamela de pe led :-x



 
in poze arata -n pielea goala ledul dar lumineaza exact ca un pitic lucru mai greu de redat de aparatu foto + ca am pus rezistentza mare de 150 komi ca sa nu faca o lumina orbitoare ledul



 
am incercat sa imbrac pitici in hartie neagra dar nu se lipeste nimika de led decat sarma

mai puteti sa urmariti un test de fivxare pe diorama atat a ledurilor cat si a stalpului :x :D :D :-? :| :roll: asa ma trec toate starile dar pana la urma diorama rezista



am mai incercat sa fac cateva detalii borne kilometrice si de marcaj linie



 
da stiu mai trebuia un inel roshu jos la borne se face maine ..dar solute la pitici tot nu am gasit