060 DA scara TT, printat??

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Vreau si eu imprimanta 3D! :D
As putea sa imi printez o multime de lucruri pentru modelism si nu numai.
Spor in continuare! Sunt curios cum o sa iasa.
 
Daca reusesti sa faci un "delfin" la N, cred ca vei da lovitura, avand in vedere ca exista garnitura de vagoane Dacia Express.

Accepti provocarea? :)
 
La N am încercat o printare a unui LDH 1250 pentru Sogard2003, dar a fost un e?ec par?ial. Nu în?elegeam de ce ?i m-au ajutat b??ie?ii de Robofun, de unde cump??rasem imprimanta, care sunt super ok, ?i mi-au schimbat-o. Am s?? încerc din nou când mai prind un pic de timp. Cu Delfinul accept provocarea doar c?? trebuie s??-l iau de la zero, adic?? trebuie s??-l proiectez. Dac?? voi g??si ceva planuri ?i dimensiuni am s??-l fac. Toat?? treaba se rezum?? la timp pentru c?? am serviciu. Din hobby nu-?i po?i pl??ti facturile :D
 
Din hobby nu-?i po?i pl??ti facturile - din pacate... iti dai seama ce tare ar fi sa poti :)

nu e graba cu Delfinul. cand ai timp.

Spor.
 
Observ ca puntea laterala a LDH-ului a iesit destul de fina . Ar merita incercat sa printezi pe bucati lateralele ca sa ai suprafetele plane si nu in straturi. Capotele poti sa le printezi separat pentru ca oricum ar fi necesita slefuire urmand sa le imbini ulterior cu lateralele. Ai putea sa scapi de multa munca de slefuit si de aranjat detaliile pe la usi.
 
Sa inteleg ca datorita acestei imprimante 3D ( cu ajutorul ei ) poti scana un model existent la scara H0 si apoi sa setezi ulterior imprimanta 3D sa-ti reproduca modelul la scara TT ?
 
Toate modelele ce le-am printat au fost proiectate de mine.

Era mai u?or cu un scaner, dar un scaner cât decât bun e între 2000 ?i 3000 de euro.

Modelele la TT le fac dup?? ce le-am proiectat pentru H0. în programul Cura se aduce fi?ierul .stl ?i se scaleaz?? la dimensiunile dorite. Se pot scala ?i în programul de proiectare.
 
salut,

când scalezi de la HO la N cam dispar din detalii. Deci clar la N trebuie proiectat?? din nou ?i f??cute ni?te compromisuri. Ca s?? stau s?? proiectez pentru N ?i s?? fac probe de printare c?? o s?? vrea cineva, exclus. La HO m??car am r??mas ?i eu cu modele pentru mine. La TT am scalat pentru c?? m-a rugat cineva ?i a ie?it ok. ??Ë?i a?a am r??mas în urm?? cu proiectele mele, pentru c?? tot timpul cineva a vrut alt model :D .

Dac?? fac ?i EC-ul, am toate modelele rom??ne?ti :D ?i niciunul finalizat complet :D
 
Pai de ce exclus ? Scaleaza-l , scapa de detaliile care nu se pot realiza si printeaza o cutie cu forma principala. Macar sa vedem ce iese , daca ai vreme. Eu platesc chiar si pentru teste .
Daca nu ai vreme , poate te ajut eu cu editarea desenelor daca mi le poti da (tot asa in limita in care am timp).
 
Este exclus pentru c?? fiecare persoan?? are alte gusturi, unii vor anumite detalii, al?ii nu. S?? stau s?? proiectez mai multe versiuni nu am timp. Dac?? vrei s?? te bagi, atunci f?? proiectul 3D iar eu m?? angajez c?? ?i-l printez. Dac?? iese ok îl finisezi faci o form?? de silicon ?i te-ai scos. :D .

??Ë?i eu am de gând la modelele mele, dup?? finisare, s?? îmi fac forme ca s?? le pot turna în r???in??. Dar la partea asta trebuie s?? m?? documentez c?? nu am mai f??cut niciodat??. Singura ?i marea problem?? e timpul :D
 
Inca sunt interesat de subiect :)

Caut donator :) ce loko credeti ca s-ar potrivi pt sasiu, boghiuri si motor?