060 DA scara TT, printat??

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Nu exista un donator 100% corect. Se poate folosi br 252 insa compromisul este distanta intre osii sau pentru cei experimentati se poate modifica sasiul boghiului.
 
Azi mi-a venit noua imprimant? Zortrax M200.
E alt? clas?, chiar ies printuri pro.
Am terminat primul print. Am scos materialul suport. A?a arat? printul nefinisat.
Eu zic c? arat? super ok.
Rezolu?ia este 0,14 mm, maxim poate printa la 0,05mm.
Dar v?d c? la 0,14 e super ca lumea.
Straturile de abia se v?d, iar la mân? nu se simte nimic.

Dup? vaporii de aceton? cred c? va fi mai mult decât ok. :D Pozele de aproape sunt macro.













?i un filmule? când lucra la stimabila din poze

 
Bun? seara!

Care arata foarte bine. Este scara N sau TT? :aplauze:

Vreau s? am! :)

?i 060 DA ?i Clasa 80...

Salut
Frank
 
Donatoare de organe pentru 060 EA gasiti aici : https://www.en.dm-toys.de/produktdetails/items/HN2179.html
 
Am f?cut mici modific?ri în proiectul EA-ului pentru a salva toate detaliile de la scara HO (am astupat g?urile de la farurile centrale ?i cele de jos, pe laterale, am p?truns toate geamurile) ?i am printat la rezolu?ia maxim?. 4 ore ?i 10 minute pentru a printa EA-ul la scara N.

Cam asta a ie?it.

















 
Buna ziua!

În cazul în care trebuie s? o mul?ime ?mirghel, este mai bine pentru a face piese suplimentare. În special, l?mpile ar trebui s? fie acum.
1. Pute?i ?mirghel corpul mai bine.
2. L?mpile pot fi imprimate într-o direc?ie diferit?. de ex în sus.
Gardienii de cale ferat? (z?pad? alunec?, colector de vac?, am g?sit cuvântul potrivit), a? face, de asemenea, un plus.

V? putere ?i nici arcul boghiului?

Sorry, the translation is realy bad. I try it in english.

If you have to sand a lot, it's better to make extra parts. In particular, the lamps should be now.
1. You can sand the body better.
2. The lamps can be printed in a different direction. e.g. up.
The rail guards (snow slide, cow catcher, I'dont find the right word) I would also make an extra.

You power nor the bogie spring?

Salut
Best regards
Frank
 
Fata de alte printuri 3D pe care le-am mai vazut acestea arata foarte bine! Din cate am observat la imprimantele FDM (cele cu filament) calitatea printarii depinde - dincolo de marimea duzei - de material, viteza si temperatura la care se printeaza. Presupun ca ti-a luat ceva pana ai gasit setarile optime! Pentru H0 este o solutie ok, mai ales daca se face postprocesare cu vapori de acetona. Dar la N mai degraba cred s-ar preta o imprimanta care sa scoata modelul din rasina, precizia poate fi adusa in jur de 40-50 de microni pe toate axele iar suprafetele arata la fel ca la piesele obtinute prin injectare in matrita fara sa te mai chinui cu vreo prelucrare suplimentara. Daca intrati pe shapeways veti vedea performantele la care s-a ajuns prin aceasta tehnologie de printare.
Pe link-ul de mai jos se pot vedea numeroase proiecte la scara H0, dar si TT, N, Z si chiar si T!
http://www.shapeways.com/marketplace/miniatures/model-trains/
 
Salut,
aceste printuri arat? foarte bine datorit? imprimantei folosite. (f?r? dorin?a de a face reclam?, dac? nu e ok un administrator poate ?terge aceast? parantez?. Imprimanta este Zortrax M200). În func?ie de criteriile alese aceast? imprimant? este pe locul 1 sau 2. La calitate este pe primul loc. Dar aten?ie vorbim de imprimante home, nu cele de 100000 euro.
Într-adev?r, din experien?a avut? cu cealalt? imprimant?, pot spune c? un print bun are mai multe variabile: acurate?ea imprimantei, materialul folosit (PLA-ul se preteaz? la detalii dar e biodegradabil, dur la prelucrare ?i casant) ?i programul utilizat pentru preg?tirea printului. To?i ace?ti factori sunt greu de adus la un numitor comun, pentru c? fiecare dintre ei au în compunere al?i factori. Imprimanta cu plusurile ?i minusurile ei, materialul cu propriet??ile lui ?i softul de asemenea.
De aceea la imprimanta pe care o utilizez acum, produc?torul garanteaz? calitatea printului doar dac? folose?ti, împreuna cu imprimanta, materialul ?i softul lor.

În ceea ce prive?te link-ul t?u, pe cel?lalt forum (trenule?e mari ?i mici), Felipe dac? nu m? în?el a postat acela?i link. Pentru un ochi neavizat printurile de acolo arat? foarte bine, dar nu e chiar a?a.
Uit?-te cu aten?ie la pozele din link-ul de mai jos
http://www.shapeways.com/product/7H3MFPJJV/n-krauss-maffei?optionId=43709920&li=marketplace

Pozele nu sunt macro, iar defecte g?se?ti destule. Culoarea alb? la un print te p?c?le?te.
De aceea am cump?rat material mai închis un pic.

Adev?rul este c? un print nu poate egala, la calitate, o locomotiv? turnat? în r??in? sau sub presiune. Nu are cum.
Ideea este ca la un print s? nu fie necesar? foarte mult? munc? pentru finisare.
De aceea printez în ABS, un material mai u?or de prelucrat.
toate cele bune
 
Într-adev?r ceea ce ai f?cut tu cu ma?in?ria Zortrax intra în categoria ipotezelor dovedite cu fapte. în ce prive?te ipotezele legate de printarea in r??in? aici lucrurile r?mân de testat. Încet încet tehnologiile la care odinioar? doar visam devin accesibile ?i probabil în scurt timp vom vedea pe forum realiz?ri ?i cu ma?in?rii Dip