Ce am cumparat astazi

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cei de la Trenulist au muncit s? scoata ceva din modelul Bramos. (Sincer pân? acum nu auzisem de Bramos. Am vazut c? la "alb" kiturile au pre?uri bune). Inscriptiile si ramele la ferestre sunt chiar bune. Cu o saib? se ajusteaz? inal?imea boghiurilor deoarece nu stau tampon la tampon cu Piko de exemplu. Se ?i vede în poz?. Dup?, problemele dispar ?i ruleaz? ok, cu ceva zgomote la cupl?, pân? se rodeaz?. Te chinui pu?in s? ai carcasa aliniat? la baz? dup? extragere (cred c? ?i cutia strâmt? "ajut?" aici). Bramos pare a fi baza ?i pentru etajatele bleu ap?rute pe la HGD. Totu?i mai au ceva ani-lumina pân? la modelele PIKO. Nu am reu?it s? g?sesc vreo poz? cu vagonul vopsit a?a în realitate, ci doar secven?a de film în care pleac? din Câmpulung împreun? cu un 11-47 verde... Pe surse, ar fi un proiect viitor cu Piko, poate de asta au garat pe olx.
 
  • Like
Reac?ii: AdyAero
De pe Aliexpress:
IMG_20231116_211301.jpg
Sa va explic ce sunt ca sa va puteti da seama la ce pot sa ne foloseasca:
1) Placutele de test eu le folosesc la iluminat vagoane sau la lumini fin de tren sau lampi locomotive moderne (cum este BR 182 de la Piko, varianta hobby care are doar cate un bec al la capete. Distanta intre pini este de 2,54 mm (adica 1/10 inch). Este compatibil cu mufele decodoarelor cu 8 pini (NEM652)
2) Mufele negre tata-mama sunt mufe cu 2 randuri de 20 pini, distanta 1,27 mm (adica 1/20 inch). Sunt compatibile asadar cu mufele Plux 12/16/22 si pot fii folosite ca niste distantiere pentru decodoare. DIn pacate au pinii cam subtiri si usor de indoit.
3) Placutele cu multe gaurele reprezinta adaptoare de la diferitele standarde, de la 1.27 la 2 la 2,54 distante intre gauri si au 2 randuri de cate 10 pini fiecare.

Si acum sa va explic ce am avut in cap. ma tot lupt sa digitalizez cu sunet o locomotiva tip E69 Fleischmann dotata cu mufa Plux16. Decodor am, difuzor mini am, dar imi este teama sa fac lipiturile de la cabluri pe decodor iar placa nu are conexiuni pentru difuzor. M-am gandit ca din (2) si (3) sa incerc sa construiesc o mufa adaptoare dar din pacate pinii de la (2) sunt prea scurti, nu ies suficient din placa pe partea cealalata. Acum ma gandesc sa folosesc doar mufele si poate reusesc sa fac lipiturile pe pini.

Din fericire nu au fost scumpe, ce vedeti aici au costat 45 lei cu transport platit de 3 ori (6 lei/pachet) pentru ca magazinul respectiv nu avea optiunea sa comaseze transportul. Asta desi mi-au venit toate impachetate in aceeasi folie cu bule. Au ajuns repede, pe 5 noiembrie le-am platit, pe 16 m-a sunat curierul sa le lucreze adica nu au lucrat cu Posta Romana.
 
  • Like
Reac?ii: cosmin78