Ceferizari de material rulant real. la atelierul fam. Savin

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Emblemele au fost facute pe calculator si apoi imprimate pe foaie decal
Vopsirea a fost facuta cu aerograful sau airbrush cum mai spun altii
 
asa a si fost facut cu lacurile, dar nu am imprimanta ALPS, dupa cum se poate vedea e o mica diferenta intre nuante, deoarece am decaluri alb opac pe care vin cu culoare. ca in Romania nu am gasit penimeni care sa-mi faca scrisul asa mic, si unde am intrebat m-a facut nebun, asa ca momentan asa fac scrisul. Si data viitoare o sa insist cu mai mult lac mat...dar vopseaua fiind mata, decalul lucios...trebuie sa fac vagonul lucios, sa aplic decalurile si apoi sa dau cateva maini de lac mat sa mai estompez luciul
Cristi
 
sctiu la ce tereferi, ca si taica-miu la avioanele lui nu se vede decalul, dar acest decal nu e aceeasi calitate...sunt diferente in plus la avioane nu ai mult decal pe langa scris
 
060-EA a spus:

Pacat ca atat varianta de cl. 1 cat si varianta de cl. 2 nu corespund cu vagoanele CFR in privinta ferestrelor.
Vagoanele reale CFR cl. 1 au 9x ferestre iar cele cl. 2 au 11x ferestre.
Modelele din poze au ambele 10 ferestre, reconstructia peretilor si reimpartirea numarului (corect) de ferestre este o operatie mai dificila.
Nicu
 
Dragi trenulisti,
Si pentru mine a venit ziua cea mare!De 1 ora sint proaspatul posesor a 2 locomotive CFR(DA-ul si seria 43) si sint extrem de fericit.
Doresc sa multumesc si pe aceasta cale familiei Savin care au facut tot posibilul si s-au implicat profund pentru ca aceste 2 modele sa iasa la un standard excelent!
Eu nu m-am putut stapini si am facut citeva poze care sint de calitate jalnica.
O sa le pun aici,asa ca sa impartasesc bucuria cu voi,raminind ca sesiunea foto profesionala sa o faca Florin.
Asadar:

 
:aplauze:
Felicitari, felicitari, felicitari...familiei Savin...Sunteti "tata lor". Toata stima de la Maramu` !
Cu respect,
 
Eu am avut privilegiul sa le vad aseara live. Adevarate bijuterii. Probabil ca o data cu lansarea DA-ului fam Savin va fi asaltata de cereri de vopsire in diferite scheme de culori :)
Isi merita banii...cat despre eletrica cred ca singura sansa de o avea in urmatorii 5 ani e de apela tot la ei ca sa ne transforme 1043-ul.
Abia astept intalnirea CFR de marti :evil:
 
Salutare,
Parerea mea depre aceste lucrari v-am expus-o deja.Aseara am avut timp sa studiem modelele in amanunt si am tras citeva concluzii suplimentare:
-Lucrul la EC 43 a fost foarte greu,avind in vedere ca e un model Fleischmann foarte vechi si dintr-un plastic oribil.In aceste conditii,sint convins ca oamenii s-au chinuit formidabil,ceea ce face cu atit mai meritorie munca lor
-Ceea ce este foarte interesant este ca deja aceste modele(in special DA-ul) nu mai arata a "hand made" ci a fabrica.Remarcabil.
s