Ceferizari de material rulant real. la atelierul fam. Savin

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cristi,

Uite un site recomandat de Romain, unde gasesti fel de fel de "minuni" inclusiv rasina de modelism: http://www.letrainmagique.com/

Sper sa te descurci cu franceza, daca nu reusesti, striga! ;-)

Daca iti aduci aminte, el a prezentat anul trecut felul cum a realizat rezervorul de motorina de la locomotiva lui DA din rasina! Sper sa te ajute!

Salutari din Constanta,
Dorin
 
ABS-ul este asemanator cu Folexul?Care ar fi diferenta dintre cele doua materiale?Intreb deoarece folex nu am gasit pe internet de cumparat dar ABS am gasit
 
nu sunt deloc asemanatoare ci poate ca sunt albe amandoua, atat
daca vrei sa lucrezi ceva iti recomand cu cea ma mai mare placere ABS, deoarece este asemanator cu plasticul din care sunt facute modelele.
Forexul, sau Komatex, Komadur....sunt de fapt coli de PVC , dar numai ca e mai poros, iar solutia de lipit daca nu iei ce-a a materialului singura ce o poti folosi este super glue. apoi, soluti de chituit nu gasesti, unii folosesc chit poliesteric auto, si eu am folosit dar nu e bun, deoarece crapa, nu face masa buna cu materialul, si daca materialul flambeza mai mult decat trebuie sare de zici ca nici nu a fost acolo, am patit-o.
Apoi pt vopsire sunt vopselui speciale alchidice care se preteaza la acest material, e singurul care faca masa cu plasticul, poti folosi si emailuri dar nu garantez viata lunga, se zgarie foarte usor.
In schimb ABS-ul se poate lipi cu solutie Revell CONTACTA sau orice solutie pe baza de cloroform, o poti chitui cu chit special pt machete gen putty, tamya sau revell, ca sa nu mai zic de vopsele ca se poate folosi orice tip de vopsea, de la vopsea auto la vopsea pt modele.
Acum ramane la aprecierea ta ce vrei sa folosesti, in plus ABS-ul il gasesti si in grosimi mai mici de 1mm.
Apropo, de unde faci rost, ca asa vrea si eu sa stiu, mai ales grosimi sub 1mm.
 
http://www.geplast.ro/ro/aplicatii/1/produs/1fe6/placi-din-pvc-komatex
aici gasesti placi de komatex, komadur, materiale pe care le-am testat
 
Multumesc frumos pentru explicatie.Pai dupa explicatia ce am primit-o normal ca tind spre ABS.Eu am gasit pe acest site http://www.sierra.ro/Placi-ABS-c209c.html
 
SCristi ...cu parere de rau iti spun ca in Resita nu gasesc nici un magazin cu articole pentru modelism,din pacate.Crezi ca 1 mm este prea gros mentru scara 1:87 (HO)?si...as putea folosi 1mm si la scari mai mari,pentru modele statice?
 
nu, este chiar bun, poti folosi si 1.5mm ca e mai bun daca vrei sa faci carcase de exemplu, dar iti spun ca poti face comanda prin e-mail de la magazinul modelism din bucuresti, al d-lui Craciunoiu, si in plus ai sa vezi ca iti trebuie si grosimi mai mici si chiar si mai mari decat 1.
Ai sa vezi cand ai sa te apuci sa faci ceva , acum depinde de ce anume vrei sa faci.
 
Multumesc Florinn,acel site l-am gasit si eu.Pai cum am zis, in primul rand vreau sa lucrez la 1:87,sa fac eu alte carcase sau conversii.Am vazut pe cineva pe forum care chiar si-a facut o carcasa pentru automotor.
 
Nu...am pe nimeni ce imi poate aduce de afara.Daca nu ajung prea curand la Bucuresti am sa fac comanda de pe sierra.De treaba ma apuc dupa bacalaoreat,dar cum am mai spus...vreau sa am toate datele despre materia prima
 
BR 50 transformat in 150.1114, locomotiva care se afla expusa in gara la Brasov, las pozele sa vorbeasca de la sine

De partea electrica adica lumini faruri centrale fata spate, decodor, generator de fum, s-a ocupat maestrul mity.
Si imi cer scuze de dezordinea din atelier, urmeaza in viitorul apropiat si un modul de macheta pe care sa putem fotografia modelele la gata
 
locomotiva asta o cunosc de undeva..... :lol:
nu cumva fericitul posesor e Stapanul Reliefului? :roll:

faina lucrarea!
 
Cristi,

150.1113 e la Iasi, in beci e 150.1114. Sa ma duc acasa sa vad daca mai e in cutie, eu inca nu am aprobat plecarea in cursa :D

Nu degeaba am asteptat sa vad cum va iese rezervorul de pacura si proiectoarele, abia astept sa apara BR 52 de la Roco. Incet incet se mareste si numarul de aburoase CFR-izate.

Felicitari!

:aplauze: si pentru Mitica.
 
Tot nu e corect :D
Ar trebui s? fie 150.1114 nu 150.114. Deci cu 1000 mai mult. ;)
 
Si doar ce a iesit din depoul de reparatii capitale si transformari un vagon de calatori cl1, A9 :D




Si luni pleaca in cursa spre Oradea :D catre Paul din Oradea mai exact
 
ce tareee, super arata rugina aceea
beton :aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze:


ce vagon a fost acela / de la ce marca / din ce vagoane se pot face cl1 roshii?

de ce nu e cu 2 linii albe?
 
mixu a spus:
ce tareee, super arata rugina aceea
beton :aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze:


ce vagon a fost acela / de la ce marca / din ce vagoane se pot face cl1 roshii?

de ce nu e cu 2 linii albe?

Mixu,
pentru ca vagonul e al meu,iti raspund eu :)
Vagonul a fost un A9 SNCF in vopsire "Le Capitole" Roco.
de ce nu are doua dungi albe?
Uite de asta : http://www.railfaneurope.net/pix/ro/car/express/red/A9/19-55.jpg :lol: