Colectii si Colectionari 2009

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Sandy, aceste discutii pe partea banilor sunt din pacate singurele aspecte cu care se poate face audienta ( mica ce-i drept, in comparatie cu becalismele si otevismele din zilele noastre ) la televizor.

Putini sunt cei care se bucura cu adevarat de acest eveniment. Lumea e deja imbuibata cu acest flagel al banilor. Prezent acolo, am avut ocazia involuntar sa aud muuulte...foarte multe intrebari de la diversi cetateni simpli gen "cat ar costa oare aceste chestii ?" si chiar exclamatii de genul " astia-s nebuni de dau atati bani pe toate chestiile astea!! " .Pentru a nu pune la indoiala seriozitatea organizatorilor si a nu da palme nemeritate in farmecul acestui eveniment, n-am vrut sa le dau peste nas nici unora din acei vizitatori. Asta desi se poate da peste nas usor cu o replica gen " multe chestii se pot face cu efort financiar scazut, chiar la tine acasa nene !" .

De invatat n-o sa invatam niciodata. Nici macar din greselile noastre, daramite din bunavionta si bunatatea altora de a arata lumii acel ceva care isi are un loc nemeritat de josnic in ierarhia de valori a multora...E foarte usor sa vi sa zici ca a fost "slabutz" : din strada poti usor sa arunci cu rahat peste poarta, doar din invidie, plictiseala sau din dorinta de a incinge niste spirite fara rost.

Probabil intr-o buna zi cand astfel de evenimente nu vor mai fi posibil de realizat, unii isi vor da seama ca acel rahatel pe care l-a aruncat din prostie, a fost o palma imensa pentru cei care au vrut sa faca ceva, iar acestia din urma se vor gandi serios daca merita sa se mai zdrobeasca sau nu pe viitor pentru astfel de evenimente...

P.S. : ma bag si eu la un EA :p
 
Pentru cine n-a vazut:

http://stirileprotv.ro/video/expozitie-de-trenulete-la-brasov-cei-mari-s-au-bucurat-alaturi-de-copii/60357711

Si totusi poate pune cineva si niste poze pentru noi cei care n-am putut veni.

Referitor la discutia despre interviul cu preturi...reporterul intreaba, cel intrebat raspunde...si daca nu e sincer, se va spune "Uite ce minte ala la TV"
 
In speranta ca vor convinge si pe altii sa calce pragul "Redutei", pun cateva poze facute in graba la eveniment.Imi cer scuze ca nu mai multe, insa ora e cam tarzie si noh...Oricum sigur vor posta si altii in masura timpului si amabilitatii :



Piesa de rezistenta a evenimentului si bucuria asteptata ani de zile de multi dintre noi :p



Alex, cred ca am postat in acelasi timp cu tine :oops:
 
Totul frumos si organizat bine,surpriza venind de la ACME care va scoate EA in toate variantele.Locomotiva este bine facuta si cred ca toti colectionarii o sa aiba aceasta locomotiva.

 
Se misca frumos! Asa ca Tillig-urile la cutie, vine vremea EA...

Personal as fi optat pentru schema clasica de vopsire la prima transa. Suntem multi care am sarit de 30 de ani si o stim asa gri-albastru-alb-rosu, ce parere aveti?
Poate producatorul va tine cont de cerintele noastre, dar ma rog, e subiectiv, multi vor Marlboro sau alte scheme. Important e ca o sa o avem asa cum vrem noi, numa' un pic de rabdare.
Faina filmare, 24 May!

Succes baieti!!!
 
sunt de acord cu obiwan.Ar fi mai interesant schema de vopsire "tricolora"exact ca in anii copilariei noastre.PS-mai sunt imagini live astazi?
 
Locomotiva EA de la ACME mai are mult pana sa iasa bine. Momentan nu trece de nici un macaz, e plina de greseli, bavuri si alte minuni.....
Poate pana in decembrie se remediaza greselile si incadrarea pe macaze mai ales...

PS: Le doresc celor de la ACME succes. Am vorbit cu proiectantul ei si se pare ca ii place ceea ce face, sa vedem daca mai aduce imbunatatiri.
O fi fost EA-ul piesa de rezistenta a expozitiei dar se pare ca multi au uitat de rolul expozitiei si de tot ceea ce s-a expus acolo...
 
eu am vazut-o ca trece de macaz cand rula pe diorama!si pe topicul asta sunt filmari cu EA-ul cand trece de macaze.Colectia cu aburoasa germana(nu nazista cum ziceau unii)mi a placut enorm
 
sogard_2003 a spus:
Locomotiva EA de la ACME mai are mult pana sa iasa bine. Momentan nu trece de nici un macaz, e plina de greseli, bavuri si alte minuni.....
Poate pana in decembrie se remediaza greselile si incadrarea pe macaze mai ales...

PS: Le doresc celor de la ACME succes. Am vorbit cu proiectantul ei si se pare ca ii place ceea ce face, sa vedem daca mai aduce imbunatatiri.
O fi fost EA-ul piesa de rezistenta a expozitiei dar se pare ca multi au uitat de rolul expozitiei si de tot ceea ce s-a expus acolo...

Am spus si pe pagina anterioara, repet, rulajul locomotivei EA este absolut irelevant acum, este primul prototip, primul test al matritelor, s-a dat pe locomotiva un grund doar ca sa nu fie plasticul gol, nu are rost sa discutam deocamdata despre rulaj, bavuri, etc.

p.s. a deraiat pe un macaz curb piko care are R1 pe interior, deci hai sa nu generalizam ;)
 
Salut!

Macazele Piko curbe sunt pe R2-R3 deci nu R 1, si daca apucati sa mai vorbiti cu cei de la ACM sau AF models va rog sa precizati ca loromotivele in vopsirea rosu-alb, coca cola si elodie(balena, modernizare softronic) au instalatie de aer conditionat deasuprea fiecarei cabine de conducere
 
Una-i sa le stii, si alta e sa le si vezi pe model. Oricum din poze modelul mi se pare reusit din punct de vedere al detalierii cat si al respectarii formei. Sper ca tot ce stiu ei sa apara si pe model..

Distractie in continuare !
 
"Nu trageti in pianist".....spun asta,pentru ca este usor sa spui ce-ti trece prin cap (e democratie...nu ?? ) ! Ultimul circotas sa incerce, macar in vis, sa organizeze asa ceva...si atunci va vedea cit il doare orice vorba aruncata aiurea.... Mai ales in conditiile acestui "an special", am fost cind in al noulea cer,cind in iad....am fost pe punctul de-a spune "pas"acestei editii....deceptia a fost maxima acum o luna jumate,cind onoratul CJ a taiat toate fondurile...... si ca un corolar,ieri,am facut un scurt remember al expozitiei brasovene,impreuna cu d-nul Balteanu.... In iulie 2004,d-nul Balteanu a urcat,intimplator,in masina mea (eram taximetrist,atunci) ; soarta a facut ca sa am niste materiale si poze de la "Mocanita" din Sf. Gheorghe.....asa s-a conturat ideea,dupa ce dinsul mi-a spus cu ce se ocupa la "Reduta"! Anul 2004 a avut alegeri si am ramas pe dinafara.In 2005 au fost alte prioritati si iarasi "pass"....Abia in 2006 s-a pus in programul pentru 2007 problema finantarii expozitiei,ca parte a unei actiuni mai ample cu program european cultural ; a contribuit mult si "Mocanita" de la Sf.Gheorghe,care in 2006 era deja foarte bine-cunoscuta,dar Dodi Szeles a anuntat ca pentru 2007 nu va putea continua,datorita problemelor grave de sanatate ale sotiei sale.Asa a iesit ideea de continuitate (sub o alta forma) la Brasov...iar motto-ul a fost mereu...."sa stie lumea de noi ; existam si noi ; priviti munca noastra"...
...Si asa a fost Editia I-2007...apoi a doua 2008...acum a treia 2009,cind motto-ul a fost mai actual ca niciodata-in ciuda tuturor oprelistilor....si ma bucur ca Bogdan I s-a "cimentat"bine in "jungla"organizarii....nu este deloc usor !!!
Vreau sa multumesc tuturor,care in acest an de "gratie" 2009, au venit prin eforturi proprii si au raspuns prezent......tragem nadejde ca 2010 va fi mai bun...sau tara asta sa fie "atipica" ?
Cred ca am spus destule...si la incheiere..."nu tragti in pianist"...si-asa sintem destul de putini si inca nu destul de uniti....
Delectati-va cu 06 EA....

Date a dat Florinn...Sa fiti rabdatori !
 
Ar fi minunat daca cei de la ACME ar pune beculetze si in lateralele locomotivei la boghiuri.Sau in cele de langa tampoane Traiasca EA-ul nostru!!
 
dimitrov a spus:
"Nu trageti in pianist".....spun asta,pentru ca este usor sa spui ce-ti trece prin cap (e democratie...nu ?? ) ! Ultimul circotas sa incerce, macar in vis, sa organizeze asa ceva...si atunci va vedea cit il doare orice vorba aruncata aiurea.... Mai ales in conditiile acestea...

...si-asa sintem destul de putini si inca nu destul de uniti....
Delectati-va cu 06 EA....

Felicitari tuturor care au depus eforturi pt.aceasta expozitie si in acest an"crizat".Inainte de a scrie ceva,analizati-va atitudinea fratilor,este usor sa stai in fata calculatorului si sa critici....aia nu e buna,cealalta e pe dos,etc.Priviti fiecare la colectiile personale si va rog sa va ginditi atunci cind rulati DA-ul,ND 2-ul,diversele modele de vagoane sau viitoarea EA,ca aceste modele de care va bucurati sunt rodul efortului unor oameni care care si-au riscat banii,timpul,etc.pt.bucuria nebuniei noastre
 
Toti ne bucuram ca ACME s-au deplasat personal impreuna cu Omul nostru, baiat de Romanie. Sunt constienti ca nu e produsul finit, e ok faptul ca apleaca urechea si spre trenulistii de la est, defapt viitorii beneficiari (speram incantati ca vor avea o garnitura romaneasca de fabrica). Marklin nu ar fi prezentat un produs nefinalizat, fiecare are politica si priza lui la consumator. Si la sarbi se vor vinde, suntem siguri, dar noi vom lua cele mai multe, deoarece s-au produs la 1:1 la Craiova. Sa asteptam si poate de Craciun invartim sub brad o aburoasa si o electrica de ACME... NU?

La expozitie puteti vedea si modelul LDM al lui Alin, baiat metalist, multe trenuri, seturi, marci.

Nu trebuie scapat evenimentul, faceti cumva sa ajungeti acolo.


Sa auzim de bine si sa scrieti despre cum v-a placut expozitia.

Bravos pentru Bogdan I, Florinn, Gam3, Liliput hobby, Acme, LDH, Trennet , PDI si toti care au muncit pentru acest eveniment !!!

Speram la recidive :D
 
Cu siguranta ACME v-a scoate modelul destul de bine. Asta e tot ce avem de zis, mai toata vagoanele au fost reusite, deci ....