Colectii si Colectionari 2009

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Eu cred ca cei de la AF Models - ACME merita in primul rand toata stima pentru efortul depus si curajul sa faca o asemenea investitie. :aplauze: :aplauze:

Trebuie sa tineti cont de faptul ca nu s-a solicitat AVANS de la niciun cumparator la demararea unui proiect de asemenea anvergura, in timp ce altii au fost nevoiti sa plateasca integral o locomotiva cu mult timp inainte de livrare...

In ceea ce priveste rulajul, eu am foarte multe locomotive Trix care deraiaza pe macazele Piko si Tillig, dar merg foarte bine pe Roco Geoline, Fleischmann Profi sau Trix C Gleis...asa ca rulajul pe macazele Piko nu este neaparat etalonul in domeniu.

Inainte de a face consideratii asupra rulajului a verificat cineva daca sunt montate cumva accesoriile optionale de vitrina, accesorii care perturba rulajul pe sine curbe :idea:

In ceea ce priveste detaliile gen "aer conditionat"...eu zic sa asteptam livrarea locomotivei, sa vedem care este nr. de inmatriculare, apoi sa comentam fata in fata cu poza locomotivei reale ! Cred ca asa ar fi mult mai cinstit :!:
 
Felicitari organizatorilor pentru eveniment, abia acum am realizat ce greu e sa organizezi asa ceva. Amplasamentul din Centrul Istoric a fost minunat, chiar perfect pentru asa ceva. Asta, precum si faptul ca am vazut intr-un loc zeci de oameni draguti si zimbitori, lucru atit de rar pe la noi, m-au facut sa ma felicit pentru ca m-am trezit la 5 dimineata si am batut 500 de km dus-intors. Am vazut in premiere numeroase piese frumoase si valoroase(nu scumpe), doua diorame superbe si, evident, prototipul modelului EA romanesc. Se pare ca o locomotiva din Depoul Suceava va avea onoarea sa fie prima miniaturizata. O asteptam cu drag!

A fost o simbata pe care n-o s-o uit, la buna revedere.
 
Fratilor,
cred ca e timpul sa nu ne risipim in discutii sterile in privinta EA-ului, ptr.ca de data asta avem o situatie total diferita vs. DA-Tillig.
ACME-A.F.Models au venit din start cu ceva palpabil, fara teoretizari interminabile si amanari de ani de zile, avansuri si reveniri!
Eu zic sa avem incredere in cei de la A.F-Models, care au demonstrat seriozitate si mobilitate venind in intampinarea noastra.
Daca listele de precomenzi la distribuitori [-v.MU, dinamometric,MAV- (in cazul meu HGDan)], au asigurat atat feed back-ul necesar producatorului cat si linistea noastra ca nu vom pierde piesa :D ,motiv ptr care zic sa lasam listele in seama lor!
Si eu as opta ptr varianta coloristica emisa de Obiwan, dar nu-mi fac iluzii, ca sa nu am deziluzii, deci nu contaza sexul, sanatos sa fie si sa o vad in curtea mea :D
Ca la pescuit : "rabdare si tutun"

Puiu
 
Sal
Respect pentru toti cei care au organizat si au expus la acest eveniment. Admir curajul si tenacitatea organizatorilor precum si eforturile expozantilor. B R A V O organizatorilor ca a fost pt. expo si noua ca am fost si am vazut. Pacat ca nu au fost si cei din Arad. Despre EA, succes, dar mie mi-au placut cel mai mult CFR-izarile lui PDI. (nu trageti!)

Cat despre romanu' cu "vazul scurt", l-as ruga sa ne arate cate ceva din realizarile dansului !!! daca "cele 2" sunt "slabute".

Inca o data, RESPECT pentru toti cei implicati, abea astept pe cea de anul viitor.

Spor
 
Sincere felicitari Organizatorilor!

Mi-a placut foarte mult tot ceea ce am vazut.
Referitor la modelele CFR: oare la scara N se vor produce?
Doresc sa-mi cer scuze pentru graba in care am "simplificat peisajul" (pacat ca nu am avut cum sa mai stam inca o zi).
Sper ca la urmatoarea manifestare sa fiu prezent.

Toate cele bune, TGV-DAT
 
In primul rand un sincer BRAVO !!! :aplauze: :aplauze: :aplauze:
Pentru organizatori, initiativa si ... expozitie .
N-am vazut-o decat online si la TV, dar cunoscandu-l pe Bogdan si Florini, la cata pasiune au ... nu putea decat sa iasa foarte bine.
Sunt de acord cu Sandy, ca acele prezentari la stiri, legate de pasiunea noastra,
aduc mai mult deservicii decat popularizare. Dintr-o stire de un minut, spectatorul a ramas in cap doar cu imaginea unei diorame si o cifra, invariabil exagerata la dublu :(
Initiativa D-lui Corodescu, cu ACME este mai mult decat laudabila, as fi putut sa jur ca n-o sa mai vedem locomotiva romaneasca prea curand.
Felicitari !!! Si sper ca pana apare (termenul decembrie 2009 cred totusi ca-i prea optimist :| ) o sa iesim si din "criza atipica" sa le aratam la italieni ca si noi putem reprezenta o piata de desfacere serioasa... si aici eu sunt prea optimist :D
Asa ca va urez la cat mai multe modele romanesti !!!
Inca odata felicitari sincere Organizatorilor !!!
rally
 
Salutari,

In pliantul de la Amintiri Feroviare, este fotografia unei 060 - EA in schema de vopsire coca cola cu bot rosu si nu prezinta instalatia de aer pe cabina. Cine are pliantul sa se uite in interior la descrierea modelului. Locomotiva are numarul 40-0520-3 . Deci e corect prezentata la expozitie. Acum daca va avea si instalatia de aer, pe mine nu ma deranjeaza, din contra. Zic eu ca oricum e bine si corect. Depinde de ce model aleg ei.

Numai bine,
Bogdan
 
Ei au zis ca o vor face chiar pe 520. Climatizare probabil vor avea celelalte ( seria 47, MMV-ul, etc ) . Mi-a placut mult faptul ca au fost foarte deschisi in a primi sugestii de la foarte multa lume. Bravo lor !
 
A fost , a trecut editia Colectii si Colectionari 2009
Acum 15 minute am stins luminile la sala primitoare pe care am avut-o timp de 2 zile .o liniste apasatoare a ramas in urma .... fara glasuri de copii,parinti,bunici si trenulete .
Ca si organizator multumesc: domnului Balteanu Corneliu - omul de legatura cu Centrul Cultural Reduta persoana fara de care nu am fi ajuns la editia a III a si domnului Director Marius Cisar care mi-a acordat toata increderea ca v-a iesi ceva mai special pentru Brasov si sper eu pentru toata tara in domeniul modelismului feroviar .
Sponsori care au pus umarul fizic alaturi de noi la organizarea si aranjarea expozitiei
- Handmadeart prin Diana Popescu
- Mixi Studio prin Moisescu Mircea
- Liliput Hobby prin Septimiu Totoian
Forumului Lokomotiv.ro prin Vescu Florin care ne-a tinut "ON AIR" toata expozitia desi conditiile tehnice oferite erau "de criza"
Cat despre Florin alias Gam3 - fara ajutorul lui aceasta expozitie nu avea loc ,un adevarat pasionat ,prieten ,pot spune chiar "amanta feroviara " tinand cont de noptile pierdute impreuna lucrand pentru ca totul sa fie la superlativ in aceasta expozitie .
Dl. Adrian Corodescu de la Amintiri Feroviare impreuna cu Walter Bellagente si
Alessandro Bonopane de la A.C.M.E m-au lasat cu gura cascata cand am vazut noutatile in domeniul CFR . Le multumesc ca intradevar fac ceva pentru noi modelistii romani prin surpizele placute dezvaluite
la aceasta expozitiie .
PS. multi stiu ca o sa rada dar voi m-ati facut sa iau in calcul montarea de catenara pe diorama mea :D


Multumesc tuturor expozanti si vizitatori (860 la numar) jos palaria in fata voastra

Promit ca la anul o s-o facem si mai lata
 
Bogdane,

Nu in ultimul rand jos palaria in fata ta, care practic ai fost creierul acestei manifestatii, care pentru mine personal, a fost nu numai ocazia de a trai doua din cele mai fericite zile din viata, dar si o ocazie de a cunoaste o mana de oameni minuati, carora, le datorez tot respectul pentru ceea ce au facut, fac si vor face.

Multe sunt de spus despre acest eveniment. Sper din tot sufletul ca fiecare dintre noi va avea ceva de invatat de pe urma acestui eveniment, si am toata convingera ca acesta a fost o dovada suprema ca modelismul romanesc nu este nici pe departe ceea ce ar crede multi.

In acelasi timp sunt convins ca pe viitor se va organiza ceva si mai pompos, iar odata cu trecerea anilor din ce in ce mai multa lume sa participe, sa expuna si sa viziteze.

Iata si o alta sarja de poze, facute astazi :









 
Mda, am citit tot de pe aici pentru ca nu am putut sa ajung sa ma intilnesc cu tovarasii din vechea garda.

Am tras urmatoarele concluzii:

- slabuta sau plinuta expozitia a fost un bun prilej de intilnire a fanilor si de popularizare a modelismului. Ca la orice expozitie ,,de munca ta/altii se vor bucura"
- de la un user nu au venit laude, generind astfel o luunga discutie despre cai (carari) si mijloace, cred ca e bine altfel lincezea topicul.
- volens - nolens discutia a alunecat spre EA, cum mai era una despre DA la alta expozitie, pe cale de consecinta vor urma altele despre LDH, Malaxe etc pina va fi epuizat tot materialul rulant de la noi. Dar sa fie mai multe pe an ca altfel imbatrinim.
- si la DA au fost discutii despre culori, prima schema de culoare care se poate aplica la EA este o dunga neagra si devine Rompetrol.

Daca nu sint modelist se pun parerile?
:roll:
 
Salutare si Felicitari tuturor organizatorilor pentru expozitie. Eu am facut drumul din Baia Mare si a meritat oboseala si toate cele.Sper ca si la anul sa pot ajunge si poate, sa va si cunosc pe o parte din voi.

Numai bine.
 
Acum ca expozitia s-a inchs poate este momentul sa apreciem eforturile organizatorilor. Desi au fost pareri diferite despre aceasta expozitie cred ca orice lucru facut este mai mult decit nimic. Inca o data felicitari.
Am vazut lucruri deosebite dupa parerea mea.

Locomotiva de manevra LDM "marca Alin"



Locomotivele "made in Romania"



Modelele WW2



Despre celelalte exponate s-a scris asa ca ma abtin de la alte comentarii.

Inca o data felicitati organizatorilor si expozantilor.
 
Orice eveniment de acest gen este mai mult decat binevenit.
Le multumesc si ii felicit pe cei ce au pus umarul la aceasta reusita. Avem mare noroc ca ei au lasat deoparte timpul lor liber, somnul, familia, distractia si s-au dedicat acestui eveniment.
:aplauze:
 
Iata si poz(n)ele:



Macheta 9 mm:



Macheta Dorel Dumitru:



Un pod superb din lemn:



"Bunicutele" lui PDI:



Micro Metakit-ul romanesc:

[

Un Hag:



Hmmm, no comment:



Alte "frumuseti"



Aste se pune la gazeta de perete la "asa da":





Brasov.....



Cam asta ar fi o prima serie...
 
Salut prieteni,
Felicitari organizatorilor pentru aceasta expozitie minunata care a devenit si un prilej de intalnire pentru pasionati. Din pacate eu am ratat expozitia dintr-o neintelegere copilareasca si anume ca afisul e facut cu 1 zi mai devreme si ca expozitia incepe de fapt luni. Sunt sigur ca Bogdan spunea la un moment dat ca afisul e facut cu 1 zi mai devreme dar acum nu mai gasesc acel mesaj.
Nu imi dau seama cum am putut sa inteleg asa :roll:
Acum beau cafeaua si ma uit la poze pentru care le multumesc tuturor celor care au postat. Si felicitari si participantilor care au atras atat de multi vizitatori.

BogdanI, sper ca nu te superi pe mine daca vin cu cateva idei:
- sa faci prezentarea cu participantii si cu modelele expuse (sunt multe poze in fata carora stau si ma intreb a cui e minunea)
- am inteles ca ati castigat 1000 EUR (860 vizitatori x 5 RON biletul) si cred ca mai mult de 500 RON nu aveti ce plati la curent, deci va raman destui bani pentru un premiu, poate va ganditi ca de la anul sa premiati unul din participantii cei mai buni.

Inca o data felicitari!
 
Salutare,
Ma bag si eu,iaca-sa:
@CatalinP,este interesanta ideea unui premiu dar nu cred ca problema trebuie pusa asa.
Pentru un premiu trebuie facut un buget separat si ar trebui acordat dintr-un fond special,sa spunem o sponsorizare.
Eu nu cred ca se pune problema ca a cistigat cineva 1000 euro,a platit curent 500 lei si apoi trai-neneaca!
Pe linga transport al diferitelor materiale,taxiuri,telefoane,mese,obligatii,curent,formalitati,internet,afise,publicitate etc etc nimeni nu pune pe factura nopti nedormite,nervi si alte asemenea :lol:
Oricum,e o idee interesanta si stimulativa doar ca trebuie procedat altfel,zic eu.
s
 
Salut,

poate imi scapa mie ceva, nu am auzit sa fi castigat cineva 1000 euro,
fratilor iarasi batem campii? Si eu aud multe zilnic dar nu cred tot ce aud.

Biletul de intrare a fost 3 lei, vizitatori au fost intradevar peste 800 (platitori), copii nu au platit. Banii au fost incasati de Reduta, nu de Bogdan sau alt prieten de a lui, noi nu am stat la usa sa taiem bilete. Reduta a pus la dispozitie sala expozitiei, a asigurat paza, a asigurat toate cele necesare, nu mai vorbesc de alte costuri, angajati si ce mai implica un astfel de centru, daca cineva isi imagineaza ca organizarea unei expozitii implica ca singur cost consumul de curent, nu stiu ce sa mai zic, probabil a gresit forumul.
Hai sa lasam discutiile cu banii deoparte.
 
Catalin P
1 Nu inteleg chestia cu afisul ? Data expozitiei a fost 12 si 13 septembrie de cand o stiu eu .Singura incurcatura au facut-o cei din presa cand au scris ca expozitia este pe 11 -12 septembrie ............ intre orele 9-19 ...sa controlez presa imi este imposibil
2 Fara suparare dar se pare ca tu nu ai idee cat inseamna sa inchiriezi o sala ca cea de la reduta ,in centrul Brasovului , pentru 4 zile .
3 Cand vad afirmatia "ati castigat" o spun fara perdea mi se face greata, daca probabil ai fost la expozitie si ai cumparat un bilet cu astronomica suma de 3 ron ( cat dai sa mergi la un wc public) ai observa ce scrie pe acel bilet - NU SCRIE PF IOAN BOGDAN .
Vitrinele au fost asamblate cu materiale cumparate din banii nostri si din sponsorizari "de criza" , afisele 100 A3 color ,20 A 4 color si 3 A0 alb negru tot din banii nostri , asa pentru informatia ta 1 Poster A3 color costa 2 lei .... te las pe tine sa calculezi totul ......
Vrei sa sti cat am factura la mobil pana acum ? factura care o platesc din buzunar ........
deci ............. eu propun ca cei care inca isi mai pun semne de intrebare ce am facut eu cu banii castigati de pe seama expozitiei sa se abtina pentru ca personal pentru mine si cei ce au pus umarul ca aceasta sa aiba loc este o jignire .

Mumtumesc de intelegere si scuze celorlati de felul in care am raspuns .........

Si din culise ........... au fost si premii dupa buget ...tot cu ajutorul sponsorului prinicpal Handmade art - premiu pentru oamenii de baza care m-au ajutat sa concep si sa pun expozitia de anul asta pe picioare (tricouri cu sigla expozitiei) si pentru expozanti cate insigna , iar pentru curajul de a face machete CFR 1:87 intr-o piata de care toti ceilalti producatori fug s-a dat un premiu special pentru "Amintiri Feroviare
 
obiwan a spus:
poate de Craciun invartim sub brad o aburoasa si o electrica de ACME... NU?

Salutari,

Despre ce aburoasa e vorba? Au in plan si o locomotiva cu abur CFR cei de la ACME sau Amintiri Feroviare ?
Multumesc anticipat!

Numai bine,
Bogdan