Concurs AF Concurs Amintiri Feroviare- Locomotiva cu abur CFR seria 1-19 1A1

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
S? nu exager?m :D
O imprimanta mi-ar fi f?cut toat? treaba. Mai ales ca urmeaza nituri, multe nituri.
 
  • Like
Reac?ii: cornelTT
La tender e ceva de munc?
Supor?ii arcurilor...din 8 piese, nu cred c? sunt 2 la fel. A trebuit s? fac vreo 12, unele au ie?it aiurea, altele au s?rit din penset? ca purecii...

IMG_20200425_181513.jpg

IMG_20200426_151621.jpg

Traversa posterioar?, cu gaur? pentru cuplajul cu locomotiva

IMG_20200502_170902.jpg
 
La tender e ceva de munc?

[...] A trebuit s? fac vreo 12, unele au ie?it aiurea, altele au s?rit din penset? ca purecii...

[...]

Traversa posterioar?, cu gaur? pentru cuplajul cu locomotiva

Vezi ata?ament 1413

Poate trebuie sa inlocuiesti penseta cu una mai buna?

Si traversa, nu cumva este cea din partea din fata a tenderului?

Efortul tau este de admirat - sa recurgi la scratch-building cand este mult mai comod sa "printezi" 3D sau sa proiectezi un kit din alama foto-decupata!
 
  • Like
Reac?ii: cosmin78
Poate ca o penseta mai buna sa rezolva problema purecilor...sau nu.

Traversa este si la tender si locomotiva, cele frontale, cu tampoanele si aparatul de legare. Insa exista si 2 traverse intre tender si locomotiva , unde se afla blocul de inhamare.

Cunostintele mele despre proiectare (3D sau pentru fotodecupaj) sunt 0, catre infinit.
Un sasiu in alama si o carcasa 3D sunt deja vise umede pentru asemenea masini.
 
  • Like
Reac?ii: ICRA
?asiu tender

IMG_20200502_170846.jpg

I-am pus o înt?ritur? din travers? în travers? pe care voi aplica buzunarul NEM pentru cupl? ?i bara de cuplare cu locomotiva. Am înt?rit ?i cu 2 profile U, rezisten?a crescând considerabil.

IMG_20200508_144208.jpg

IMG_20200508_144131.jpg

IMG_20200508_144148.jpg

Între timp am început lucrul la cutia tenderului

IMG_20200423_222500.jpg
 
Poti folosi carbune real. Maruntit si lipit cu aracet pe o bucata de cartion.
 
Felinarele sunt Marklin. Pentru felinarul central din "pieptul locomotivei", voi folosi unul de la Fleischmann, mai mare in diametru decat astea.

Folosesc mereu carbune real m?run?it. Am stoc din locomotivele de pe la muzee. Îns? am nevoie de o baza neuniform?, pentru o mai bun? aderen?? a aracetului, care nu prea se pupa cu plasticul.
 
  • Like
Reac?ii: ICRA
Trebuie sa o vedem terminata ca sa putem sa te votam, eu unul ma uit cu uimire si admiratie la acest proiect facut de la zero. .Felicitari pana acum si spor pe mai departe..
 
  • Like
Reac?ii: cosmin78
Mul?umesc!

Am s? fac tot posibilul s? o termin, de?i de 3 s?pt?mâni am început lucrul ?i lucrez printre pic?turi. Îns? eu am în?eles concursul ?sta ?i ca o oportunitate de "relansare" a forumului, atingând o coard? sensibil? :). Pentru asta, mai am ceva proiecte, care trebuie prezentate pe forum.

Mai departe, tot la tender, montaj la rece cu triunghiul de lumini inversat, deci epoca 1-2

IMG_20200509_222855.jpg

La ?asiu, am aplicat ranforsarile oblice, care au stabilizat destul de mult ansamblul furcilor

IMG_20200510_165009.jpg

IMG_20200510_165024.jpg

Probe cu "frane", cred ca de la Liliput sunt piesele

IMG_20200510_165104.jpg

Urmeaza nituri, o armat? întreag?

received_226798635285412.jpeg
 
Ultima editare:
Am si eu asa ceva, îns? face niturile in negativ. Este mai mult folosit? in reprezentarea niturilor pe avioane. Riveterul l-am folosit îns? pe stiren de 0,25, trasand niturile pe o parte, r?mânând in relief pe cealalt? parte. Niturile in decal le am de la Archer Transfers, in Europa se pot procura cele de la AustroModell, identice.

received_2625918654393725.jpeg
 
Ultima editare:
  • Like
Reac?ii: ICRA
Am si eu asa ceva, îns? face niturile in negativ. Este mai mult folosit? in reprezentarea niturilor pe avioane. Riveterul l-am folosit îns? pe stiren de 0,25, trasan niturile pe o parte, r?mânând in relief pe cealalt? parte. Niturile in decal le am de la Archer Transfers, in Europa se pot procura cele de la AustroModell, identice.
Da, alea scumpe.
?i po?i s? faci negativ ?i s? folose?ti cealalt? fa??? Sau e complicat?