Halta CFR Conop (Ruta M200) scara 1/87

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut J??Â?nos,
felicit??ri pentru acurate?e :aplauze: - îmi place cum iese. îmi plac texturile ?i culorile foarte realiste la tencuieli ?i la ?igl??! ???ži coama e fain??, ?i e de remarcat c?? nu ai uitat de dolie (intersec?ia pantelor). Chiar a?a: din ce ai f??cut dolia?
 
dolia e din hartie de 80 gr. taiat la 4 mm latime si de cite 10 mm lungime, le-am aplicat una pe celalalt de jos incepind ca sa para cit mai real, pe margine am dat cu vopsea acrilica cit mai gros sa para tencuiala, dolia e vopsita cu 4 feluri de acril aluminiu, alb negru si marou rugina toate de la Humbrol.
 
Strasnica lucrare!

Imi place faptul ca ai reusit sa surprinzi frumusetea aparte a acestor cladiri imperiale.

La mai multe! :p
 
Multumesc,dar inca mai am de lucru pe ea destul de mult acuma mi-am facut un proiect sa fac si bradul de linga cladire si celelalte plante cu fintina sub ele si gardul din stinga cladirii. Dar pina acolo mai e mult de lucru pe cladire. (trepte, clante, paratrasnetul si felinarele, cutiile antiincendiu, jaluzelele pe geamuri care mai sunt si suportul pe care va veni si restul dioramei

Stima
 
Din pacate scara N nu ma atrage, daca o voi face va fi in marimea H0, e mai ok cu detaliile dar daca o comanda ii voi face, daca are sa-mi ofere ceva in schimb in marimea H0.
 
Noi poze despre cladirea garii: Am taiat fisii de smirghel de 800 si am lipit pe carton de 0.2 mm, dupa care am taiat la marime si l-am lipit pe un postament de carton de 0.5 mm.





Dupa acesta am vopsit si la urma le-am lipit impreuna cu cladirea pe un postament de carton de 0.5 mm, dupa care am facut pozele urmatoare:


 
Am reusit zilele acestea sa termin cu ciatirnele cum se spun la noi in Arad la jgheaburi si burlane, am mai facut si o parte din instalatia de paratrasnet al cladirii, iar in fata o cutie de PSI. Nu toate am reusit sa le vopsesc dar in cursul zilei acesteia si acestea vor fi executate.




 
@wittman40 : ai mai facut si antena de radio a statiei ( chestia aceea formata din 4 brate orizontale si unul vertical ) .
Dulapul de PSI e fantastic . Imi place din ce in ce mai mult ceea ce faci , dar sper sa te ajung si eu din urma :) .
Felicitari inca o data !
p.s. streasina cum ai facut-o ?
 
Mersi, strasina am facut din sirma de cupru invelita cu hirtie normala de 80 gr. si am taiat niste fisii de 0,8mm latime din carton duplex care l-am indoit peste ca si suportii acestuia. sistemul de paratrasnet e facut din sirma de 0.3, am facut gauri cu un burghiu de 0.5 pe acoperis am lipit sirma , l-am taiat la marime si am lipit sirma orizontala cu superglue peste sirmulite.
 
Multa migaleala am avut cu antena fiindca nu vroia sa se lipeasca cu superglu cele doua sirme. si acela e din sirma 0.3 invelita partial cu hirtie 80 gr.
 
Foarte frumos muncit. Arata foarte bine si ai reusit sa reproduci cu mare migala detaliile de pe cladirea originala. Spor in continuare :aplauze: Respect
 
Si daca tot am lucrat pe casute din nou era rusine sa nu mai fac ceva si pe gara Conop, am facut si cealalta cutie sau dulap (sau cum vreti voi sa o numiti) PSI dar ma rog cineva o fi lasat deschisa sau poate e asa de incarcata caci nu se mai poate inchide usa acela :)


 
Buna ziua ,
cred ca este cea mai frumoasa casuta de pe tot forumul !
Am si eu cateva intrebari :
Va rog sa-mi spuneti , daca se poate care sunt dimensiunile ei ?
Cum sunt facute tiglele de pe acoperis si din ce material ?
Din carton sau din lut ?
Tiglele ca sa fie frumos aliniate se lipesc rand peste rand ?
Pe zidurile din carton se vad niste dungi ; acestea sunt de la tencuiala sau vopsea ?

Irina
:D
 
In primul rind multumesc de compliment si de intrebari, toata cladirea este din carton in afara de sirmele de pe acoperis si geamurile care sunt din plastic. Tiglele au marimea de 3/4 mm si sunt taiate mai intii pe o fisie de 4 mm si lungimea dorita, dupa care am lipit fisiile de jos incepind sa aiba caderea corespunzatoare (sa nu stea apa intre ele :) ) dupa care le tai si pe marimea dorita adica 3 mm de sus incepind spre jos, dupa care am vopsit am retusat iar am vopsit si am dat inbatrinirea corespunzatoare si pe partea nordica am pus muschi ca sa para cit mai real. Marimea cladirii este 15,6 X 11,9 cm inaltimea fiind 11,8 cm. Cladirea nu am reusit inca sa o finalizez sper ca pina la Craciun o voi putea termina.

Stima
 
Va multumesc pentru raspuns !
Ce vad eu spatiu intre tigle este doar taietura in carton ? Si inteleg ca prin inmuiere cu aracet , se poate ondula putin fasia , fara sa fie nevoie de taietura cu o foarfeca ondulata ( pe care nu o am ! )

Vopseaua acrilica ( am intrebat ) este pentru lemn ? Merge si la carton ?
Cartonul devine tare ?
Am inteles bine ?
Irina
 
Asa este vopseaua acrilica e buna pentru orice, eu o folosesc pentru toate, spatiul intre tigle e doar o taiatura adinca, dar mai cade citeodata din acea tigla si acela trebuie relipita, eu folosesc doar apa in loc de aracet, aractul e bun pentru lipit sau foarte diluat pentru matuira.

Stima