Intrebari venite de la incepatori.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
rally a spus:
Train, rezolvarea e oarecum banala, lipesti un fir de sarma la pantograf, pe care il duci la motor, dar dezlipesti de la acesta un fir ce vine de la sine.
Problema la modelul hobby NS e ca pantografele nu sunt speciale pt catenare, pe care vor scartii, harshii si in timp se va distruge patina de contact.
Unii colegi au alimentat normal, de la sina, loco iar pantograful l-au fixat la ~ 1 mm de catenara ca sa dea doar impresia ca se alimenteaza de acolo.
rally

PS>> stiu ca ai doar 11 ani, deci capabilitate de memorare mai mare decat a mea la cei 50 de anisori, dar cand ai fost intrebat de modelul locomotivei ai zis "nu stiu"... :(
Scrie pe cutia de la Startset, LOCO BR 185. Deci un sfat, incearca sa afli tot ce se poate despre modelele pe care le posezi, si-n cativa ani , ne dai lectii... :D
Succese !

si ce vrei sa zici cu asta?
 
pe scurt, nu folosi pantograful pentru colectarea curentului din catenara. doar simuleaza asta lasidul sa se ridice pina la limita atingerii acesteia.
de obicei primele cifre din inmatricularea locomotivei iti dau codul modelului. de ex:
01 102 este BR01
118 059-5 este BR118
si asa mai departe.
 
@train
si ce vrei sa zici cu asta?
Exact ce am scris, tu si cei de-o varsta cu tine reprezentati viitorul modelismului feroviar, ai multi ani de pasiune in fata, si trebuie sa te apuci pe langa joaca, sa inveti mai multe despre modelele pe care le ai. Sursa internet iti va spune o groaza daca dai cautare BR185 .
 
train a spus:
rally a spus:
Train, rezolvarea e oarecum banala, lipesti un fir de sarma la pantograf, pe care il duci la motor, dar dezlipesti de la acesta un fir ce vine de la sine.
Problema la modelul hobby NS e ca pantografele nu sunt speciale pt catenare, pe care vor scartii, harshii si in timp se va distruge patina de contact.
Unii colegi au alimentat normal, de la sina, loco iar pantograful l-au fixat la ~ 1 mm de catenara ca sa dea doar impresia ca se alimenteaza de acolo.
rally

PS>> stiu ca ai doar 11 ani, deci capabilitate de memorare mai mare decat a mea la cei 50 de anisori, dar cand ai fost intrebat de modelul locomotivei ai zis "nu stiu"... :(
Scrie pe cutia de la Startset, LOCO BR 185. Deci un sfat, incearca sa afli tot ce se poate despre modelele pe care le posezi, si-n cativa ani , ne dai lectii... :D
Succese !

si ce vrei sa zici cu asta?

Luati-o usor ca iar va infierbantati :D

Buna train,

Vrea sa zica sa citesti prospectul care se afla "ascuns" sub polistiren.
Acolo scrie tot ce vrei, sau aproape tot, despre locomotiva in trei limbi. Daca nu ma insel exista si o mica istorioara legata de viata locomotivei. Cand si de cine a fost fabricata, pe unde circula etc., etc..
 
Ei vezi ca nu te-ai uitat
Daca te uitai pe cutie si, mai ales, in prospect acolo scrie daca are sau nu priza pentru decodor.
Problema era 50% rezolvata.
Daca are priza faci rost de decodor si de o statie pentru digital si problema-i rezolvata.
Daca nu are vezi ca a pus BOGDAN I o schema de montare a unui decodor fara ca locomotiva sa aibe priza.
Daca o gasesc iti dau linkul.
 
@TRAIN
dar o intrebare:cum pot trece locomotiva pe digital?
Cumperi decodorul asta :
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=te33

Il montezi in mufa de 8 poli unde acum e infipta o punte si mai cumperi digi setul asta ca sa poti comanda locomotiva cu decodor :
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=na50

rally
 
Salut! Am o colectie mai veche de locomotive in analog - de curand insa m-am hotarat sa trec pe digital. Am cumparat un start-set digital si separat un decodor digital. As vrea sa adaptez vechile locomotive in analog pe digital folosind pentru inceput, in teste, decodorul digital (8 pini) cumparat astazi. Stie cineva care este descrierea pinilor mufei digitale? A incercat cineva asa ceva pana acum?
 
Manualul decodorului LenzGold se afla aici. Conexiunile si culorile firelor sunt standardizate, asa ca orice alt decodor trebuie sa le respecte; totusi, este bine sa citesti cu multa atentie prospectele.
Cu putina atentie se poate digitaliza orice locomotiva analogica. Am povestit aici cum am digitalizat o locomotiva analogica N; poate ca iti va fi de folos. Mult succes!
 
@crgtmp
Ai aici la sectiunea "Downloads" o schema de legaturi pe decodor :
http://www.forum.jucarii.com.ro/poze/schema_a.jpg

Ideal ar fi sa folosesti acest circuit, ca sa poti proba decodorul si pe alte modele :
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=mak28
 
:aplauze: :aplauze: :aplauze:
Citesc in aceeasi zi de inca un "digiman" :D pe forum . Ce sa fie , ma ales ca si sesamcave mi-a zis ca s-a digitalizat ieri pe niste modele mai vechi si o sa posteze ce a facut ?.
Decodoarele ieftine sau au capatat fratii curaj sa-si bage mainile in "matele" locomotivelor ? :D
 
Nici una, nici alta... decodoarele se pot achizitiona functie de bugetul pe care il ai la dispozitie... ideal e sa fie cat mai scumpe, sunt cu atat mai bune si au mai multe functii (vezi si modelul cu sunet).
Iar despre curaj, sa fim seriosi...cu cunostinte minime de electronica se poate monta un decodor... trebuie putin mai multa atentie...
Iar pentru o statie digitala se schimba putin treaba... e vorba si de programarea PIC-urilor, testarea pe un osciloscop, etc. - necesita cunostinte avansate de electronica.