Intrebari venite de la incepatori.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Eu zic ca Piko !!! :D
Motive ??? E fara fir, comanda e infrarosu, poti comanda 4 loco pe rapid si inca vreo 4 daca ai 4 maini :p e superfiabila !!!
Programarea unei loco pe orice adresa se face in mai putin de un minut... la ROCO e o intreaga teorie , nu uit cum la ultima intalnire de la ARAD, baietii nu s-au aventurat sa schimbe adresa 3 de la cele cateva locomotive... oare de ce ?
M-am jucat cu un Roco Mouse de startset , comanda e cu fir deci stai pe aproape de diorama, avantaj, singurul de altfel dar mare , ECRANUL ce-ti arata la ce
loco umbli, dar m-am lovit de programare, nici conectorXP ce-si ridica in slavi scula n-a putut sa-mi explice cum schimb adresa .
Mitul cu CV-urile, asta o stiu de la PCG , omul nostru ce se "hraneste" cu manuale de utilizare :D :D :D , nu arata decat niste valori care nu sunt cele reale si nu toate ... de nu mai inteleg de ce le arata :( :( :( Cica numai ROCO Mouse-ul ce are posibilitatea de legare la PC poate sa arate si sa umble in parametri corect, dar asta nu se livreaza in startseturi si costa... chiar mult.
DECI raport fiabilitate - pret TRAIASCA INFRA - TELE PIKO ;-)
Rally
ATENTIE !!! Aceasta nu e o opinie cu iz publicitar !!! Ca io nu mai am ce-am laudat :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
Eu unul m-am descurcat bine cu statiile Roco, atat cu Locomousele cat si cu Multimousele, iar schimbarea adreselor si a CV-urilor mi-a reusit totdeauna fara probleme.
Mi-a placut tare mult butonul acela mare & rotund prin care se poate controla frumos viteza si sensul fiecarui tren, iar functiile decodoarelor pot fi controlate foarte bine cu butoanele cele multe ale Multimouselui.
Singurul dezavantaj al acestor statii consta in incapacitatea lor de a citi & afisa valorile reale din CV-uri. In cartulia Multimouselui chiar scrie - cu litere mici si ascuns bine - ca boosterul din dotare nu stie citi valorile reale si, deci, statia afiseaza valori fictive, dar sa fim siguri ca valorile scrise de noi sunt cele reale :D; eventual se poate face rost de inca o componenta prin care multimousele se conecteaza la computer si, in acest caz, el va citi & afisa valorile reale 8).
Statia mea LenzSet100 este oarecum mai putin ergonomica & spectaculoasa decat statiile Roco, insa stie citi & afisa valorile reale din CV-uri. In plus, ea are o iesire pentru o linie speciala de programare ("programming track"), pe care o locomotiva poate fi programata complet & comod - citirea CV-urilor, modificare, verificare etc. Da, stiu ca locomotivele pot fi programate si direct pe liniile principale ("programming on the main"), insa in acest mod de operare CV-urile nu pot fi citite, ci doar scrise.
Cu statiile Piko nu am apucat sa lucrez, deci nu ma pot pronunta despre ele :).
Avand in vedere cele de mai sus, eu consider ca statia LenzSet100 este cea mai buna 8).
 
Acuma, daca tot o lauzi atat, pune si niste poze cu ea, si poate si un filmulet cu modul de folosire (mai ales cu citirea CV-urilor) !

Cine stie, maine poimaine aduce rally, si trebuie sa fim informati, nu? :D
 
Domnilor ... sa-mi dau si eu cu parerea un pic . Poate nu e cea mai pertinenta , dar este o PARERE .
In ochii mei inca o "chestie" care are telecomanda e deja prea mult ! Am una la televizor , una la DVD , una la boxe si chiar una la calculator si tot timpul nu le am la indemana nicio data ( mai am una si la MP3-ul din masina , pe care l-am pierdut dupa 2 zile :( ) . Deci telecomanda e un dezavantaj , poate daca o leg cu o sarma de sine sa nu se piarda :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ) . Roco mouse , parea interesant , baietii din Arad il manuiau cu multa indemanare .... dar schimbarea adreselor .. ma rog nu prea stiu cum e ....si intr-adevar nu prea a vrut nimeni sa le schimbe adrese din roco mouse :-? :-? :-? :-? Eu aveam statia impachetata .... nu am vrut sa ma dau baiat destept :x :x :x :x :x
Lentz ..... 100 era in UK 247 ? , inacceptabil de mult pentru mine si imi aducea aminte de calculatoarele de buzunar pirat de la inceputul anilor '90 pe care scria CATIO si made for japan :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( . Probabil ca sint super excelente si bombastice , dar dupa parerea mea se putea lucra un pic mai mult si la design precum si la pret !
Eu sunt posesorul unei statii Bachmann (made in china ) , pe care l-am cumparat impreuna cu un start set ( scara OO ) , la un pret care mi-a conveit foarte mult . Stie sa comande 9 locomotive digitale si una analogica ( pe adresa 10 ) si la toate poate accesa 10 functii . Programarea se face pe o linie de programare , unde pot programa adresa locomotivei , acceleratia , deceleratia si inca cateva chestii pe care nu le mai stiu fara cartea tehnica :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: In partea laterala are un "afisaj" de carton , unde poti scie cu pix-ul ce locomotiva este la adresa respectiva :D :D :D :D :D :D ( mai primesti si vreo 3 bucati de rezerva ... )
E cool ....nu :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Acum a mai scos Bachmann si noua centrala DYNAMIS ... set complet cu 99 ? pe situl producatorului , dar la magazine probabil nu va depasi 90 :D :D :D :D
Toate prezinta avantaje si dezavantaje , TU trebuie sa decizi ,cheia e la TINE . NOI ti-am prezentat cam ce ne atage spre una sau alta dintre statiile pe care le folosim !
Aaaaa si daca cumva ai inclina spre o statie din UK ( mai face si HORNBY asa ceva si inca cativa mai putini cunoscuti pe la noi ) trebuie sa ai grija sa comanzi si un transformator pentru conectorul de alimentare 220V/50Hz 8) 8) 8) 8)
Si ar mai fi si alte statii , mai scumpe decat LENTZ-ul lui Mircea , dar nu stiu cine are pe la noi :evil: :evil: :evil: :evil:
 
... si mai cred ca poti scrie si citi CV-uri cu ajutorul unui programator Home made , ( unii poate programau cartele de decodare pentru receptoare de satelit si ei stiu probabil la ce ma gandesc ) , parca am avzut ceva facut de fabrica intr-o revista ..... vizitati www.pricom.com (cred ca astia sunt :oops: ) au un pocket tester si un DCC command , ( din pacate nu este gata inca ) . Voi mai sapa :fluierat: :fluierat: :fluierat:
 
Lokmausul de la Roco este foarte usor de folosit, Multimausul este si mai simplu de folosit, sa schimbi o adresa de locomotiva este foarte usor. Se poate citi in prospect este foarte simplu. LCD-ul prezinta multiple avantaje.O spun din perspectiva unuia care a folosit trei ani statie Roco cu Lokmaus2 si de anul asta am luat Multimaus.Avantajul fata de Lokmaus2 este evident.Aveam nevoie sa comand locomotivele independent de macaze si acum pot sa o fac. Nu sunt adeptul ieftinelilor si incropelilor, recunosc ca Multimaus are niste limitari dar pretul este OK. Strang bani si cu prima ocazie voi lua un sistem mult mai performant. Am studiat si varianta pe care o propune Piko si nu ma entuziasmat. Pentru multi este probabil singura varianta pe care o pot cumpara, dar sa fim seriosi, asta nu este un motiv sa fie ridicata in slavi pt. performante tehnice. Nu vreau ca cei ce folosesc statia Piko sa se simta jigniti dar imi place sa privesc lucrurile obiectiv. Daca eu nu am ceva mai bun, nu o sa spun ca ce este bun e prost doar pt. ca nu am eu.
 
Domnilor , stie cineva daca sinele TILLIG non elite (ex.82125 ) sunt cu inaltimea de 2.1mm sau de 2.5mm ?
 
Salut !
Se numesc sine Standard Tillig,ele avand stantate pe spatele traverselor numele "PILZ".
Eu am cumparat asa ceva ,si sine R3 ,sine flexi dar si macaze.
E,la macaze cam e o buba mare,parerea mea.
Macazele nu prea fac contact bine,adica atunci cand schimbi macazul,partea mobila a macazului,nu se duce corect si,de aci ,numai probleme cu locomotivele mele digitala.Dupa sarbatori ,o sa ma uit mai atent la problema si,mai mult ca sigur ca se gaseste si o rezolvare.... :D
E drept,nu le-am pus decat asa ,de proba , pe jos ,dar ......
Ce e convenabil la aceste macaze este pretul ---si al macazului,dar si al actionarii electrice. Si faza e ca se pot monta actionarile electrice sub masa.Cum ? Simplu !!!
La un macaz de dreapta se ia o actionare pentru macaz de stanga si se monteaza la macazul de dreapta.

Aici ii dau credit lui Lok,el mi-a aratat smecheria. Multumesc Lok !!! 8) 8)
 
Domnilor , va multumesc mult ! E o veste minunata pentru mine .
Sa va explic .... am tot vizitat site-urile producatorilor de sine si macaze si am zis ca asa ceva nu se poate ! Macazele mele Berliner TT din '78 aratau mai bine sau la fel ca si fleischmann sau roco actuale . Cele piko aratau binisor ,iar cele TILLIG super . Dar ,....ca tot timpul este un dar , tillig elite este code83 ( inaltimea 2.07mm ) care nu este compatibil cu mai nimic la pret convenabil .
Asa ca am comandat PECO , code100 (inaltime 2.5mm) . Sinele flexi ar fi trebuit sa vina cu alt colet , cica probleme de gabarit sau asa ceva bla bla -uri ..... am renuntat la ele .... si acum am cautat ceva mai local :mrgreen: Am vazut la zoro ceva tillig 82125 parca , dar nu stiam daca sunt 2.5 sau 2.1mm . Se pare ca sunt norocos !
Apropo , aceste sine sunt nichel argint ?
Respecte ....si va doresc la toti un AN NOU FERICIT SI PLIN DE BUCURII SI IMPLINIRI !
p.s. anul trecut pe vremea asta am gasit din intamplare acest forum minunat , dar despre asta mai incolo :pig: :pig: :pig: :pig: :pig: :pig:
 
@kablu

pai nu are nimik daca sunt de 2.1 sau de 2.5 mm,sunt papuci care trec de la code
83 la code100
eu am avut cateva sine si macaze Peco,2.5mm si erau nikel-silver(alpaca)
 
cosmin78 .... despre peco stiu absolut totul ...m-am documentat destul de mult , eu ma gandeam la sinele tillig .....
Dar azi am fost pe la zorro si nu mai are sine ..... deci ideea a picat , momentan :( :( :(
 
pai atunci tine-o pe PECO,sunt linii bune.aici se folosesc f mult,la concurenta cu
Roco line fara terasament
 
Transformatoarele ofera la bornele infasurarii secundare o tensiune alternativa cu aceeasi frecventa ca tensiunea alternativa de la bornele infasurarii primare, dar de valoare diferita, data de raportul de transformare. Pentru utilizarea acestei tensiuni alternative in montaje de curent continuu, ea trebuie redresata, filtrata, stabilizata etc., ceea ce deja este alta poveste :). Deci la bornele secundarului NU avem plus si minus.