Intrebari venite de la incepatori.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
In anumite conditi, cel mai rapid si sigur e manual cu ciocanelul dar nu si aici. :p
http://www.jucarii.com.ro/prodthumbs/1955.jpg
Suruburi nu are. Ca multe altele de la PIKO m-am gandit ca e prin presare... Cred ca asa si este dar nu reusesc sa il desfac si m-am gandit ca poate gresesc. As trage cv mai tare dar imi e frica sa nu rup cv... Cred ca il pun pe tata sa traga de el. Daca se strica macar nu e vina mea. :D
 
VEB Vaggonbau Görlitz astazi nu mai exista ca firma, fiind preluata de Bombardier daca nu ma insel eu.Inca odata multumesc mult pentru raspunsuri Horia !
 
Firma s-a numit pana in 1948 WUMAG. A urmat pana in 1990 o lunga perioada ca VEB Waggonbau Görlitz, sub egida VE Kombinat Waggonbau, apoi combinatul a devenit DWA, cu filiale la Görlitz, Bautzen, etc. Preluarea de catre Bombardier a fost doar la sfarsitul anilor 1990.

Fabrica exista si azi pe acelasi amplasament si produce mai departe material rulant.
 
Intrebare de incepator avansat...ce culoare merge mai bine pentru a imita caramizile aparente de pe cladiri, exista vreun ral in sensul asta ?

Eu m-am gandit la :
RAL 2001
RAL 3011
RAL 3013

tare greu imi e sa decid care e mai potrivita ...

HELP !! :D
 
Buna Dragos,

Exista o gramada de culori pentru caramizi aparente, de la galben crom pana la brun roscat si rosu inchis. Dat fiind varietatea culorilor reale, o transpunere dupa coduri RAL nu este posibila decat daca vorbesti de un exemplu concret.

In anumite zone ale Europei caramizile aparente sunt galbene, nu rosii. Caramida de Ciurea folosita la CFR era un rosu destul de puternic.
 
:-x Exact de ce ma temeam , variatiile de la zona la zona .... multumiri , voi cauta ceva apropiat .

Vali mersi mult, caramizile le voi face eu pentru ca am destul de multe de facut ! :D
 
Poate te ajuta si asta. http://paperbrick.co.uk/index.php?action=selectbrick :)
Eu asta intentionam sa folosesc daca ma apucam de treaba.
 
Am o problema cu un Taurus. De la o vreme face un zgomot. Un huruit ca si cum o rotita ar prinde in peretele casetei boghiului. Am desfacut si verificat functionarea boghiurilor si pare in regula. NU imi place cum suna si nu cred ca asa suna la inceput. M-am mai gandit ca poate este cv la motor dar nu il pot scoate. Are deasupra circuitele si este conectat la ele prin niste bobine mici sau cv de genu.
Aveti vre-o idee cum pot remedia situatia??
 
Ai incercat cu ceva picaturi de ulei pentru angrenaje fine?
Motorul daca nu il poti scoate,incearca sa-i pui ulei cu ceva subtire pe langa ax in apropierea bucsilor,tinandu-l pe verticala,sa se prelinga dea lungul axului,acelas lucru fa-l si la celelalte pinioane/axe.
 
Salutare,
am o intrebare:
are cineva o roti pentru vagoane Fleischmann de tipul acesta?imi lipseste una de la acest vagon si ma gandeam ca poate are cineva pe-acasa asa ceva.Mai am cateva vagoane Fleischmann dar rotile lor sunt mai mari ca ale acestuia.






Numai bine