locomotive"mari" pe fluxul de reparatie

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
in ultima fotografie asezand-o in pozitie normala se observa in dreapta jos pompa de ulei si combustibil.,care face preungerea motorului diesel inainte de lansare si asigura si presiunea de motorina pe rampa pompelor de injectie.
 
am sa prezint agregatul vapor care asigura preincalzirea apei inainte de lansarea motorului diesel,. la temperaturi scazute lansarea daca se face "la rece"poate duce la uzura prematura a segmentilor,camasilor,etc...numai eu stiu ce patesc iarna certandu-ma cu depourile care reclama pierderi de motorina nearsa pe la cotul elastic dintre turbosuflanta si toba.majoritatea depourilor nu mai au functionale aceste agregate si teoretic se pot scoate din garantie motoarele diesel dar avand in vedere relatia cu depourile mai intai ii avertizam si dupa aia daca se repeta ...
 
voi prezenta doua cutii de loco co-co una venita in tg pt inloc metalastice boghiuri


si alta aflata pe fluxul de reparatie dupa ce a venit de la sablat
 
Florin suspenia cea noua a fost pusa de mult in practica.De pe la inceputul anului au sosit in Depoul Iasi 2 060Da-uri cu suspensii noi.Uitate la ce a postat Andrei:
http://forum.railwayfan.ro/viewtopic.php?p=57344&highlight=57344
 
cele doua locomotive au fost reparate in societatea unde lucrez si au iesit di repatie in luna decembrie respectinv ianuarie.
 
Lucas, in poza cu, cutia sablata, in spate se paote vedea o cutie in schema iugoslava (cred). Despre asta poti sa ne spui ceva?
 
da ,desigur.avem un lot de locomotive apartinand REPUBLICA MUNTENEGRU.deocamdata sunt in stadiu
de inceput de reparatie .daca se doreste va tin la curent cu ce se intampla si voi face foto pe etapele reparatiei.in final va arata bine cu vopseaua noua.cel putin mie mi-au placut celelalte reparate de noi.pt belgrad am reparat anul trecut.am avut si o makara edk 1000 a lor la reparat,dar din pacate nu am fost inspirat sa o fotografiez,dar promit ca orice noutate o voiu prezenta de acum inainte.[/b]
 
Florinn a spus:
Acest nou sistem de suspensie pare foarte ingenios.

Pe ce locomotiva a fost montat si cand o vedem "pe strada" ?

Felicit?ri pentru fotografii, lucas_littleboy. AÂ?a ceva rar mai po?ži g?si Â?i aceste imagini vor reprezenta o bun? surs? de documentare pentru acumularea de cunoÂ?tin?že cu privire la domeniul FeRoviaR. :aplauze:

Iar în leg?tura cu suspensia pneumatic? (cred c? e corect cum spun), chiar duminic?, 1 iunie</COLOR><i></i>, am circulat cu P6492 Dorohoi - IaÂ?i, care a fost tras de <COLOR color="blue">LDE 1160<i></i> care era dotat? cu aÂ?a ceva:



A fost de curând modernizat?? Ne pute?ži da mai multe informa?žii?
 
nu este o suspensie pneumatica,ci pur si simplu doua amortizoare din cauciuc pline la interior(nu perne de aer cu au crezut altii) si doua amortizoare cu ulei clasice de loco electrica.am sa revin cu foto mai amanuntite saptamana viitoare cand voi incepe serviciul.
 
Mishu 1160 este una din DA de care spuneam mai devreme.Cealalta DA este 1370.Acceseaza linkul care il am la postul anterior si ai sa vezi :D
 
cred ca Reloc Craiova e diferita de Electroputere Craiova...acea rama..daca mai exista cred ca sta la Electroputere....
 
De ce oare acest DA este mai lung decât unul mai lung? Fotografia e realizat? de Ciprian Mardare, undeva între BucureÂ?ti Â?i BraÂ?ov. A trecut cumva peste pragul societ??žii în care dvs. lucra?ži, lucas_littleboy ?

http://i256.photobucket.com/albums/hh184/george_1150/serv.jpg
 
:oops: nu stiam ca sint asa aproape... Electroputere oare mai are contracte pentru reparatii locomotive... :?: ....cam de multisor nu am mai vazut o EA/DA/EC iesita din electroputere...RG la seria 45 se face la Electroputere...?
 
Electro nu mai fabrica locomotive de prin anii ´90,daca nu ma insel
ambele societati fac reparatii si modernizari,insa despre seria 45 ..... :roll: