Masini de Legenda DeAgostini

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Edward, incearca rosu corail ca acela chiar a existat, asa cum e in revista.
Verdele acesta, ca masina de serie, nu a existat, am un prieten care a lucrat in fabrica si mi-a spus asta.
Asa cum sint oameni care au avut Dacia 1310 argintie pentru ca au vopsit-o ei asa, nu pentru ca a existat livrata de fabrica.
 
Ma bag si eu. A existat si verde ca cea din revista. Cel putin cateva bucati, din care doua le stiu personal. Una in jud. CJ si alta in Bucuresti. Amandoi proprietarii sunt maghiari. Unul mi-a povestit ca s-au tras ceva sfori ca se scoata masina si in culoarea asta, draga acestei etnii. Faceam glume rautacioase noi prietenii si ii spuneam ca si-a scos zöldcitul la aer. L-a pastrat pana prin 2005.
 
Mihai, aia se numeste cum se numeste, stim noi, luam niste lucruri ca sa le vindem triplu, nu la jumate de pret dupa cativa ani, intelegi tu cum e....asa puteam si eu lua oltcit-ul de pe Ebay la pret triplu, sau varianta axel UH la pret de 5 ori mai mare. Acum fiecare fce cum vrea, nu mi-a placut totusi ca fix la aparitie, pe 15, masina a si aparut pe ebay la pret de 2-3 ori mai mare, si o vinde cine crezi, un nene roman din timisoara...deh, hai ca-i proaspata treaba, o cumpara unu si eu imi iau alte 3...nu-i frumos, totusi e practicata treaba...
Revenind la olteanul meu, asta ramane asa rosu, nu am vrut sa o fac culoare de serie, asta garantat nu am vrut, urmatorul va fi un orange cu plafonul negru, fostul FRA casat si ala de ceva vreme. Poate am sa-l fac pe ala de-l pastrez original, sa-l fac alb cu praguri negre, asa cum a fost al meu inainte insa trebuie sa-i fac grila gri incat nu as pune mana sa stric unul din cele 4 care le am....2 deja sunt stabilite, unul stas doar cu stergatorul mutat si suspensie sport si asta rosu. Urmeaza unul portocaliu care deja e bucati si e la decapat, si apoi ultimul caruia ii voi da o atentie sporita fiindca am mai multe de facut la el e NT 01 JRF, bunicul lui Citroen, masina de lux... :lol:
 
Domnilor, eu vreau sa ma plang de altceva...!!! Masinile ca masinile, dar nivelul scazut de cunoastere a limbii romane, manelizata in mod agresiv, a inceput sa se arate in randul publicatiilor. Am citit o singura pagina din ciorna care insoteste macheta si mi-au fost zgariate urechile de trei ori... Greseli, alaturarea nefericita a unor cuvinte, care poate fi ocolita sau evitata in mod elegant si alte asemenea... expresii stereotipe care nu se potrivesc in context... Dati-o-n mama ei de treaba! Am inteles ca se scot niste bani si totul e o afacere, dar poate aveti un prieten cu cunostinte de limba romana, care sa dea o citire inainte de a publica... :p
Am o carte cu povesti pentru copii, pe care de cate ori o citesc lui fii-miu ma doare capul... Are exact 10 pagini, cu patru randuri pe fiecare pagina si sunt cinci greseli doar de genul "i-ti", "i-si", "i-mi"... Inacceptabil! Astia la care "mi-au" se scrie cum face pisica, au ajuns sa scrie articole... inclusiv "A lu' Agostini", care nu sunt departe...Daca o tin tot asa ar putea ca langa macheta sa puna un sul de hartie igienica, macar ar fi folositoare... :D
 
edward_w92 a spus:
E tunat din unu verde, desfacut cu 3 pagini anterioare, pragurile sunt model real, sunt modelul impletit, imi fuge acum producatorul..., no, a iesit misto?
Imi place modelul, numai ca pragurile mi se pareau cam inalte (poate in lipsa rotilor sa fi avut aceasta impresie). :kiss:
 
@cristi
Iertare... acum am vazut ca are nr romanesc. Pe un alt forum se vorbea de variata "Turist" a modelului din anii '70. Eram nedumerit... dar acum sunt lamurit. Merci mult! :aplauze:

NR 13 GAZ M-20 "Pobeda"

Oare asa o fi? :wink:

EDIT: modelul de pe ebay, nu este varianta din '67 ci varianta din '85. Cea din '67 avea gratarul mastii motorului cromat, la fel ca si barele de protectie fata/spate. Mi se pare ca si capacele jantelor erau cromate...
 
edward_w92 a spus:
Mihai, aia se numeste cum se numeste, stim noi, luam niste lucruri ca sa le vindem triplu, nu la jumate de pret dupa cativa ani, intelegi tu cum e....asa puteam si eu lua oltcit-ul de pe Ebay la pret triplu, sau varianta axel UH la pret de 5 ori mai mare. Acum fiecare fce cum vrea, nu mi-a placut totusi ca fix la aparitie, pe 15, masina a si aparut pe ebay la pret de 2-3 ori mai mare, si o vinde cine crezi, un nene roman din timisoara...deh, hai ca-i proaspata treaba, o cumpara unu si eu imi iau alte 3...nu-i frumos, totusi e practicata treaba...
Revenind la olteanul meu, asta ramane asa rosu, nu am vrut sa o fac culoare de serie, asta garantat nu am vrut, urmatorul va fi un orange cu plafonul negru, fostul FRA casat si ala de ceva vreme. Poate am sa-l fac pe ala de-l pastrez original, sa-l fac alb cu praguri negre, asa cum a fost al meu inainte insa trebuie sa-i fac grila gri incat nu as pune mana sa stric unul din cele 4 care le am....2 deja sunt stabilite, unul stas doar cu stergatorul mutat si suspensie sport si asta rosu. Urmeaza unul portocaliu care deja e bucati si e la decapat, si apoi ultimul caruia ii voi da o atentie sporita fiindca am mai multe de facut la el e NT 01 JRF, bunicul lui Citroen, masina de lux... :lol:
Edward dragul meu.Nu te supara dar o poza face cit o mie de cuvinte.
 
Se pare c?? a ap??rut în România in jude?ele Caras Severin, Dolj si Vrancea o nou?? revist??..cu machete de taxiuri...preturile 11.9 ron pentru primul num??r...24.9 de la al 2-lea..
Dar m?? întreb,eu abia îmi permit s?? cump??r revista ma?ini de legend??..de ce s-or gr??bi a?a tare cei de la DE AGOSTINI?
Eu am avut majoritatea taxiurilor care vor ap??rea la noi..doar c?? eu pl??team 80ron pe bucat??,când le cump??ram de la speculan?i.
Acum a? vrea s?? mi le iau pe toate..la25ron,fac foamea ?i tot le iau.Dar m?? tem c?? nu se vor vinde prea bine..cu to?ii ?tim c?? românii nu sunt pasiona?i de machete..românii î?i cheltuie banii pri cluburi de fi?e,pe b??utur??,?ig??ri,?i femei.
 
Dac?? a ap??rut doar în acele zone va mai fi mult pân?? va ap??rea în toat?? ?ara. A?a cum a fost ?i cu Ma?ini de Legend?? din Cluj ?i alte jude?e apropiate.
 
Macar de ar imbunatati calitatea machetelor, insa... chiar in poza de pe coperta revistei macheta are un far lipsa... :D

http://2.bp.blogspot.com/-HvmQMXZQPOk/T0NstKjQlzI/AAAAAAAACSA/-es6GNqqv5U/s760/taxi%2B001.jpg
 
interesanta colectia asta, dar parca totusi sunt prea multe in acelasi timp (avand in vedere ca multi carcotesc - mai bine zis carcotim - la pretul publicatiilor); dar pe de alta parte nu exista optiunea de 'scoatem urmatoarea colectie dupa ce o terminam pe asta)

si apropos de deagostini (offtopic dar stiu ca sunt multi 'amatori' de subiect), am vazut ca scot acuma set de vesela cu tom si jerry; super ca idee, dar daca o farfurie e promotionala la vreo 12 lei ... iar ajungem la discutii de preturi, asa ca mai bine intreb de calitate, pentru cine le-a vazut la magazine
 
taxi

<r>adica... <br/>
<URL url="http://www.jmariete.com/principal/mi_coleccion/Colecciones/taxis_del_mundo.htm"><LINK_TEXT text="http://www.jmariete.com/principal/mi_co ... _mundo.htm">http://www.jmariete.com/principal/mi_coleccion/Colecciones/taxis_del_mundo.htm</LINK_TEXT></URL><br/>
?</r>
 
Unele din modele prezentate de tine tfa2003 ar merita cump??rate. Bineîn?eles trebuie cumpat?? DACIA:
http://www.jmariete.com/principal/mi_coleccion/Colecciones/imagenes_taxis_del_mundo/48_-_bucarest_-_dacia_1300.jpg
PS în poz?? apare PEROZZI, chiar a?a era sau trebuia s?? fie PERO??Â?I ?
Dar prea multe colec?i deodat??...
Iar colec?ia cu setul de vesela Tom ?i Jerry voi cump??ra doar paharele :)).
 
Taxi Perrozzi era... dar firma a disp??rut de o vreme, îns?? exist?? destui pira?i care pun sigla Perrozii pe ma?ina lor (în cel mai fericit caz sunt PFA care ,,branduiesc" ma?ina ?tiind c?? majoritatea clien?ilor prefer?? firmele, îns??, de cele mai multe ori, sunt pira?i, rechini ?i alte specii ilegale).
 
dacia aia sigur nu e din 1980, clar nu existau numere de masina noi pe vremea respectiva, cu atat mai mult taxi perozzi pe vremea aia
mult mai bine mergea un getax sau cum se numea, se preta mult mai bine pe o dacie 1310 ... parerea mea
 
chiar, nu stiu de ce ii zic 1300, dupa cate ma mai tine memoria dacia deghizata in taxi-ul ala e dacia 1310!