Masini de Legenda DeAgostini

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
O veste buna pt. Sandy.
Prietenii stiu de ce! :D
http://www.ebay.com/itm/1-43-ARO-M-461-M461-Romania-jeep-SUV-no-240-/330692409104?pt=Diecast_Vehicles&hash=item4cfecdb710ht_770wt_698
 
Calitatea pozelor dezavantajeaza. Fantezia cu Traby este OK. Pune o poza clara care sa arate masina de sus. Eu ma pregatesc sa fac un Kubel. Deja am gasit ceva documenatie, numai sa pot sa o utilizez.
 
Mihai90 a spus:
de ce s?? faci un Kubel când se g??se?te gata f??cut de ist?????
Pentru ca acesta este farmecul modelismului, a machetismului !!!!!!!!!!
Este o chestie de creatie, daca poti pricepe.
Altfel, oricine poate intra intr-o pravalie sau benzinarie si sa-si cumpere o masinuta. Dupa mine, astfel de indivizi sunt doar strangatori de jucarii, nici macar colectionari nu pot fi numiti.
 
p??i atunci la ce a mai cump??rat TRABANTUL de la DEAGOSTINI?
Dac?? el vroia Kubel.
S?? zicem c?? doresc s??-mi cump??r o ma?in?? decapotabil??,UN opel astra..în realitate,la scara 1:1...
P??i nu-mi cump??r hatchback ?i apoi îl fac decapotabil..cu ..fer??str??ul pendular,c?? nu suntem personaje din filmul Idiocracy..
A?tept ?i caut OPEL Cabrio original..
Eu chiar nu suport machetele modificate.
De exemplu,ieri am vândut o machet?? revopsit?? ?i t??iat??,cu 15ron cuiva..oricum,pre?ul în realitate era 60ron pentru acea machet?? în stare original??..
?i nu i-a pl??cut,a?a c?? i-am l??sat-o degeaba..
A?adar,o machet?? modificat?? e bun?? de aruncat la gunoi
 
In acelasi timp, o macheta modificata si vopsita se poate vinde la pret dublu.
Ba mai mult, unele iau si premii!
Data viitoare cand mai vrei sa faci afirmatii tip "o machet?? modificat?? e bun?? de aruncat la gunoi", mai gandeste-te o data, nu doar din punctul de vedere al colectionarului/vanzatorului.
 
p??i da..cunosc eu un tip care a t??iat/vopsit/rupt machete scumpe,autoart,herpa,minichamps,ricko etc...în valoare de mii de euro..le-a vândut cu câteva zeci de lei..
 
Daca omul vroia sa-si faca mana pe ele...lasa-i placerea.
Trebuie sa incepi de undeva, poate data viitoare ies mai bine. :lol:
Putem face o reclama la VISA pe chestia asta:
masinuta de nu stiu care: 100 de euro
vopsea: 2 euro
praf de weathering: 5 euro
pensula: 1 euro
placerea de a transforma-o intr-o epava: nepretuita
http://www.cartula.ro/forum/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=52448
:D
 
Mihai90 a spus:
p??i atunci la ce a mai cump??rat TRABANTUL de la DEAGOSTINI?
Dac?? el vroia Kubel.
S?? zicem c?? doresc s??-mi cump??r o ma?in?? decapotabil??,UN opel astra..în realitate,la scara 1:1...
P??i nu-mi cump??r hatchback ?i apoi îl fac decapotabil..cu ..fer??str??ul pendular,c?? nu suntem personaje din filmul Idiocracy..
A?tept ?i caut OPEL Cabrio original..
Eu chiar nu suport machetele modificate.
De exemplu,ieri am vândut o machet?? revopsit?? ?i t??iat??,cu 15ron cuiva..oricum,pre?ul în realitate era 60ron pentru acea machet?? în stare original??..
?i nu i-a pl??cut,a?a c?? i-am l??sat-o degeaba..
A?adar,o machet?? modificat?? e bun?? de aruncat la gunoi
Mai omule, tu intelegi ce inseamna modelism ?
Cu siguranta nu. Este o activitate cu mult peste cea de a cumpara masinute din benzinarie, atat din punct de vedere cultural, ori intelectual.
Ca nu suporti machete modificate, este lesne de inteles de ce. Cu siguranta nu ai realizat inca o macheta de care sa fi mandru. Chiar crezi ca are importanta ce suporti tu? Sau eu? Important este sa nu deranjezi.
De ce nu vrei sa intelegi ca exista si modelism pe lumea asta, nu numai cumpararea de lucruri facute de altii? De cumparat este capabil pana si Gigi Becali.
Daca dupa mintea ta este buna de aruncat o macheta modificata, asta este. Pe lume nu-s numai genii. Afara de exemple, asa zis "comerciale", de ce nu oferi si ceva cu esenta creativa. Fa un efort si arata-ne si o macheta realizata de tine. Dacia papuc este de aruncat? ZIL-ul avariat este de aruncat?
Gata. Prea multe vorbe.
 
modelism nu înseamn?? în niciun caz tembelism..m??i omule,din partea mea po?i s?? î?i torni smoal?? încins?? pe machete,dup?? care s?? le tope?ti,?i metalul lichid ob?inut s??-l torni în forme de de turnare HobbyFun..
Apoi po?i s?? le tope?ti din nou,?i tot a?a..eventual po?i s?? pui ?i ni?te p??trunjel dup?? ce se înt??resc,s?? le vopse?ti ro?u c??r??miziu..doar e?ti creativ,n??scoce?ti tu ceva.
Scuz??-m?? c?? nu sunt la fel de super inteligent ca tine ?i nu m?? duce capul s?? modific machete..bine,nu am niciun motiv s?? modific machete..n-am dung?? ro?ie pe buletin,nu locuiesc la ospiciu.
Uite,am papucul de la deagostini în fa???..am ?i un fer??str??u în apropiere..dar parc?? nu m?? las?? inima s?? o fac decapotabil??..
 
Cu siguranta nu esti la fel de inteligent. Asta nu ar fi o problema.
Problemele incep, in ceea ce te privesc, inca de la faptul ca nu stapanesti limba romana. Sau poate nu o respecti. Asta este o chestie de bun simt insa.
Putin probabil sa ai asa ceva. Adica toti cei din aceasta comunitate care au modificat machete de vagoane, locomotive sau care castiga distinctii la expozitii cu machetele lor modificate sunt tembeli ori locuiesc la ospiciu?
La "papucul" acesta ma refeream:

http://www.cartula.ro/forum/topic/4559-dacia-1300-pick-up/page__hl__dacia+papuc

Cel care a modificat-o este tembel?
Daca asta este tembel ori are mintea ratacita, atunci cel care cumpara o macheta si o tine in cutie "sa-i creasca valoarea" ce poate fi?
Dupa cum reactionezi s-ar putea sa nici nu fie indicat sa umbli cu obiecte taietoare, asa spre binele tau. Ca atare, nu te apuca de modelism caci s-ar putea sa te ranesti grav.
Mai putin periculos este un manual de gramatica. Studiaza-l caci ai mare nevoie.
Iar pentru relaxare (face bine si la nervii slabiti), roag-o pe cea care ti-a dat viata sa-ti aminteasca ce-i acela BUN SIMT.
 
mihai,daca ai o problema cu modelele modificate atunci abtine-te de la comentarii aiurea.este strict problema ta...iti place te uiti,nu iti place nu te uiti.
P.S.niste scuze fata de cel pe care l-ai jicnit nu ar strica....asa de dragul modelismului.
 
Pt. Mihai 90

Cred ca tu amesteci 2 notiuni: notiunea de modelist cu cea de colectionar.

Modelistul este cel care modifica, iar pentru el nici un produs de fabrica nu este perfect.

Colectionarul le colectioneaza asa cum sunt.

Daca te uiti pe Miniauto.ro exista acolo un nene (Remus) care colectioneaza R12 si are o groaza modificate -Dinky Toys (sper ca am scris corect) de un modelist francez. Dupa parerea mea machetele rezultate sunt demne de colectie.

Ramine la parerea ta ce apreciezi tu pina la urma, insa nu stiu daca e corect sa ii blamezi pe toti cei care se inscriu in prima categorie si care vor sa perfectioneze un lucru.
Cred ca ar fi tare constructiv sa incerci sa faci macar un kit, simplu. Sa dai o vopsea, un sigilant dupa si sa vezi ce inseamna cu adevarat munca de modelist inainte de a blama niste oameni.
Inca un aspect minor -munca de modelist inseamna in primul rind documentare.
 
Wartburg 353 intro culoare ca sa nu zic urata , din care cu greu distingi detali . Nu stiu daca in realitate a existat acesta culoare , geamuri lipsa la usile din fata , rotile mi se par un pic cam mari , nu prea merita banii .
 
Mihai90
Cum am mai spus aici dac?? nu vrei s?? modifici nu modifici. Eu îi respect mult pe cei care reu?esc s?? fac?? ceva a?a super. Eu m-am bucurat c?? mi-a ie?ti înc??rc??tura la dacia papuc.
Dar tu Mihai90 deja o ?i prea tare cu nemodificatul machetelor. Dac?? ?ie nu î?i place nu ne-o mai spune !!! Ai zis-o de multe ori dar gata...

PS ce se mai ?tie de machetele de taxi ?
 
acum modelismul trece printr-o perioada similara cu cea de acum cativa ani in lumea fotografiei, cand au aparut DSLR-urile entry level. multi si-au luat DSLR pentru ca puteau, si faceau poze de feisbuc cu ele, ceea ce a produs o oarecare isterie intre "vechii" si "noii" fotografi. bomboana pe coliva a pus-o nikon, cand a scos dslr-ul capabil sa filmeze (climaxul intregii chestii). intre timp lumea s-a mai domolit, e loc pentru toti, si pana la urma totul e o afacere. o sa se calmeze si pe aici lumea mai incolo cu modelist, colectionar, cumparator, etc. din treaba asta, afterall, avem toti de castigat: creste piata, apar mai multe modele romanesti, pe care putem sa le cumparam, colectionam sau modelam.
 
Eu le tin in cutiile originale pana apar vitrinele pentru ele dar ca sa va faceti o idee despre model pun cateva poze chiar daca calitatea pozelor este modesta .