pregatiri pentru diorama

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Ba da, is lungi, insa dirigintele de santier cauta solutii. Vor fi segmentate si intarite suplimentar.
 
A aparut si casa sefului de gara. I-am plasat si o anexa, sa nu-i ploua bicicleta la marele sef;



Si totusi o ploua, ca i-am lipit tzigla invers, asa, de-al dracu :D




 
Seful ala de gara, a deturnat fonduri din propietatea cailor ferate de si-a incropit vila aia. Parca aveam si noi unul la CFR , Nicolaiciuc ( asa ceva) cred ca asta te-a inspirat si pe tine.
Da acolo sub sopronul ala, de fapt este intrarea in beci, locul unde isi tine cartofii si muraturile, nu ca la bloc, camara mica si inghesuita.
Eu zic sa-i faci o linie secundara ce trece prin fata casei si acolo sa fie garata o drezina Ceaika, in cel mai rau caz o Volga ;-)
Felicitari oricum pentru mandretea de casuta :aplauze:
 
Multu! Una din liniile secundare trece prin spatele casei, sa mai rastoarne si el un vagon de cherestea sau carbuni. Poate o cisterna, nu strica :D
 
salut @obiwan!!!
frumoasa realizare!!!
imi place gardul din spatele casei...din piatra...polistiren?!
sint cu ochii pe tine...cel putin tu ai inceput sa te misti...eu inca sint in faza de colectionare...si nu ma misc deloc. :( :( :-x :-x
 
Multumesc!Intre timp, sefu' de gara si-a tras propria statie de carbuni pentru soba:



Si o matura facuta din bambus si filtru de tigara



Si daca tot e in domeniu, a facut rost si de pietris

 
Turn de apa ieftin si bun turnat de Faller, luat de curand de la Rally. Dupa montaj totusi trebuie weathering serios, daca ai pitici cu estetica.

Poza dupa montaj:



Intre timp astia de la instalatii au facut si alimentarea aparent, sa mai umplem spatiul cu ceva





Pe suprafata bazei vreau sa pun ceva nuante ca plasticul ala ma dispera. Sa vedem ce-o sa iasa.

vana e facuta din carbune de perie pilit si conducta din teava de alama de 2 mm .

Baza tratata cu acrilice:

 
Daca platesti bine, iti ridic o brutarie ca asta:



Mai urmeaza ceva paleti cu saci de faina :D

 
Ms! peretii sunt tratati astfel: in rosturi am bagat cu degetul vopsea gri in amestec cu alb, sa sugerez mortarul. Am asteptat sa se usuce, apoi am dat cu un amestec de rosu carmin si maro, aplicat cu pensula aproape stearsa, superficial, mai multe maini. Simplu :D
 
Pentru cei carora le sta luciul plasticului in gat ( ca si mie :D ), recomand mascarea suprafetei (in acest caz temelia) cu zidarie de piatra executata din forex.

Am taiat la circular o fasie subtire, cam 1,8 mm. Rosturile sunt amprenta trecerii cu o lama boanta de metal, apoi vopsea acrilica si sters ulterior.

cam asa ceva:

 
La Faller e mai groasa ca la altii. O dam jos, ca-l cablam. :D

Andreiul, lasa ciorile si antena, io ma laudam cu surogatul de piatra :|
 
E o banda indoita, un pic taiata la colt pe interior. N-am dat atentie detaliului, am incercat sa vad cum iese. LDH e LDH, nu te pui cu el... :D
 
Decovilu a spus:
Surogatul arata bine! Felicitari ca ai avut rabdare sa pui si Blumanurile !

Uite ca si la brutarie a aparut o jardiniera din lemn de prun cu blumenuri . Si gard viu si tuia din burete de la filtrul auto. Maaaaaaaaaaaama ce de praf am scos din el, imi trebuia burete negru, pe care sa pensulez cu verde crud.


 
Intre timp, seful de gara s-a facut cu bacanie langa. Herr bacan si-a comandat gard la kenobi si asta s-a conformat: