pregatiri pentru diorama

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Studiourile Brusc Vilis :D prezinta:

GAURA CU RIDURI a lu' kenobi.

m-am holbat la diorama lui Gamitzu si-am bagat laseru-n polistiren.
S-a inceput de la asta:



Apoi am ajuns aici:

ca apoi sa vad daca din polistiren extrudat din Star Wars poti face tigla la naveta spatiala.



bineinteles ca tigla nu ramane acolo,scopul este sa acopere gramada de lemne a lu' sefu de gara :D
 
cacam asa, si mie-mi inspira cevauri antice, ms frumos la Grecia cu capitala la Braila! :D
 
daca pui tigla invers pe naveta,poate o pui de o gaura neagra cu vortexul pe dos si fo??´ 2-3 scatoalce de la sefu??´ de gara,ca i s-au udat vrescurile si dardaie sub plapumi langa o claie de bigudiuri in par :twisted:
 
:D Merge cum iese, arata realistic, chiar bine de tot. Da singura mea nelamurire ramane faptul ca seamana mai mult cu sisturile sau cu ardezia, roci care se exfoliaza asa ca astea ale tale. De obicei portalurile si zidurile de sprijin se compun din piatra sparta, caramizi, piatra cioplita sau lemn. Nu am vazut asa pereti de sprijin nicaieri. Fireste asta nu inseamna ca nu exista asa ceva. De placut place ;-)
 
alt capitol al incercarilor cand ma chinuie talentu', o portine de deal argilos impadurit vraiste.

Pe o bucata de polistiren am accidentat zona cu alte cioplituri de extrudat, apoi am facut o pasta din apa rosie pastrata de la oualele de pasti , aracet si argila cernuta.

A rezultat asta, ceva gen americaninos.



apoi tot felul de muschi uscat si cernut, vegetatie de la Woodland- Noch si pomi pe structura natur.





 
Am revenit la ginecologie:






Se vede fain in gaura?
urmeaza umezeala, ca tot sunt plin de aracet si glet si ziare moi :D




Saca va uitati atent, in dreapta sus e o caracatita de munte :D




Noaptea se ascunde in lana vazuta de cristi-m :D
 
Dupa ce am umplut cu ziare inmuiate in aracet, acelasi tratament de suprafatza cu hartie creponata

 
gaura este fixata definitiv?cred ca trebuia mai la stanga,zidurile de sprijin trebuie sa aiba ceva pamant in spate...
 
Nu e fixata, vreau sa vad cat ridic podetul ca sa pot face degajarea din fata, pentru scurgerea apei in canal. Inca ma gandesc in ce parte voi plasa canalul si ce inaltime sa fac digurile.

Zidurile de sprijin nu vor ramane asa ca si coada de avion de vanatoare, in spatele acestora se va umple cu roca sau pamant si iarba.
 
s-au mai pus chestii;



La baza am proptit polistiren, invelit cu fasha gipsata, strat de aracet si hartie creponata. Apoi zugravii au manjit ceva p' acolo:

 
nu, acrilice. Mai trebuie un alb superficial, apoi ne jucam cu iarba, foliaj si turf.
 
Alta zona a modulului;



si o interventie cromatica pe povarnis, pietrele contrastau cam tare:

 
Superb! Clar, pe zi ce trece. imi dau seama ca va fi cea mai realista si mai metioculos realizata diorama! Felicitari pentru detaliere si pasiunea cu care lucrezi! Spor! :aplauze: :aplauze: :aplauze:
 
Deci... ca sa incep foarte academic, omul asta e cu capu'... daca va uitati la primul post (09 Jun 2008 ), si unde a ajuns acu as zice ca sau s/a pierdut in detalii si nu mai vede ansamblul sau vrea coperta de la Miba...

Dom' profesor ... astept cu nerabdare ziua in care ne chemi s/o inauguram :p
 
Multzam frumos!
As vrea io sa aveti dreptate, insa drumul e lung si complicat.

Alte fantezii :






Daca se observa aracet crud, nu am avut rabdare inca o zi, profit de weekend :D