pregatiri pentru diorama

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
da, am aruncat ceva tempera pe pietre. Am scris mai devreme despre asta.Nu ti se pare, ai ochi de vultur!
Chiar ca e o idee buna cu impletitul de nuiele pe tarusi, acolo unde este grohotish si nu se poate terasa relieful instabil. Chestia e ca trebuie lucrat "la ud'', pentru ca la scara asta crapa nuielele daca nu-s verzi.Asta cu nuielele e uzitata la romani, am vazut si io pe dealuri. Tine ce tine, dar trebuie facute iar. Nici parapetul din lemn nu are viata lunga, probabil ca lemnele erau imbacsite cu ulei ars , sa reziste mai mult la intemperii si la expunerea excesiva la soare.
 
Alta lucrare in atelierele Obi Stone, cabana alpina. Inca nu mi-e clar cum o sa arate la final, tot ceea ce stiu e ca trebuie lucrat cat mai realist cu putinta. M-am apucat fara plan sau cote sa construiesc fundatia de piatra, incercand sa imit piatra de calcar. De aceasta data, nuante mai calde, sa imbie turistii pe diorama :D
Baza o constituie lama de metru (carpen), peste care am dat un strat de glet cu aracet.
 
Apoi am taiat bucatele maruntele din polistiren extrudat, grosime 18 mm, pe care le-am vopsit separat in mai multe nuante. Mortarul, acelasi clasic glet cu aracet si tus negru.
 
Imagine de neluat in seama, reprezentand vedere de deasupra in chinul facerii:
 
si o tentativa imaginata in PAINT, sa pot evalua combinatia lemn- piatra:
 
daca detineti poze cu cabane din lumea buna, zona ALPI, va rog frumos sa-mi trimiteti sa ma pot inspira.Chiar si link-urile sunt utile.Multumesc anticipat!
 
pune si matale aparatul pe un trepied sau pe ceva fix sa nu mai iasa imaginea tremurata...ca e pacat de munca aia de chinez batran :D
 
am aparat foto de chinez tanar fara bani si sper ca rabdare de chinez expirat :D
Trepiedul e la magazin, oi avea timp sa fabric unul, ca e necesar....
 
Da LDH, perfect de acord!
asta e latura de proba si vine plasata spre versant, la celelate, fiind mai vizibile, ma voi strofoca regulamentar. Sa traiti!
 
Intre timp am gasit si sortat roca pentru relief montan. Are un pic de tempera alb, pentru a evidentia proeminentele. Cu fisurile sta mai prost, dar cred ca pozitionate izolat ar da bine.
 
am constatat ca tempera nu rezista la anumiti agenti, asa ca am vizitat un magazin superb, Rembrand , unde am gasit vopsele acrilice pentru interventiile cromatice.
am luat pentru inceput ocru, negru si alb:
 
Roca de rigoare, in stg asa cum am adus-o de la cariera, in dr dupa tuning stones:
 
si o piesa pe care o voi folosi pe un varf mai putin semetz:
 
obi, poate multe nu-l subestimati.Tot ce are facut are hand made,dar asteptam sa inceapa diorama.