Trix / maerklin

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cosmin,
Lucrurile sunt un pic diferite de modul in care le prezinti tu:
- pe vremea comunismului intr-adevar in Romania nu existau multe optiuni;
- in Vest libertatea de a alege (cel putin in gama bunurilor de larg consum) a existat si exista in continuare;
- in Romania nu prea exista Marklin, sau daca exista, exista la preturi de Mighty Mouse

Cit despre falimentul Marklin si deciziile de atrece pe un sistem sau altul, cred ca este mult peste nivelul nostru.

Adrian
 
Ei, deci se poate daca vreti

Cosmin,

Nici mie nu-mi plac multe lucruri dar depinde cum o spui.

Aici nu este vorba de politica, educatie civica sau de a lua pozitie fata de un anumit comportament asa ca una este sa spun pur si simplu "liniile Marklin arata groaznic", chiar daca, poate asa este, si alta daca spun "nu-mi plac (punct)".
Liniile, in opinia ta si a altora, asa cum spui, arata groaznic dar asta este opinia voastra si un "groaznic" aruncat fara a specifica ca este doar parerea vostra le eticheteaza, suna a verdict, ceea ce nu este adevarat.

Daca vreti si aveti putere sa discutati pro si contra Marklin puteti sa o faceti fara probleme.
Daca insa o sa incepeti sa comparati cu sistemul DC nu o sa ajungeti la nici un rezultat deoarece nu comparati mere cu mere.

Voi alegeti :D
 
SALVE !!!
Printre altele, aici s-a pus problema informarii corecte a incepatorului.
Pai pot sa-l informez ca daca a primit un startset Marklin cadou si vrea sa se extinda, nu are cu ce, aici in Romania. Si asta ar fi motivul principal pt care as sfatui incepatorul sa nu opteze pt acest sistem.
Mai vrei un macaz, sau 3 sine ... ce faci ? ... comanzi pe Ebay, sau online din vest ?
Stiu pana acum doar vreo 6 frati pe Marklin, care le-au primit cadou, sau n-au stiut ce cumpara de pe alte meleaguri :p
Concluzia e simpla ; Oriacat de bun, fatzos si de fiabil ar fi sistemul, pana nu exista o cerere reala pe piata, nu-i nici o sansa sa le vezi prea des prin magazine, doar de n-ai ce face cu banii si-ii blochezi in Marklin, ca lasa ... o sa se ceara si pe piata noastra :x
@cosmin
Dupa opinia mea, Piko are succes pe piata romaneasca nu din nostalgie, ci pentru raportul calitate - pret. P-aci, costurile unui hobby , inca-si spun greu cuvantul ... :| ;-)
 
rally a spus:
SALVE !!!
Printre altele, aici s-a pus problema informarii corecte a incepatorului.
Pai pot sa-l informez ca daca a primit un startset Marklin cadou si vrea sa se extinda, nu are cu ce, aici in Romania. Si asta ar fi motivul principal pt care as sfatui incepatorul sa nu opteze pt acest sistem.
Mai vrei un macaz, sau 3 sine ... ce faci ? ... comanzi pe Ebay, sau online din vest ?

Total gresit nenea Rally :D

Ca ai imbatranit am inteles, ca te-au lasat si te-ai lasat de toate iar am inteles, ca ai tabieturi din care nu te scoate nimeni am inteles-o si pe asta dar ca nu ai cetit pe forumul asta ca exista magazin de Marklin in tarisoara noastra si nu mai trebuie sa mergi pe ebay nu am inteles :D

Dar poti reciti </B></COLOR><COLOR color="red"><B>AICI

:D
 
SantaFeFan a spus:
...
Cine spune ca sunt Nr.1 in lume?????...

Vanzarile. Si asta se poate proba cu cifrele din bilanturile lor contabile. Nu cred ca este vreo companie care sa fie atat de zdrelita la creieri incat sa nu declare cifre reale.
 
@Ldh
Stiu de magazinul din Cluj, dar am inteles ca la sfaturile fratilor din asociatie, a inceput sa aduca TRIX, Faller etc.
Nu mai tii minte (dar inteleg ca si la varsta ta mai uita omul :( ) discutiile din primele zile ale infiintarii shop-ului ?
Parca Sandy scria , ca ce le-o fi venit patronilor, sa aduca niste produse fara cautare, cand puteau inainte sa faca un mic studiu de piata ...
 
:D :D :D :D :D

@rally

ia-ti armura ca nu se mai poate,duel de moda veche se anunta :p

si eu daca aveam siguranta ca gasesc TT la orice colt de strada continuam pe TT...

Piko mie mi se pare scump,40euro un vagon...in timp ce roco mi-l vinde cu 30
toate bune ca o locomotiva piko e pana in 90euro,insa dau peste 100 si am un
lucru net superior in ceea ce priveste detalierea etc
si roco(si nu numai) s-ar fi putut cumpara in romania la greu,asa cu il cumpar eu aici,la pretul afisat pe
site sau,de multe ori,mai ieftin,daca dealerii romani ar respecta un putin clientul...
 
Asta este altceva, faptul ca pe langa Maerklin aduce si modele in curent continuu.

Totusi nu cred sa fi renuntat la ideea cu Marklin indiferent de sfaturi.

Dupa ce am vorbit cu Andrei, posesorul Big Boy-ului, am inteles ca trebuie sa ai doar o forma de a putea face plata afara si lucrurile se simplifica mai ales ca sunt vanzatori care ofera modele la preturi comparabile cu modelele in curent continuu.

Totul este sa cauti si sa te informezi deci nu vad nicio problema sa opteze cineva pentru Marklin.

Sincer si eu am fost fascinat de masinile si sistemul in curent alternativ, primul l-am vazut prin 1970 toamna si de atunci am mai avut ocazia, ba mai am si vagoane tot de la ei dar, speriat fara motiv de imposibilitatea de avea de unde cumpara, am renuntat iar acuma este tarziu sa o iau de la zero. Nu ca as avea atatea modele incat nu as scapa de ele dar am ceva fixat ca tinta si vreau sa fac.

Un Marklin este totusi un Marklin. L-am vazut scos din cutie dupa doi ani de stat, pus pe linie si a mers ca prima data.
Este ceva cu curentul asta alternativ :D

Ca nu-mi plac bumbii din mijlocul liniei nu este un capat de tara si cred ca as putea trai cu ideea ca sunt acolo si cand insir liniile si pun trenuletul sa mearga sa nu ma deranjeze prea mult.

Pana la urma vorba aia romaneasca

Obisnuinta este moartea pasiunii
 
felippe a spus:
Vanzarile. Si asta se poate proba cu cifrele din bilanturile lor contabile. Nu cred ca este vreo companie care sa fie atat de zdrelita la creieri incat sa nu declare cifre reale.
Mai baieti ,dar NU in lume !!! M?¤rklin este aproape necunoscut peste ocean,cele mai rele vanzari le are in State.De ce au abandonat piata americana???Dupa ce au plasat cateva modele bune pe piata lor,dar care nu au fost acceptate.In primul rand de sitemul folosit si in al doilea rand de pret.Iar piata din Statele Unite nu este mica.Iar in restul Europei nu prea este iubit acest sistem.Doar in Germania si in tarile unde se vorbeste germana.Iar Germania NU este "buricul pamantului" .Da, M?¤rklin traieste din amintiri !!!Si aici trebuie spus ca la marketing si reclama sunt si au fost cei mai buni.Am auzit multe chestii ce vanzari grozave aveau(sub Wolfgang Topp) si ce a iesit ?au dat faliment.Deoarece au trait in lumea lor.Tot mai putine modele acceptabile la pret ,dar modele scumpe pentru colectionarii batrani (care nu cunosc altceva decat M?¤rklin).dar acesti batrani nu traiesc vesnic......
Cum am spus,fiecare sa cumpere ce vrea.Eu ,pentru mine, am terminat cu aceasta firma :-x
 
Cosmine, se uita el neamtul la 10 Euro, dapai romanul cu salarii de 300 ... :(
Intre un Br189 (cel mai scump Hobby ~ 70 euro ) si un Roco de ~ 130 euro diferenta e un pic ... dubla, si ca sa revenim la Alternativ, cred ca mai pui vreo 20 euro.
Nu spun ca nu s-ar dori modele mai deosebite, mai detailate, cu motoare in 5 poli ,
lumini cu SMD-uri, dar cererea e atat de mica... :(
Cat despre respectul dealerilor... fiecare cu dambalua sa... :D :D :D
Personal, am si acum modele de colectie Piko la ~ 13 euro si pe site la PIKO sunt 31 ... asta da RESPECT !!! :D
 
Eu cred ca topicul DC vs AC se poate sterge,deoarece lupta continua aici mai departe :D :D :D
Am mai desfacut o bere baieti.....asa ca.... :D
 
Si ca tot a venit vorba de Piko .Cine spune ca sunt ieftini? Doar gama hobby ,Programul profi este la nivelul "normal".
Dar si aici ,la hobby modelele sunt tot mai bune (chiar excelente pentru pret:vezi ICE3).Si adevarul este ca pana Piko nu a venit pe piata cu asa modele hobby,M?¤rklin nici un gand nu avea sa scoata si ei asa ceva.