Vagon pentru carbuni de lemn

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Fara deeeci !

Cosmine, eu zic ca o sa o scoti tu la capat, cum adica care e urmatorul ? (Da am scris intentionat cacafonia) Al meu desigur, la asta se referea PDI-ul ! :D
 
ar mai fi o solutie, nu este eleganta si nici corecta dar cred ca e cea mai simpla, din poze am vazut ca tirantii mascheaza partea superioara a boghiurilor, daca este nevoie de doar 0,5mm de rotire in plus s-ar putea pili un pic din colturile boghiurilor dinspre partea interioara a vagonului cat sa permita o rotire in plus cu 0,5mm, privit din laterala vagonul nu se va vedea aceasta pilire colturile boghiurilor fiind mascate de tiranti, am mai vazut asemenea smecherii la vagoane foarte vechi la TT facute de fabrica
 
Aceeasi solutie a adoptat-o si Roco la vagoanele de dormit :-x
In ultima instanta am sa pilesc/tai din boghiuri.
 
In ultima instanta am sa pilesc/tai din boghiuri

...sa nu te prind! Daca ROCO isi permite sa faca o mizerie de vagon ca ala, e treaba lor! Cand e vorba de "selbst gebaut" NU SE ADMITE!

Poti face ca la AM1000 - RTM: are doi pivoti pentru boghiul din spate: unul la distanta corecta dinte pivoti si unul mai aproape pentru cine vroia sa se joace pe raza de 380mm. :D :D :D :D
 


Asta era solutia propusa lui Cosmin! Placa poate fi chiar cea care tine cupla... e mai simlu si mai estetic, zic io!
 
PDI a spus:
In ultima instanta am sa pilesc/tai din boghiuri

...sa nu te prind! Daca ROCO isi permite sa faca o mizerie de vagon ca ala, e treaba lor! Cand e vorba de "selbst gebaut" NU SE ADMITE!

Poti face ca la AM1000 - RTM: are doi pivoti pentru boghiul din spate: unul la distanta corecta dinte pivoti si unul mai aproape pentru cine vroia sa se joace pe raza de 380mm. :D :D :D :D

Sau faci boghiele fixe si pilesti buza bandajului la osiile extreme :D
 
Oricum nu taiam din boghiuri...mai bine modific traseele si pun numa??´ de la R5 in sus.

Deocamdata incerc sa mut un pivot, la prima vedere pare ca boghiul ar gira ceva mai mult.Solutia lui PDI este buna, insa un pic dificil de aplicat.De ce?Trebuie sa elimin cel putin 0,5 mm din pivot prin slefuire, marginea de eroare fiind foarte mare, am tirantii imprejur si exista posibilitatea ca suprafata rezultata sa nu fie plana si nu mai sade pivotu??´ drept pe boghiu.Fac un pivot nou. :D
 
Am refacut barele cu sarma din 0,3 din alama.Gaurile de 0,75 le-am chituit si dupa vopsire sper sa nu se mai cunoasca nimic. :p

Vagonul fiind pe picioarele lui, poze intr-un cadru mai "natural".