Vagon transport masini

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
buna,

ca exemplu, la Lörrach (ruta DB AutoZug Lörrach (adica Basel) - Hamburg (cu vagon de Hildesheim) incarcarea incepe la 18.00, se incheie la 19.30 si plecarea trenului este la 20.42 daca nu ma insel.

trebuie ceva timp ca masinile sa urce pe rampa, sa fie golite de pasageri si bagaje (nu toti o fac inainte), ca oamenii sa le securizeze prin mijloacele de bord si externe, ca pasagerii sa-si gaseasca locurile in vagoanele de dormit sau de zi... nu ne urcam cu Dacia pe platforma si trage-i nene!
 
Horia_Radulescu a spus:
buna,

in general rampele auto nu se amenajeaza in zona cladirii de calatori a garii, ci pe linii separate fara afluenta de public.

Poate mai lateral cum e la Wien West.
 
Dr2005 a spus:
S-a amplasat o ramp?? în Bucure?ti Basarab, pe linia care, pe vremuri, deservea mesageria. Se aude c?? ma?inile vor trebui înc??rcate cu minim 2 ore înainte de plecarea trenului.

Oare cum se va proceda? Trenul va sta in gara de nord, masinile se urca pe vagonul DDm in Basarab, de acolo va iesi si va merge spre Grivita apoi va fi inpins in capatul garniturii din gara de nord?. Va fi facuta manevra cu EA-ul trenului?

Apoi in Arad EA-ul va pleca cu vagonul, trece de macaze si da inapoi pana in revizia de vagoane unde e rampa?

Un IR face 10.30h de la Bucuresti la Arad, cat se face pe sosea?
 
In Arad e posibil ca dupa imbarcarea masinilor vagoanele sa fie manevrate la semnalul garniturii deja formate la peron.
In Bucuresti nu e posibil sa plece direct de la rampa intreaga garnitura cu vagonul la urma?

Dar pentru ce e rampa in Bucuresti, vor fi clienti spre/dinspre Arad?
 
Nu cred ca va duce toata garnitura in Basarab ca sa plece de acolo.

Poate ataseaza vagonul la IC 346 "Dacia" si se duce la Viena. :D
 
E instructional sa circula vagon de marfa la siguranta in trenuri de calatori?
 
Dane, la nevoie Instructia poate suferi modificari. Totusi, e o intrebare buna daca acum permite, cand vagoane si rampe deja exista!

Are cineva idee si care va fi oferta de pret pentru transportului unui autoturism?
Stiu ca pe distanta Bucuresti - Brasov, pretul pentru doua persoane la IR este aproape acelasi cu pretul combustibilului pentru un autoturism, pentru aceeasi distanta si pentru acelasi timp de mers.
Dar pentru ce e rampa in Bucuresti, vor fi clienti spre/dinspre Arad?
Eu vad serviciul asta de transport al autoturismului cu trenul tentant doar in cazul deplasarilor in strainatate, mai departe de Ungaria - adica o distanta mare, unde poti sa si salvezi ceva cheltuieli, de exemplu cu taxele de autostrada, iar liniile te pot lasa sa te odihnesti fara zbucium. Doar pentru o calatorie Bucuresti - Arad, cred ca nu se justifica, nici ca pret si nici ca timp de mers.
 
WeepingEye a spus:
Eu vad serviciul asta de transport al autoturismului cu trenul tentant doar in cazul deplasarilor in strainatate, mai departe de Ungaria - adica o distanta mare, unde poti sa si salvezi ceva cheltuieli, de exemplu cu taxele de autostrada, iar liniile te pot lasa sa te odihnesti fara zbucium. Doar pentru o calatorie Bucuresti - Arad, cred ca nu se justifica, nici ca pret si nici ca timp de mers.

Cred c?? s-ar justifica, deoarece pleci seara, faci n??nic?? la dormitor, dimiea?a e?ti fresh s?? te lup?i cu traficul din Bucure?ti. Asta de pe la Arad, Timisoara, Suceava, etc...
 
Eu cred ca va fi un pret extrem de extrem de "bun".
Ramine sa vedem daca ne confirma sau nu CFR-ul acest lucru.
 
Pana acum am facut drumuri de noapte, in patut, pe distantele Bucuresti - Sf. Gheorghe - Baia Mare, Bucuresti - Sibiu - Simeria si Bucuresti - Craiova - Caransebes si vreau sa spun ca mai mult de 1 ora, maxim doua, n-am tinut ochii inchisi. E drept ca tovarasii cu care eram au dormit, dar pe mine zgomotul si zbuciumul m-au dovedit iar a doua zi am fost rupt de oboseala. Ma tem ca din start, pretul la patut este mai mare decat pentru un turism in cazul a doua persoane. Daca mai pui si turismul pe tren, decartezi mai mult decat trebuie. Iar odihna e doar pentru unii... pentru mine n-a fost.
 
buna,

pe relatia Hamburg - Wien West (EN "Hans Albers") costurile pentru o familie cu doi adulti si un copil (la clasa "lux" a vagonului de dormit) plus autoturism de mai putin de 5m lungime si sub 2 tone greutate totala sunt actualmente de 330ââ??Â? in cazul rezervarii cu 2 saptamani inainte.

costurile de drum cu masina Hamburg-Viena ar fi de 150ââ??Â? la o masina precum cea sus-numita (combustibil, asigurare, viniete, amortizarea masinii) la o masina de firma de clasa mare cu leasing de 3 ani la o suma de 49000ââ??Â?.

adica dormitul si odihna ca sa fii gata sa cutreieri Viena te costa 170ââ??Â?, suma care ai da-o oricum pe hotel si mic dejun pe drum cu 3 persoane, fara a mai vorbi de 1000km de condus cu stress, stau-uri, etc.

nu inteleg de ce vorbiti de "vagon de marfa". vagoanele DDm sunt considerate vagoane de calatori, au toate echipamentele similare cu acestea (inclusiv conducta electrica pentru toate tensiunile pana la 800A) si sunt inmatriculate UIC ca vagoane de calatori admise in trafic international cu destinatie speciala. nu au nici o caracteristica de vagon de marfa.

inainte de a reinventa roata, priviti cum se folosesc trenurile de calatori cu transport auto in alte tari (ÖBB-EC, ÖBB-IC, IC, EC, EN, AZ, NZ, D): se face initial incarcarea automobilelor / motocicletelor / motoretelor / etc, apoi cea a pasagerilor care au circulat in acestea (in aceeasi locatie fizica) apoi eventual in cazul in care acest lucru este prevazut este dusa garnitura incarcata in statia de pasageri pentru incarcarea eventuala a pasagerilor fara vehicole, ceea-ce nu se poate asimila cu operatiuni de manevra intrucat trenul este incarcat si traseul statia de incarcare auto - statia de pasageri este curs inscris in mersul trenurilor si cu orar bine stabilit. de aici si lapsul de timp relativ lung scurs intre momentul incarcarii vehiculelor rutiere si plecarea garniturii...
 
Horia, tu vorbesti de Hamburg si de Viena iar noi vorbim de Bucuresti si de Arad! Nu stiu cum stau lucrurile la Arad, dar "peronul" de la Bucuresti este o ulita prafoasa din apropierea Garii Basarab, unde daca nu ai norocul sa te manance cainii, vei disparea sigur inghitit de noroi si de gunoaie. Iar pentru rampa aia este teoretic nevoie de un spatiu de asteptare si de vanzare si/sau de verificare a biletelor pentru turisme - zona de la Basarab nu prea e potrivita pentru lucrul asta. Daca vrei sa imbarci toti calatorii acolo (si cu, si fara auto) ca sa scurtezi timpul, e necaz mare! E Romania!
La noi nu prea exista ala cu masina de 50000 de EURO, ci ala cu masina de 10-20000 de EURO (care nu stiu exact cum va proceda) si ala cu masina de peste 75000 de EURO care sigur ia avionul singur iar la destinatie, oriunde ar fi aceea, il asteapta cealalta masina si celalta familie.
Drumul pe care il are CFR-ul de facut pana a vedea luminitele Vienei este lung si trebuie facut impreuna cu restul tarii - oare e posibil?
 
buna,
La noi nu prea exista ala cu masina de 50000 de EURO, ci ala cu masina de 10-20000 de EURO (care nu stiu exact cum va proceda) si ala cu masina de peste 75000 de EURO care sigur ia avionul singur iar la destinatie, oriunde ar fi aceea, il asteapta cealalta masina si celalta familie.

pretul masinii era doar indicativ pentru calculul de 150ââ??Â? costuri de drum si AMORTIZARE. la o masina de 75000ââ??Â? poti sa mai pui 20ââ??Â? in plus si la una de 10-20000 mai scade 10ââ??Â?, adica o plaja de 140 la 170ââ??Â? costuri de drum.
Horia, tu vorbesti de Hamburg si de Viena iar noi vorbim de Bucuresti si de Arad!
asta suna din pacate ca vechea vorba, "afara e totul lapte si miere si cateii umbla cu covrigi in coada".

nici terminalele DB AutoZug nu arata cine stie ce, in general sunt foste gari de marfuri unde s-a daramat tot si s-au pus 2-3 containere pe post de cladire de personal si sala de asteptare, ba unde mai pui ca la Lörrach acum cativa ani o parte din parcare nici nu era asfaltata.

priveste pe Google Maps terminalul AutoZug din Lörrach (langa Basel), se situeaza in estul garii, in fosta gara de marfuri (a carei cladire a scapat partial, e din lemn si partial monument istoric) si mai discutam.

la Viena s-a inceput in 1978 cu o ghereta de lemn si o rampa cu pietris.
 
Horia_Radulescu a spus:
la Viena s-a inceput in 1978 cu o ghereta de lemn si o rampa cu pietris.

Bat??r la al?ii s-a început... s-a terminat ?i implementat un sistem.

La noi, fac pariu c?? mai polemiz??m 10 zile subiectul, pe urm?? peste 2-3 ani cineva precum DanTM, Mishu88, catalin.... (c??l??torii) sau altcineva le vor descoperi (vagoanele de transport turisme) pe o linie moart??, ?i cu copaci crescu?i printre tampoane, precum vagoanele RO-LA de la Arad.

Da eu a?i refolosi sistemul. L-am folosit prin `90 când am fo la mare dep??rtare de cas??...
Spre fericire de WeepingEye, dorm ca ursu (nu MPU). Ce marf?? ar fi, ca în loc s?? mai conduc 500 km ca bezmeticu noaptea pân` la capital??, s?? trag un pui de somn, ?i diminea?a s?? m?? fâ???i cu ma?ina pe la capital??...
 
Au mai circulat astfel de trenuri, undeva pe internet, cineva a explicat ca din cauza vagoanelor portauto, viteza era limitata, timpii de mers mari, minute acordate pentru incrucisari si treceri inainte. Din varii motive trenul nu a avut succes. Am venit cu el de la mare, a avut intirziere de citeva ore. Nu mai stiu poate 2.

Acuma, ori sistemul asta o sa aduca ceva nou, ori pretul la vagon de dormit te omoara, depaseste 200 lei/persoana, o familie ce o sa faca? mai e vorba si de timpii de mers.

colegii aici ridica si problemele de logistica si acces la vagonul auto.
Ce a invatat CFR de la alte administratii, privind accesul, timpii de prezentare, pret, oferte pentru grupuri(die ganze Familie ab x Euro, ganz Deutschland ab 25 euro sau cum erau alea ca nu mai prind ARD) timp de mers, opriri ( ce rost are sa opresti si la Savirsin si la Carbunesti si la Filiasi doar sa mai iei ceva calatori cind ai incasat destul de la iai cu masina ) etc.

E o lipsa de vagoane la CFR calatori, poate astea pot fi folosite pentru calatori la un pret bun de la Bucuresti si apoi cele eliberate le indruma la lung parcurs.

:D
 
buna,

in Germania transportul auto nu se mai face decat cu trenuri de lung parcus de noapte si cu trenuri de vacanta, dupa ce acum cativa ani ultimul AZ de zi "Christoforus" de la München in Ruhrgebiet a fost suprimat.

trenul de noapte zilnc nord-sud (Lörrach - Hamburg / Hildesheim) circula fara nici o oprire, cu viteza mica (in general 140, insa din cauza vagoanelor cuseta care sunt autorizate la 140 desi tehnic pot 200 pentru a mari timpul intre revizii)

pentru Tf. e o adevarata proba de forta si toti multumesc la Dumnezeu cand prind undeva o intrerupere de unda verde si un semnal pe Hp0, pentru ca nici una din locomotivele folosite nu are toaleta (101, 120.1, 113, 115, 110.1, 110.3)

la ÖBB exista si trenuri de zi, in general ÖBB-EC, ÖBB-IC, EC, IC la care se adauga vagoane de transport auto dupa cum am indicat mai sus, precum si EN precum traseul Wien West - Bregenz care duce pana la Feldkirch si vagoane de transport auto (in Bregenz nu e rampa).
acestea circula normal cu 160.

iarna, in sezonul turistic, la multe asemenea ÖBB-EC, ÖBB-IC, EC, IC se fac si "Entlastungszüge" (trenuri de usurare), care circula 5 minute inainte sau dupa aceea.

la proiectul de vagoane transport auto inchise pentru 230km/h pentru Railjet s-a renuntat din cauza capacitatii reduse (5 auto/vagon)
 
Daca discutam de Germania si Austria e irelevant.

Ma gindesc ca sunt destui oameni cu salariul de 2000 de lei si au un Logan. Nu vad pe nimeni sa dea mai mult de jumatate din salariu sa faca un drum pina la Cluj.
Sa nu mai vorbim de intoarcere unde mai dai odata suma initiala.
Practic ajungi la aproape 10% din cit costa masina noua.

Si ajungem iar la vorba cu cine da si cine cere.....
 
buna,
Daca discutam de Germania si Austria e irelevant.

Ma gindesc ca sunt destui oameni cu salariul de 2000 de lei si au un Logan. Nu vad pe nimeni sa dea mai mult de jumatate din salariu sa faca un drum pina la Cluj.
Sa nu mai vorbim de intoarcere unde mai dai odata suma initiala.
Practic ajungi la aproape 10% din cit costa masina noua.

este o opinie, insa ca sa fiu sincer mie mi se pare... irelevanta.

ba chiar
Practic ajungi la aproape 10% din cit costa masina noua.
atunci trebuie sa calculezi si procentele din pretul masinii noi pe care le lasi la pompa cand alimentezi... sa zicem un Logan la 7500ââ??Â? nou, un plin de benzina cam 75ââ??Â? si hooopaaaaa, iata cum s-a dus un procent din masina...

in momentul in care am adus in calcul pretul unei masini in Leasing am facut-o pentru a putea aprecia cheltuielile de amortizare la un drum de 1000km precum Hamburg - Viena, intrucat cheltuielile de drum nu se limiteaza la cele de carburant in lumea normala.

salariul unei cutare sau cutare persoane si masina pe care o posesa nu este un factor de luat in seama in creearea unei oferte comerciale si punerea in circulatie a unei asemenea relatii, ba chiar as spune ca omul cu salariu de 2000 de lei pe luna nu intra prea mult in grupa de clienti potentiali ai unui tren cu transport auto.

oamenii de afaceri din Bucuresti si provincie, familiile instarite care pleaca in vacanta in vestul tarii sau in alte tari, turistii straini care n-au chef sa cutreiere Romania fara autostrazi, acestia sunt clientii potentiali de pe un asemenea tren si - mare minune mare - acestia sunt si clientii la DB Auto Zug sau la ÖBB.
 
Or fi oamenii de afaceri ?i familiile unora ca Gigi Becali sau Ion ??Â?iriac clien?ii poten?iali... dar trebuie pus?? ?i problema timpului de parcurs. Pentru c?? dac?? faci 11 ore de la Bucure?ti la Arad (ba chiar mai mult, c?? la Chiajna e furat?? semnalizarea aproape zilnic, la Buciumeni la fel - deci nu scapi luând-o pe M300) ?i mai vii ?i 3 ore înainte la gar?? ies 14 ore. ???ži, cu tot cu supliment de pat (la dormitor, nu la cu?et?? cu am??r???tenii), ajungi pe la vreo 220 - 320 RON în func?ie de câ?i sunt în cabin?? cu tine (adic?? cabin?? cu 3 paturi, cu 2 sau single). Un bilet de avion la Tarom (deci nu la low-cost) de la Bucure?ti la Timi?oara (ce-i drept nu la Arad), luat de azi pentru azi dup??-amiaz?? (deci nu cu o lun?? înainte) e 97 de euro, adic?? 430 RON. E dublu, dar face 1 or??... plus timpi pierdu?i pe drum (o or?? drum pân?? la Otopeni, o or?? jumate check-in+control, juma' de or?? de la aeroportul din Tm pân?? în Tm) ies 4 ore. Biletul de avion luat cu 3 s??pt??mâni înainte e 77 de euro, deci vreo 320 RON, cam cât vagonul de dormit.
Desigur, se mai poate umbla ?i la pre? (ba nu, visez, aici e România, nimic nu se ieftine?te, dar cum cre?te petrolul pe bursa de la New York, în secunda urm??toare se scumpe?te tot de la ace de cusut la apartamente), dar unul pentru care banii nu-s o problem?? tot cu avionul o s?? mearg??. Poate pe rute mai lungi (spre Viena, de ex.) s?? aib?? mai mult succes.

---
Apropo, interesant calculul cu ma?ina de 75.000 euro. Oare câ?i români au a?a ceva? Mai ales c?? aici ma?ina o iei ?i o ?ii m??car 10 ani (c?? nu se mai fac ,,scule" ca Daciile 1300, de le l??sai mo?tenire copiilor... c??, deh, tre' s?? tr??iasc?? ?i industria pieselor de schimb, or dac?? ma?ina merge 30 de ani ?i ?i-o repari singur, ??ia dau faliment), din care vreo 6 - 7 pl??te?ti rate la ea.