060 - EA - Amintiri Feroviare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
ma bucur ca mai exista astfel de evenimente care ne bucura inima!!!felicitari!!!!acum asteptam locomotiva si la noi sub brad.BRAVO BAIETI
 
Am fost unul dintre scepticii alegerii acestei scheme de vopsire!!!
Am vazut-o in vitrina, am vazut-o la lucru....mi s-au daramat in cateva minute toate ideile initiale. Este frumoasa, este foarte bine realizata, detalii la greu...

Nu sunt un fin cunoscator, dar cred cu tarie ca este modelul de care modelismul autohton avea uriasa nevoie. O fi avand greseli, o fi avand lipsuri pe care multi forumisti de bine s-au grabit sa le arate cu degetul. Cei de la Amintiri Feroviare au tacut si au facut! Si sunt la inaltime!
Orice comentariu rautacios de pana acum si-a gasit la TrainFest raspunsul, si inca pe masura. Pretul mai mult decat corect.

Daca va avea succesul pe care i-l doresc din tot sufletul, sunt ferm convins ca modelele romanesti vor trezi interesul si altor producatori pentru care piata romaneasca era inexistenta
 
scumpi27 a spus:
Daca va avea succesul pe care i-l doresc din tot sufletul, sunt ferm convins ca modelele romanesti vor trezi interesul si altor producatori pentru care piata romaneasca era inexistenta

Din ce am inteles de la producator, prima serie de 200 de bucati este epuizata
 
tfa2003 a spus:
Ideea de a pune modelul pe locomotiva reala nu este originala, dar este frumoasa. Pacat ca nu s-a nimerit locomotiva cu numarul modelului in zona. Way to go!

Intr-adevar ideea nu este originala dar ar trebuie sa fie o regula. Orice lansare de locomotiva ar trebuie sa fie in gara, cu locomotiva 1:1 de fata.
Impactul cel mai mare e cel media, pentru ca ziaristi credeau ca sunt jucarii nu reproduceri fidele la scara a realitatii. In momentul in care am iesit afara si au remarcat cu suprindere ca "e chiar la fel" ne-au mai inteles un pic din nebunie :)
 
Dupa cum spuneam si catre dl.Corodescu, eu doream sa mai astept pana cand apare versiunea clasica, gri & albastru & pantografe simetrice :D :fluierat:
Insa cand a aparut in vitrina locomotiva in versiunea moderna, visiniu / alb / visiniu, am ramas PAF :confused: :confused: :confused:, iar impresia s-a amplificat de N+1 ori cand am si vazut-o pe sine, tractand constiincioasa trenul CFR. Realitatea 1:87 a depasit absolut orice asteptari pe care le-as fi putut avea, iar dintr-o data micul amanunt ca pantografele sunt asimetrice ("foarfeca") a redevenit ceea ce si era, adica... doar un mic amanunt 8).
In cateva clipe, convingerea mea pentru un eventual model viitor in schema clasica s-a clatinat rau de tot si pana la urma s-a intors cu 180grade in favoarea celei deja existente :aplauze:
 
IonutTrif a spus:
scumpi27 a spus:
Daca va avea succesul pe care i-l doresc din tot sufletul, sunt ferm convins ca modelele romanesti vor trezi interesul si altor producatori pentru care piata romaneasca era inexistenta

Din ce am inteles de la producator, prima serie de 200 de bucati este epuizata

O corectura mica de tot, prima serie de 300 bucati din care 200 pentru Romania.
Si da, este epuizata la producator.
 
licurici a spus:
Deja s-a epuizat !? :(
Dar cand s-a pus in vanzare ca doar ce s-a prezentat.

Licurici, sunt cel putin 3 distribuitori care strangeau precomenzi de 3 saptamani. In momentul in care au aparut poze cu prototipul precomenzile au explodat, o parte din distribuitori epuizand partea alocata. Daca cineva o vrea eu il sfatuiesc sa o precomande repede pe unde o mai gaseste.
 
Salut,

pentru ca lumea ma intreaba pe privat si vad ca sunt unii care nu au inteles exact cum s-a epuizat locomotiva inainte sa apara, explic aici:

Producatorul a produs 300 de bucati, 200 pentru Romania, 100 pentru europa. Toate cele 200 de bucati pentru Romania s-au epuizat la producator. Asta inseamna ca dealerii din Romania au comandat la producator toate cele 200 de locomotive destinate pietei, asta insemnand ca in 24 decembrie anul acesta 200 de locomotive minus numarul de locomotive deja precomandate la dealeri de catre clienti, se vor gasi pe piata.

Problema este ca acest numar este mic si scade.
Sfatul meu este, cine doreste locomotiva in aceasta inmatriculare sa se grabeasca, urmatoarea serie va avea alta inmatriculare.

cam atat :D
 
Inca rupt de oboseala si cu 4 cafele sub nas sa-mi revin dupa aceasta expozitie si lansare vreau sa precizez un singur lucru : Mircea Dorobantiu a fost la expo , a analizat locomotiva in toate "maruntaiele" ei si i-a acordat o nota :
9,5 (Noua virgula cinci) :D :D :D :aplauze: deci NO COMMENT

PS. De craciun binenteles ca o s-o aiba sub brad :D daca nu sunt nemeti prea mari si coletul nu intarzie :D :D :D
 
Duminica ora 18.10. Au ie?it si ultimii vizitatori.
Ultima locomotiva care mai rula dupa o zi intreaga de servici era frumu?ica noastra. A fost dusa inapoi in cutie si acum trebuie sa a?teptam 10-15 zile pentru a o scoate fiecare dintre noi ?i sa ne bucuram de EA.

A?a a rulat tot timpul:
http://www.youtube.com/watch?v=uN2ACa2JOUk
 
O mica completare,
pentru cine isi facea probleme ca nu trece de macaze, in tunelul din dreapta, sub sat, avem sina curba R2 in urcare apoi imediat coborare, cu macaz curb tillig elite pozitionat chiar in varful de panta. Ea-ul a rulat impecabil.

AMR 10 zile. :D
 
Florinn a spus:
O mica completare,
pentru cine isi facea probleme ca nu trece de macaze, in tunelul din dreapta, sub sat, avem sina curba R2 in urcare apoi imediat coborare, cu macaz curb tillig elite pozitionat chiar in varful de panta. Ea-ul a rulat impecabil.

AMR 10 zile. :D
In plus, simpatica EA a trecut fara probleme si peste macazurile cu arc de la buclele de intoarcere (unul in Y si unul curb), pe care trebuia sa le taloneze la fiecare iesire din bucla :aplauze: :aplauze: :aplauze:
Mai mult, mi se pare ca pe calea ferata analogica au existat si cateva curbe R1 (rog sa fiu corectat daca nu-i asa), fapt ne-luat in seama de EA 8)
Chiar si daca n-as fi vazut bine, iesirea abatuta a macazului curb este chiar R1, deci... ceea ce spuneam mai sus :D
 
Avem sanse sa ne jucam anul 2009 cu acest model? Nu de alta dar abia astept si nu mai am rabdare. Am luat si decodor pentru ea. Ce sunet imi recomandati sa pun pe ea?!
 
Ce cod are sunetul la ESU ?

Eu am gasit numai sunete pt. OBB 1044, ba chiar 2 diferite: 52475 si 10428...