060 - EA - Amintiri Feroviare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
mpursu a spus:
Florinn a spus:
O mica completare,
pentru cine isi facea probleme ca nu trece de macaze, in tunelul din dreapta, sub sat, avem sina curba R2 in urcare apoi imediat coborare, cu macaz curb tillig elite pozitionat chiar in varful de panta. Ea-ul a rulat impecabil.

AMR 10 zile. :D
In plus, simpatica EA a trecut fara probleme si peste macazurile cu arc de la buclele de intoarcere (unul in Y si unul curb), pe care trebuia sa le taloneze la fiecare iesire din bucla :aplauze: :aplauze: :aplauze:
Mai mult, mi se pare ca pe calea ferata analogica au existat si cateva curbe R1 (rog sa fiu corectat daca nu-i asa), fapt ne-luat in seama de EA 8)
Chiar si daca n-as fi vazut bine, iesirea abatuta a macazului curb este chiar R1, deci... ceea ce spuneam mai sus :D

Macazele curbe erau piko, cu razele R2/R3 (piko mai produce si macaze R3/R4).

Salut.
 
Asa sunt caile mele ferate, R1 pe linia interioara si R2 pe linia exterioara :D
Din acest motiv, doua locomotive de-ale mele circula numai pe linia exterioara, BR03 Piko si BR44 Roco, deci... nu pot sa circule simultan :fluierat:
Mi-ar parea rau ca si 060EA sa fie "exilata" pe linia exterioara, dar... voi suporta daca va fi cazul :mrgreen:
 
Trecearea pe sub tunelul de sub deal e proba de rezistenta pentru orice locomotiva. Ar trebui sa va dam o poza sa va faceti idee de cum e configuratia sinei: o curba undeva intre R2 si R3, care incepe cu un macaz curb in panta, care imediat coboara (e un mic deal) si intra pe alt macaz curb. Faptul ca a trecut de nenumarate ori pe acolo fara nici o problema in ochii mei o face extrem de fiabila :)
 
aha, tnx Dan

ar putea cineva sa faca niste poze mai detaliate cu boghiurile? daca ar fi si demontate... ar fi excelent. :)

si decodorul, stie de Marklin? sau trebuie schimbat si ala?

tnx,
Seba
 
ah, da?
am avut impresia ca sunt deja destui care o au.
scuzele mele!

in cazul asta mai astept si eu...
 
lasa obiwan, ca o fac direct pe catenara. marklin rulz
doar sa ajunga la mine si vede ea. :)

apropos, e la vreun magazin pe stoc?
si tot nu am aflat daca macar decodorul e compatibil

ca daca nici ala nu merge pe marklin... :-x
 
salut; avand in vedere ca EA-ul are mufa cu 8 pini, poti folosi in sistem Marklin decodoarele ESU MFX; pe noua centrala CentralStation DCC de la Marklin am testat doate tipurile de decodoare ESU (inclusiv cele cu sunet si merg toate functiile), Trix, si cate un Lenz si Uhlenbrock. Nu am testat cu Hornby, Arnold si Bachmann.
 
Salut,

nu ma mai satur de locomotiva :D








Poze facute de Bogdan.

Ce o sa fie in cutie pe langa locomotiva:

placi cu numerele de serie - 4
placi cu nr de cabina - 1 pentru fiecare cabina
litere CFR - doua seturi
furtunase
doua pluguri cu spatiu pentru cupla
instructiuni
oglinzi - 4

si pentru o mica comparatie :







 
a, placutele de inmatriculare literele in relief le punem noi? o sa fie phun sa le alinez, n-am mana de asa ceva :D

oricum, MAMA cat mai e pana ajunge........ (expeditie pe 24, craciun 25, sambata/duminica 26/27, probabil o primesc marti pe 29..... :? )
 
Probabil, ca la BR64 Roco, trebuie sa pui placuta peste cea tampografiata. Deci s-ar putea opta sa nu o pui...
 
@Gam3

poti face te rog niste poze mai detaliate cu "burta" masinii?
poate ma mobilizez sa iau si eu una ca sa o modific ptr AC

merci frumos,
Seba
 
tfa2003 a spus:
Probabil, ca la BR64 Roco, trebuie sa pui placuta peste cea tampografiata. Deci s-ar putea opta sa nu o pui...

Un avantaj ar fi faptul ca poti comanda si alta serie de placute si sa ai 2 sau mai multe inmatriculari diferite.