060 - EA - NMJ

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut prieteni,
Asa cum spuneam, nu cunoasteti gama de produse NMJ. Poza lui Gam3 este electrica norvegiana si este modelul din metal din gama Superline. Nu cred ca vom avea prea curand o EA Superline :D
Gama Topline, din plastic, arata cam asa: http://shop.nmj.no/index.php?cPath=24_43&osCsid=6d33f46994a01a08a6ae7874bbcba09b
 
salutare
Lasind bascalia la o parte, sint convins ca locomotiva de la NMJ va fi un model foarte reusit.
Este doar o chestiune de curiozitate de cum va arata.
Daca vei cumpara,sa spunem o cutie cu un kit de avion de construit iar pe box-artul cutiei apar 2 avioane ,exista un disclaimer care spune ca in cutie se afla 1 singur kit.
Ce vreau sa spun e ca e absurd sa pui o poza cu originalul si linga sa pui un pret.
Un pret la ce?la poza,la original?
In ceea ce priveste modele NMJ am vazut in Germania si Elvetia si sint super.
Voi sari peste etapa "rugamintilor" la importatorul roman ,urmind sa iau aceste modele de afara.
Pentru ca,evident se vor gasi si afara deoarece cred ca norvegienii nu se bazeaza pe"masivele"vinzari de pe piata romaneasca ,deja saturata de ACME si cu buget foarte redus.
Asa ca atitudinea curtenitoare si de bun simt trebuie sa vina din alta directie,got it? :D
 
Salut prieteni,
Asa cum am mai spus, NMJ este un producator mai bine cotat decat ACME. Si inteleg din reportajul celor de la Trenulete ca acesta este proiectul lor, investitia lor. Cred ca distributia le apartine tot lor.
sandy, cu tot respectul, cred ca va trebui sa te imprietenesti cu cei de la Trenulete. Nu e tragic, s-au reimprietenit ei democratii cu comunistii.
gicu, toate, toate? 200 bucati x 11 variante! :confused: Cine le cumpara?
Citez din anuntul lui AF: "anuntam in premiera moniala ca le vom face pe toate".
:D :D :D
Trecand peste bascalie, cum bine zice sandy, NMJ are o locomotiva profesionista.
 
Inteleg ca nu exista firme mari care sa mai dea si chix. :). Sau firme mai slab cotate care sa aiba modele excelente.
Cum scriam pe celalalt topic, stacheta a fost fixata domnilor. NMJ va trebui s-o depaseasca (inclusiv la raportul calitate/pret, sa fiu bine inteles), altfel...
Cred ca atata publicitate pe un model aflat in proiect sau nume de firma nu va face bine pe ansamblu. Pur si simplu nu fac decat sa puna sub un numar mai mare de reflectoare, si mai intense, viitorul model. Iar in cazul inselarii asteptarilor, nici nu vreau sa ma gandesc...
 
Catalin,

hai sa privim lucrurile strict din prisma unui modelist care asteapta de f. multi ani sa aiba pe sine o EA....cu siguranta ca va astepta ambele modele ,fara sa se sinchiseasca de magazinul care o va vinde.

exista o firma in Portugalia,Norbrass se numeste,care face material rulant (foarte scump,deh,alama...) autohton si de la vecinii spanioli.este foarte bine cotata,asa cum spuneai tu despre NMJ(foarte adevarat),insa daca maine poimaine s-ar fi gandit sa produca un LDH sau un Malaxa,ar exista destula neincredere din partea modelistilor romani.

de aceea cred ca este cel mai bine sau adoptam o pozitie neutra fata de comercianti si sa lasam lucrurile sa "curga",si sa cumparam ravnitele "electrice" de acolo de unde credem de cuviinta(in functie de pret,versiune,detalii,pozitie geografica,etc..)

hai sa vedem partea plina a paharului (in mod contrar cei ce bea whisky sau coniac ar vrea paharul plin pana sus :D ) si sa ne bucuram ca 2 firme sanatoase ne baga in seama cu modele corecte (sper) la preturi bune :D
 
CatalinP a spus:
Salut prieteni,
Asa cum am mai spus, NMJ este un producator mai bine cotat decat ACME. Si inteleg din reportajul celor de la Trenulete ca acesta este proiectul lor, investitia lor. Cred ca distributia le apartine tot lor.
sandy, cu tot respectul, cred ca va trebui sa te imprietenesti cu cei de la Trenulete. Nu e tragic, s-au reimprietenit ei democratii cu comunistii.
gicu, toate, toate? 200 bucati x 11 variante! :confused: Cine le cumpara?
Citez din anuntul lui AF: "anuntam in premiera moniala ca le vom face pe toate".
:D :D :D
Trecand peste bascalie, cum bine zice sandy, NMJ are o locomotiva profesionista.

Modelul NMJ NU EXISTA deocamdata!
nu inteleg cum putem sa ne dam cu parerea despre el.
 
tfa2003 a spus:
Cum scriam pe celalalt topic, stacheta a fost fixata domnilor. NMJ va trebui s-o depaseasca (inclusiv la raportul calitate/pret, sa fiu bine inteles), altfel...

Vreau sa salut ideea pronuntata mai sus,
foarte bine spus!
 
Sper ca pretul sa ramana cel stabilit ,cu toate ca am ceva indoieli ... Oricum alegerea facuta cu NMJ cred ca este cea mai potrivita,parerea mea.
 
Florinn a spus:
CatalinP a spus:
Salut prieteni,
Asa cum am mai spus, NMJ este un producator mai bine cotat decat ACME. Si inteleg din reportajul celor de la Trenulete ca acesta este proiectul lor, investitia lor. Cred ca distributia le apartine tot lor.
sandy, cu tot respectul, cred ca va trebui sa te imprietenesti cu cei de la Trenulete. Nu e tragic, s-au reimprietenit ei democratii cu comunistii.
gicu, toate, toate? 200 bucati x 11 variante! :confused: Cine le cumpara?
Citez din anuntul lui AF: "anuntam in premiera moniala ca le vom face pe toate".
:D :D :D
Trecand peste bascalie, cum bine zice sandy, NMJ are o locomotiva profesionista.

Modelul NMJ NU EXISTA deocamdata!
nu inteleg cum putem sa ne dam cu parerea despre el.

Se stia de pe vremea lui Caragiale, dar s-a uitat :fluierat: :

.... este admirabila e sublima, putem zice, dar lipseste cu desavarsireââ??), ...

:D
 
Probabil ca multi dintre voi au primit news-letter-ul de la trenulete.ro in care in sfarsit NMJ pare sa intre in joc cu adevarat. Si inca in gama Top Line:
http://shop.nmj.no/index.php?cPath=460_461_467&language=en&osCsid=b650971b523ad01bb79264b1300cff61
Pacat ca avem parte inca tot de poze cu exemplarele reale si nu viitoarele modele.
 
Nu pot decat sa salut orice aparitie a unui model CFR si astept cu nerabdare produsul pe stoc. Sa vedem cand vine , marea durere a modelistului roman.
 
La NMJ pe site scrie 2010/2011 :(

In continuare oferta ramane aceeasi: o fotografie si trei modele. Ia uitati aici:

http://amintiriferoviare.com/

O zi buna
 
Speram sa vad un model nefinisat din partea NMJ (e drept, nu stiu daca le sta in obicei sa faca asta la expozitii), ca sa pot spera prin iunie la ceva finit (vezi si cei doi ani invocati pentru un model bun).
Din tot ce se prezinta pe despre modelul EA, retin totusi ca NMJ ataca estul Europei cu o East European Line, unde intra material rulant specific zonei. Probabil ca la asa piata, asa preturi (deci modele ieftine de la NMJ). Sa vedem la ce calitate.
 
@tfa2003

Si eu ma asteptam la macar o carcasa de plastic sa vad.
Iunie??? :roll: :roll:
Hai sa facem o socoteala: in septembrie cand sa anuntat EA-ul Amintiri Feroviare,
pe forumul opus, "stapanul" zicea ca e imposibil ca in patru luni de la prima proba a matritei sa poti scoate produsul finit. In acelasi timp tot el zice ca in aprilie va prezenta prima proba dupa care produsul finit sa fie livrat in luna iunie. :!: :!:

Destul de dubios nu???? Oare chiar va veni in iunie??? Sau poate ca la matrita lucreaza Greuceanu :p :p

Incet incet ies gogosile la suprafata :D
 
Daca pastram regula celor 4 luni termenul iunie devine imposibil :)
Mai mult aprilie sau chiar mai + 4 luni = august/septembrie

Ciudat cum anumite persoane (vezi Vman) trateaza exact aceiasi situatie dupa cum e interesul.