Colectia lu' Robert

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Intru si eu : Ce vitrina domnule, vis nu alta.
Daca eram vecin gauream cu sfredelul zidul si tot aruncam un ochi . :roll:
Mai sunt puse si deasupra, ce sa pot zice. O nebunie.
Sincer nu stiu unde vor intra doua electrice una in culori clasice si una in coca-cola, care vor urma.. :lol:
 
Montalbano a spus:
Intru si eu : Ce vitrina domnule, vis nu alta.
Daca eram vecin gauream cu sfredelul zidul si tot aruncam un ochi . :roll:
Mai sunt puse si deasupra, ce sa pot zice. O nebunie.
Sincer nu stiu unde vor intra doua electrice una in culori clasice si una in coca-cola, care vor urma.. :lol:

Multumesc frumos! Ce se vede in vitrina este doar 35 la suta din ce am . Toate sunt in cutii si mor de ciuda ca nu pot sa ma bucur de ele. :(
 
obiwan a spus:
Ce compozitie, chibeiuri cu deauri!
medicii ar recomanda chibeiuri numa' cu deregeuri, parca altfel ar da...

Vagonul cu butoaie de vin ce are in partea opusa lui nea' franaru, ca pozezi numa din profil si intram la presupuneri. Nu ne lasa imaginatia sa zburde, baga poze sa vedem cutia cu furtune de supt in timpul mersului. Daca rugam frumos...

Am sa mai fac niste poze diseara.
 
obiwan a spus:
Ce compozitie, chibeiuri cu deauri!
medicii ar recomanda chibeiuri numa' cu deregeuri, parca altfel ar da...

Vagonul cu butoaie de vin ce are in partea opusa lui nea' franaru, ca pozezi numa din profil si intram la presupuneri. Nu ne lasa imaginatia sa zburde, baga poze sa vedem cutia cu furtune de supt in timpul mersului. Daca rugam frumos...

Uite bre, am reusit sa mai fac niste poze. Greu cu timpul asta!





Astea sunt vagoanele din set.
 
Daca tot am facut niste poze, am zis sa pozez si cele doua G-uri de la Brawa, DRG-uri care m-au impresionat pana la lacrimi. Super bine realizate.


Ce parere aveti?
 
Punctele ''G'' de la Brawa abunda in senzatii si detalii, merita efortul achizitoriu, incontestabil!

Da chiar, drugul ala vertical e stramb de-a binelea, probabil reproduc fidel?
 
Da, ati avut dreptate, era stramb si acum nu mai e. Am remediat problema. Cred ca se strambase din cauza cutiei in care a stat. Dupa cum stiti si voi Brawa face multe lucruri bune dar la cutii si ambalare sunt praf.
 
poate fac asa ca sa ne dea noua de treaba :D .ce rost are sa o scoti din cutie sa o pui pe linie si sa vezi cum ruleaza.
 
Salutare, super colectia, grozave vagoanele!

Ma bucur ca s-a remediat problema cu montantul ala stramb... bine ca s-a putut pune la loc!

Cat despre vagonul de mai sus, cum sa nu fi existat asa ceva? E doar un vagon bavarez lung, cu 6 metri intre osii si pereti laterali josi, incarcat cu cinci butoaie de bere Loewenbrau. As zice ca butoaiele de bere sunt o incarcatura standard in Bavaria!

Atat de standard incat, la muzeul DB din Nuereberg, la replica locomotivei "Adler" este o explicatie complet fantezista: tenderul locomotivei are deasupra doua butoaie despre care in muzeu se spune ca ar fi fost... de bere (erau de fapt de apa pentru locomotiva!)
:D
 
victorian a spus:
.... As zice ca butoaiele de bere sunt o incarcatura standard in Bavaria!

As merge si mai departe si as zice ca berea in Bavaria e un element standard :D
"Bier ist kein Alkohol, Bier ist fluessiges Brot" :D
 
Va multumesc frumos!

Oricum dupa ce am aruncat o privire pe acest site:
http://www.osterthun.com/2.Static/0.Static~MiMe.htm
... mi-am dat seama ca sunt un gainar si ca ar trebui sa ma apuc de colectionat altceva.
 
E clar trebuie sa te apuci de strans modele, daca nu sa iti faci:
De remarcat schema de culori a modelului D XII als Panzerzuglokomotive (Bauzustand 1918) !!!

Si binenteles sa nu omitem frumusetea micutelor Zeit , Greif , Leopard , Panther... ce nume frumoase. Adevarat modelism.