Colectia lu' Robert

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Mai e de precizat, ca sa nu cadem TOTAL in depresie, ca modelele respective sunt prezentate de echipa Micro-Metakit din Landshut, si nu de vreun colectionar cu buzunare foarte largi! :D
 
"... mi-am dat seama ca sunt un gainar si ca ar trebui sa ma apuc de colectionat altceva." ---------> da, e cazul sa te apuci de colectionat trenulete din epoca VI.

Ce dracu, Gogule; iti faci sange rau aiurea; in loc sa admiri, tu te amarasti; eu de fiecare data cand gasesc cate un site de genul asta ma bucur de fiecare poza pe care o vad.
 
Io zic sa strangem toti bani sa luam o scula de soi. O tinem pe rand cate o saptamana, fara dreptul de a o rula ( sigilam motorul). Azi una, maine alta si tot asa pana epuizam gamele. nu?

Robert, iti recomand un tegheveu chibei sau un ais KWSTE :D
subtire angajament
 
obiwan a spus:
Io zic sa strangem toti bani sa luam o scula de soi. O tinem pe rand cate o saptamana, fara dreptul de a o rula ( sigilam motorul). Azi una, maine alta si tot asa pana epuizam gamele. nu?

Robert, iti recomand un tegheveu chibei sau un ais KWSTE :D
subtire angajament

Mai bine scoateti motorul si-l vindeti, mai scoateti din paguba :evil:

Nu-i mai recomanda nimic ca si-a stricat ochii stand 25 din 24 de ore pe ebay :D
 
Ascultand sfatul colegului de suferinta obiwan, mi-am luat inima in dinti si am acizitionat de la Rivarossi locomotiva Pt 3/6, bineinteles K.Bay.Sts.B
O bijuterie, ce sa mai! Multumesc pe aceasta cale colegului obiwan, pentru sfat. A meritat toti banii!
Si acu' poze:

 
I-am si gasit loc in vitrina

Nu este locomotiva potrivita pentru aceasta garnitura de vagoane dar pana se gaseste una, face manevra prin vitrina. :D
 
Ultima achizitie este de epoca II, bineinteles DRG. Producator Marklin, cod 4509. Setul este format din doua vagoane + o drezina.




Singura problema o am la drezina, rotile nu sunt izolate si n-am idee cu ce le pot inlocui.
 
ca si solutie rapida, bandajul cu oja neaga face minuni. varianta grea implica taierea osiei si lipirea la loc a ei, cu poxilina/poxipol/etc.
 
Din categoria celor foarte rare si foarte scumpe am inceput sa-mi incropesc o garnitura de vagoane, de fapt este vorba de garnitura König Ludwig. Mai imi trebuie un singur vagon care deja este pe drum spre mine si bineinteles imi lipseste si locomotiva respectivei garnituri pentru care inca mai fac sapaturi.




 
O garnitura super, felicitari! Promit sa nu fiu precum reporterii aia tampiti de la televiziuni si sa nu intreb cat costa! Denumirea corecta este "Hofzug König Ludwigs II von Bayern" adica garnitura regala a regelui Ludwig al II-lea al Bavariei, vezi aici:
http://img232.imageshack.us/img232/581/dsc07774c.jpg

Vagoanele exista inca la muzeul DB din Nürnberg.

Garnitura pregatita pentru calatoria cu sahul Persiei arata astfel:
http://www.railroad.dnsalias.net/k/d/p_his/BKL2ZUG1.JPG

Iti promit sa mai fac sapaturi sa vad ce locomotiva ar trebui sa fie inhamata. Asa, din amintiri, ar fi trebuit sa fie o locomotiva din seria bavareza BIX, cea cu numele "Halle". Vestea buna este ca am avut si noi la CFR patru asemenea locomotive, primele locomotive pentru trenuri exprese. O asemenea locomotiva am fotografiat eu acum doi ani la remiza-muzeu de la Freilassing. Vestea proasta este ca, din cate stiu, au fost facute numai de Micro-Metakit si alte "finetzuri" din astea asa ca, aviz amatorilor! ;-)
 
victorian a spus:
O garnitura super, felicitari! Promit sa nu fiu precum reporterii aia tampiti de la televiziuni si sa nu intreb cat costa! Denumirea corecta este "Hofzug König Ludwigs II von Bayern" adica garnitura regala a regelui Ludwig al II-lea al Bavariei, vezi aici:
http://img232.imageshack.us/img232/581/dsc07774c.jpg

Vagoanele exista inca la muzeul DB din Nürnberg.

Garnitura pregatita pentru calatoria cu sahul Persiei arata astfel:
http://www.railroad.dnsalias.net/k/d/p_his/BKL2ZUG1.JPG

Iti promit sa mai fac sapaturi sa vad ce locomotiva ar trebui sa fie inhamata. Asa, din amintiri, ar fi trebuit sa fie o locomotiva din seria bavareza BIX, cea cu numele "Halle". Vestea buna este ca am avut si noi la CFR patru asemenea locomotive, primele locomotive pentru trenuri exprese. O asemenea locomotiva am fotografiat eu acum doi ani la remiza-muzeu de la Freilassing. Vestea proasta este ca, din cate stiu, au fost facute numai de Micro-Metakit si alte "finetzuri" din astea asa ca, aviz amatorilor! ;-)

Sarut-mana mult pentru sprijin!
Cei de la TRIX/Marklin vand ca si locomotiva pentru aceasta garnitura, locomotiva "Tristan". Crezi ca se va potivi locomotiva "Sauerlach" noutatea pe 2010 de la TRIX?
 
Bravo Robert, superba garnitura. Asa este, setul complet contine locomotiva B VI "Tristan". Setul contine si doua socluri metalice de prezentare, dar nu rezolva problema prafului. Mai bine in vitrina. Succes in gasirea locomotivei.