Colectia lu' Robert

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Revin cu informatii din brosura care insoteste locomotiva.
Constructorul de locomotive J.A.Maffei din München, a livrat intre 1863 si 1871, un numar de 107 locomotive de tipul B VI. Locomotiva pentru Regele Ludwig a avut numarul de fabricatie 549, iar numarul de inmatriculare K. Bay. St.-316. Pentru ca practica vremii era de a boteza locomotivele, aceasta s-a numit "Tristan", deoarece regele era un mare admirator al compozitorului Richard Wagner.
Locomotiva a fost livrata in data de 16 septembrie 1865, la Gara Centrala din München pe un dispozitiv special tras de cai deoarece nu existau sine de la fabrica la gara.
 
Daca tot este la moda Glaskasten-ul, am luat si eu unul de la Trix. Adevarul este ca am avut ceva batai de cap pana am gasit unul impecabil. Imi place foarte mult acest model.




Si daca tot m-am tampit cu K.Bay-ul am luat si o locomotiva DII / 2454 de la Rivarossi. Un model de mare angajament.


 
B74MRV a spus:
Sal
Frumos Glaskasten-ul. Buna achizitie.
La DII ai prins modelul cu vechile motoare. Recent au scos acelasi model (cu aceleasi imperfectiuni) dar cu un motor mai "plat" adica mult mai putin vizibil.
Spor

Multumesc frumos!
La DII intradevar este modelul vechi, ca drept dovada ca nici cuplele/portcuplele nu sunt ce trebuie. Oricum ramane model de vitrina.
 
Cu toate ca aveam garnitura de vagoane a regelui Ludwing dar nu aveam locomotiva, am achizitionat recent un set complet ca sa fie treaba treaba. Azi am primit pachetul.


Va imaginati ce a fost pe capul meu.
Locomotiva este super. Are mici defecte care se vor remedia fara mari probleme. Prieteni stiu de ce!


Acu' garnitura sta la loc de cinste.




Tot recent am achizitionat de la TRIX un model mai vechi de locomotiva cu aburi care a suferit cateva modificari cu ajutorul colegului Andrei, caruia ii multumesc pe aceasta cale. Mai exact este vorba despre TRIX Cod 22506, Gattung G3/4, K.Bay.

Imi place de-mi vine rau, acest model!
 
Si pentru pasionati genului am mai achizitionat o masina draga mie de cand eram mic.

Cred ca nu are nevoie de nici o prezentare.
Scara modelului: 1/43.


Iar pentru 1/87 am prins o macara cu aburi si un camion, foarte bine reallizate, de la Marklin.
 
Masina aia ghe cursa ie K Bay?


Poze clarissime cu macaraua rugam frumos la tine.

Investitii de crizat, sa-ti ridice ce vrei tu! :D
 
cred ca le-ai pus gand rau multora de pe aici...daca vor scapa de criza sigur vor avea probleme cu inima din cauza achizitiilor tale.esti un adevarat colectionar!succes in continuare . sa-ti amenajezi presul la usa in caz ca superi sotia cu achizitia "jucariilor" ...asta fiind problema comuna a tuturor de pe aici :D
 
wow!masina timpului nenea?pai?vrei sa te intorci in timpul lui KBay,bag de seama :p
 
Frumoase piese Robert ,sa le stapanesti sanatos !!!
Dar asa ceva nu este pentru mine .... :roll: :D ....m-a intrebat odata cineva :de ce fac modelism cu trenuri americane ??? deoarece sunt aici in mijlocul Bavariei..... :D .....pai asa este ,gusturile sunt foarte diferite :D
 
Va multumesc frumos, pentru aprecieri!
Criza criza dar se pare ca pasiunea este mai puternica decat criza.
Acu' cu ajutorul masinii timpului poate mai reusesc sa achizitionez cate ceva.

Am sa fac cateva poze la macaraua cu aburi in week-end.
 
obiwan a spus:
Masina aia ghe cursa ie K Bay?


Poze clarissime cu macaraua rugam frumos la tine.

Investitii de crizat, sa-ti ridice ce vrei tu! :D

Hai, ca am reusit pana la urma sa fac cateva poze. Sambata si duminica am stat bandajat la un ochii dupa ce mi-a bagat fimea un deget in ochii. E greu!


 
puteti folosi second hand.

Stiti care e culmea economiei?

:D Sa te stergi cu confetti la cur :D