Diorama lui dRacus

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
cosmin,

Eu zic sa-l lasampe dRacus sa dezvolte putin subiectul.
Problema nu este de compromisuri. Alea oricum se fac.
Problema este linia dubla care te obliga la doua bretele pe capete pentru a putea trece pe ce linie vrei indiferent pe care vii.

Minimul de lungime in gara o da linia principala. In viziunea mea este de 1,5 m ca sa poti opri un tren de calatori cu vagoane pe boghiuri si dupa locomotiva sa fie minimum 4.

La toate astea se mai adauga si incercarea noastra de a trece din linia care duce in zona industriala direct pe linia 1, fara manevra, fapt care lungeste si mai mult ansamblul macazelor.

Poate pusa gara in diagonala si cu liniile in curba, raza mare din flexi, ar mai da un spor de lungime.

Toate astea m-au facut si pe mine sa renunt la linia dubla si sa am doar linie simpla care sa coboare sun blatul machetei si acolo pot face ditai triajul. Pot opri trenurile si sa dau drumul la altele ca sa nu ma plictisesc de aceiasi si aceiasi garnitura.

Cam asta e.
 
Hmmm....
Ceva nu se leaga:


Am incercat sa refac traseul in winrail si nu iese. Nu am micsorat poza ca sa fie clara.
Exista zone in care distanta intre elemente este destul de mare (+/-) fata de lungimile sinelor. E libraria mea veche? Nu am unele sine care le-am vazut pe siteul lui rally: de ex R-uri de 7.5 grade... Sau gresesc undeva?
In plus, linia 1 (dinspre gara) s-a scurtat f mult....
 
@LDH
ai dreptate....sa lasam omu´ sa gandeasca un pik :twisted: ....ca si noi ne-am
stors creierii....eu eram pe punctul de a renunta la linia dubl,insa un mai
corespundea cu ceea ce voiam,asa ca...

@dRacus

nu ai wintrack3d?macar demo?este mult mai complex si nu ai atatea erori
 
Modif.jpg
 
DKW e alt simbol care nu apare in libraria mea...
Voi incerca cu wintrack3d
Deci de la capat...
 
@LDH
si cum ajungi de pe linia de jos pana pe linia de sus...fara sa faci manevre?ca sa
poti ajunge,macazul 2 de pe linia 2(de jos in sus)trebuie sa fie un DKW,iar pe linia
de jos trebuie un macaz cu abaterea intrand in DKW.dupa acest macaz poti pune
o pereke de macaze care sa trimite linia 2 catre 1
 
Am mai spus ca asta incurca mult lucrurile ca si faptul ca am linie dubla.
Nu stiu daca chiar am nevoie sa ajung direct de pe linia industriala la linia 1.
Daca spatiul era mai mare nu ar fi fost probleme. Cum nu este poate pune gara, am mai zis si asta, in diagonala si cu liniile cu raza mare de curbura.
Este adevarat ca 3 m sunt 3 m dar daca scazi numai 1 m pentru un cerc ramai cu 2.

Nu uita ca intre linia 2 si 3 mai trebuie lasat un spatiu minim intre traverse de 6 cm - peronul.
Daca le pui pe toate pe hartie iese o gara ca "negara".
 
spatiul ala de care vbesti se rezolva punand o linie G1/2 intre macaze,pe diagonala
astfel se creaza spatiul intre linii.insa daca pui la un capat,trebuie sa pui si la
celalt,deci liniile de deasupra(3 si 4)se scurteaza cu un G1(G1/2+G1/2).
 
explicam cum se obtine spatiul ptr peron..pai liniile superioare o sa ramana oricum
mici
 
cosmin78 a spus:
explicam cum se obtine spatiul ptr peron..pai liniile superioare o sa ramana oricum
mici

Asta am inteles dar am vrut sa completez ca si "asta" manaca din spatiu.
Bun. Acuma poti face si peroane de 1 - 2 m latime ca la garile mici dar... aveam broblem iar cu trenuletele pe care scrie ca sunt accelerate sau rapide sau expres ...
 
Uau, ce discutii aprinse a nascut planul meu! Si eu care ziceam ca am facut ceva modest. Asta e o dovada in plus ca sunt lipsit de orice experienta.
Dreptate aveti toti. Prefer totusi sa pot ajunge de la linia 1>4 si invers in perspectiva racordarii liniei 4 la alt modul. E drept ca teoretic am nevoie de asta doar in partea dreapta... Nu am raspuns pana acum, ca am refacut traseul in wintrack (librariile winrail erau incomplete) si voi reproiecta gara tinand cont de sugestiile voastre.
2 intrebari: exista vreo setare in wintrack care sa-mi afisze doar indicative gen R2, DKW...
si alta: DKW cum se comanda? imi trebe 2 motoare? -Da, intre timp m-am lamurit (intai cauta apoi intreba....)
Ce nu-mi place sunt macazele curbe, mai ales ca sunt in serie si in tunel....
 
Pai normal ca a aprins.
Circuitul, aparent simplu, a pus o gramada de probleme.
Ce nu-mi place sunt macazele curbe, mai ales ca sunt in serie si in tunel....
Asta se rezolva simlu: nu faci tunel in partea cu macazele si lasi tunel numai in zona industriala.
Asa obtii si o asimetrie a machetei care da foarte bine.
 
Hop si eu cu niste idei

In primul rand , asa cum viitorul e DDC-ul tot asa eu zic ca o diorama adevarata trebuie sa fie modulara. Stiu ca te sperie taiatul sinei dar o sa vezi ca in final e floare la ureche. Oricum ai lua-o numai avantaje ai la o diorama modulara pe care nu mai are rost sa le repet pentru ca le gasesti in posturile lui LHD

Cat priveste WinRAil ...daca vrei W3 si DKW iti spun cum l-am pacalit eu. Am mers pe site la piko si la exemple (cred ca postate de altii) am doawloadat fisiere care contin aceste doua macaze si cu Copy- Paste le-am introdus la mine in schita. Cred ca sunt implicit in librarie dar sunt ascunse in varianta demo , dar asa le poti accesa. La mine a mers trebuie sa mearga si la tine
 
@dRacus

pai e normal sa apara discutii(constructive) atunci cand cineva....se
preocupa.deci,toata tevatura asta e dovada ca cei de pe forum sunt gata sa ajute
oricand si pe oricine are nevoie.eu asa vad lucrurile...cine stie,sa ne spuna....cine
nu....sa intrebe
 
Imi pare f rau ca am pirdut adresa unui site in care erau cele 10 reguli de aur in constructia unei diorame, la care tot fac referire.
Stiu ca una dintre ele era sa se evitate pe cat posibil macazele pentru, vorba lui Sandy , sunt motive de tot felul de probleme.
Si la noi la Cluj nu face trenul doua ture si sa nu aiba probleme pe macaze. Personal, daca am sa fac o diorama am sa reduc la minim macazele folosite.
Oricum sigur incerca sa eviti sa le pui in tunel, sau daca nu ai de ales sa lasi sa ai acces usor la ele (gandeste-te ce se intampla daca se strica o actionare, mai ales daca folosesti Piko)
 
Ionut,

Ca tot "batem campii", dupa unii, sa adaug si eu ceva legat de macaze.
Si cele la H0 trebuie intretinute ca cele reale si atunci nu mai sunt probleme.
Daca faci comanda lor prin intermediul unui releu, cum ne-a invatat Piko de cand a venit in Roamania, si nu aplicand direct tensiune nu ai probleme cu ele.
Nu stiu cum se face alimentarea in digital.
Adevarul este ca macazele Piko vechi, sina tabla ambutisata U intors, nu mi-au facut si nu-mi fac probleme ca si liniile care nu se murdaresc.

Am sa caut, sper sa si gasesc, solutia adoptata de un modelist francez care, satul de atatea necazuri legate de macaze, le-a facut cu actionare manual. E vorba de cele mai utilizate si astea ar fi cele din triaj.
Ar fi o solutie.