Diorama lui dRacus

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
LDH a spus:
Ionut,
Am sa caut, sper sa si gasesc, solutia adoptata de un modelist francez care, satul de atatea necazuri legate de macaze, le-a facut cu actionare manual. E vorba de cele mai utilizate si astea ar fi cele din triaj.
Ar fi o solutie.

Zilele astea Florin se lauda ca, la diorama de la Cluj, o sa inceapa actionarile manuale la triajul lui. A cumparat materialele asa ca stai cu ochii pe diorama de la Cluj (na ca am facut reclama gratis :p)
 
baiatul asta e tare de tot...are neste makete facute de el...vbesti singur cand le
vezi.treaba e....ce naiba e treaba aia,fir cu memorie (wire memory)....cine stie?sa
ma lamureasca si pe mine...
 
Da este un fir cu memorie si se refera la arc, cred :D
In momentul in care primeste tensiune (nu stiu care este amperajul) arcul se lungeste si "elasticul" schimba pozitia macazului.
Asta tine cat trece tensiune prin arc. In momentul in care se opreste alimentarea arcul, datorita "memoriei" revine la forma initiala adica readuce macazul in pozitia de plecare.

Este asa zisul "bimetal" folosit pentru diferite contacte electrice.

Cred ca poti face experimentul singur acasa :D

Iei un arc de pix (creion cu bila cum spun elevatii) si dupa ce-l incalzesti la flacara aragazului tragi de el sa-i modifici lungimea (cu doua patente sau pensete ca sa nu te arzi).
Nu tragi sa faci fir drept.
Dupa ce l-ai deformat il lasi sa se raceasca.
Ai sa constati ca a revenit la lungimea initiala
 
nichelina nu se comporta asa?eu o foloseam ptr a taia polistirenul.....cand o
conecta la redresorul de incarcat baterii de masina,devenea incandescenta si se
lungea destul
 
Niste pdf-uri interesante. Unul (ala cu "diorama") e intr-o limba imposibila dar are ceva imagini sugestive. Nu stiu cat de rapid e serverul dar alta solutie ptr fisiere nu am gasit...

Weathering
Diorama

Undeva in stanga sus are buton de download (in ciuda mesajului ca "file not shared")
 
Dupa lupte seculare, am reusit sa termin planul. Modificari esentiale nu sunt fata de propunerile voastre. Mie imi pare functionala, cu o exceptie (importanta de altfel: peroane prea inguste in raport cu lungimea liniilor. Poate ar fi functionale in realitate, dar nu e logic)



In dreapta am urcat macazele ptr a avea macaze drepte nu curbe, am mai urcat un pic linia industriei (conform wintrack la o panta de 4% am vreo 11 cm castig pe inaltime)
Liniile din gara: 1, 4 = 1.155mm, 2,3=1.616mm. Distanta intre linii... e mica
De la 1,5x3 propusi am ajuns la 1,8x4. Am calculat si pretul.... si m-am speriat (sare de 11mil fara a socoti si motoare ptr macaze...)
Va trebui sa regandesc tot traseul ptr a obtine o distanta mai mare intre liniile garii, fara a mari prea mult costurile si lungimea bazei (si nici scurtarea liniilor)...
Eu zic ca am 2 variante: simplific traseul (de ex scot linia dubla) sau ma multumesc cu o gara "decorativa" dar nu functionala (in genul variantei initiale). Nici o varianta
nu imi surade.
alta varianta ar mai fi pastrarea unui traseu cu linie dubla, pod, tunel (astea imi plac), gara de tranzit cu doua linii si pe un modul separat o gara "ca la carte". Modul eventual suspendat la care sa am acces printr-un helix, si gara terminala.
Timp sa ma hotarasc am, ptr ca mesterii m-au anuntat ca nu se apuca de lucru inainte de 1 sept.... deci abia dupa 1 oct voi avea camera libera.... :(
 
cu planurile asa cum sunt acuma .....mai vii de acasa!
ia incerca totusi macazele de pe latura drepta sa le pui invers,adica sa treci
de pe linia interioara pe exterioara....
 
hehe!daca stau sa ma gandesc bine,planurile astea sunt f bune,kiar f bune!
pai cumpara-le pe rand :D ...incepi cu gara,cumperi macazele,intai alea mai
scumpe,apoi restul.insa trebuie intai sa completeze liniile garii,dupa aceea ai timp
,ptr ca gara va fi pctul central,si locul unde bagi mai multi bani
 
cosmin78 a spus:
hehe!daca stau sa ma gandesc bine,planurile astea sunt f bune,kiar f bune!

Merci, e meritul vostru in primul rand!

Pai exact asa am de gand. Intai gara, inchid circuitul interior, apoi pe rand spre exterior. Oricum, pe langa macaze, sinele sunt maruntis :lol:
Iar macazale pot fi si manuale.... Si chiar ar fi pacat sa pun motoare inainte de a mai cumpara niste trenuri....
Dar ce parere aveti: distanta intre peroane nu e prea mica?
 
Pai sunt dar asta se poate remedia daca mai "tai" din bucla de intoarcere a liniei duble, dreapta sus.
Practic, practic zic, nu ai nevoie decat de un peron intre liniile 2 si 3.
Linia 1 are peronul garii iar linia 4 nu are nevoie. Marfa, manevretc, etc.

Deci se poate si cu efort minim.
Daca ai o brosurica PIKO cu liniile si cu ce se poate face cu ele ai acolo indicatiile de care ai nevoie ca sa iti faci distanta pentru peron intre linii.
Daca nu pe sit la piko.de gasesti desenele.

Dupa ce rezolvi cu gara principala mai "baga" creionul in zona industriala :evil:
 
model distanta peroane :
geo1qg7.jpg


geo2iw5.jpg


geo3kl1.jpg
 
Spatiul generos oferit de dRacus, m-a zgandarit sa ma mai joc cu variantele lui si sa complic un pic situatia in diorama :D

http://www.forum.jucarii.com.ro/modules.php?name=Perc_Kepe&pid=93

cuhalta.jpg
 
E aici mai ajusteaza el fineturile. Este pacat de spatiul pe care il are la dispozitie sa nu faca un astfel de parcurs care printr-un joc de macaze devine foarte interesant. Cheltuiala e cam mare intr-adevar, dar nu platesc eu. :D
 
@rally
@dRacus

a doua varianta am aplicat-o si eu,ce cu 62 mm(roco 63) si intra peroanele de la
kibri